Ewa Juszkiewicz - polska malarka na szczytach światowej sławy

Ewa Juszkiewicz przeniosła swój obraz „Ginger Locks” na słynną torebkę Capucines Louis Vuitton. To kolejny krok polskiej artystki na szczytach światowej sztuki.

Publikacja: 26.10.2023 18:20

Torebki Louis Vuitton z kolekcji Artycapucines

Torebki Louis Vuitton z kolekcji Artycapucines

Foto: Materiały prasowe Louis Vuitton

Jest już zwyczajem, że marka Louis Vuitton zaprasza co roku do współpracy artystki i artystów, by stworzyli własne wizje kultowych torebek Capucines.

W tym roku prestiżowe zadanie powierzono polskiej artystce Ewie Juszkiewicz, która swój obraz „Ginger Locks” z 2021 r. przeniosła na torebkę z pomocą druku cyfrowego 3D. Prapremiera limitowanej serii odbyła się na targach Paris+ par Art Basel, zaś do butików skierowano limitowaną serię 200.

Ewa Juszkiewicz o współpracy z marką Louis Vuitton

- Przemalowując historyczne portrety, zmieniam dawny, dominujący porządek i opowiadam własną historię, która jest surrealistyczna, dziwna, groteskowa – mówi Ewa Juszkiewicz na profilu Louis Vitton na Instagramie. - Poprzez transformację tradycyjnego wizerunku, znajduję nowe wyrazy kobiecego piękna i eksponuje to, co kiedyś było zamaskowane, skrywane za historycznym kanonem, czyli kobiece emocje, dzikość, witalność. Praca z zespołem artystycznym Louis Vitton była niezwykle inspirującym doświadczeniem. Dzięki wyszukanemu stylowi ich pracy, dzięki rękodziełu rzemieślników, każda z moich toreb jest wyjątkowa.

Niezwykle barwne, wręcz fosforyzujące żywymi kolorami olejowe malarstwo, ma swoje mocne historyczne korzenie, jednak zawsze można kojarzyć je z surrealizmem, a nawet pre-surralizmem. Trzeba przede wszystkim wspomnieć wyjątkowego włoskiego malarza z XVI wieku Giuseppe Arcimboldo, zwanego Arcimboldi), który tworzył na europejskich dworach portrety, komponując rysunek twarzy z owoców i warzyw.

Ewa Juszkiewicz - artystka, której dzieła trzeba znać

Obraz Ewy Juszkiewicz „Bez tytułu” był zresztą częścią wystawy „Arcimboldo Face to Face” w Centrum Pompidou-Metz w 2021 r.

- Chociaż portrety Arcimboldo są obecnie powszechnie znane, bogactwo i różnorodność jego twórczości pozostaje do odkrycia – mówiła polska artystka na swoim profilu. - Giuseppe Arcimboldo (1526-1593) był wynalazcą i myślicielem, którego myśli i prace wykraczają daleko poza kwestię malarstwa portretowego. Wystawa pokazuje, jak jego twórczość od pięciu wieków wpływa na historię sztuki i może rzucić światło na szereg obecnych debat filozoficznych i politycznych

“Bez tytułu” ma oczywiście inne źródło – nawiązuje do słynnego portretu Élisabeth-Louise Vigée Le Brun, najsłynniejszej malarki XVIII wieku, która portretowała królową Marię Antoninę. U Juszkiewicz kobiece twarze są jednak ukryte za wyrafinowanymi fryzurami, wstęgami, szalami, a nie brakuje też elementów martwej natury na kapeluszach, jak choćby na obrazie „Lato” inspirowanym dziełem Jean Baptiste François Désoria.

To dzieło tegoroczne, a przecież już w 2013 r. powstał portret damy zatytułowany „Gdzie woda jasna, a trawa zielona”, olej na którym twarz zasłoniła kompozycja z kwiatów, trzymanych również przez bohaterkę w koszyczku na kolanach, spowitych suknią.

Torebka Louis Vuitton z kolekcji  Artycapucines powstała we współpracy z Ewą Juszkiewicz

Torebka Louis Vuitton z kolekcji Artycapucines powstała we współpracy z Ewą Juszkiewicz

Materiały prasowe Louis Vuitton

Z kolei, gdy w Polsce rozpoczął się Strajk Kobiet – malarka wspierała go obrazem trzech dam, z których każda miała owadzią twarz - tak jakby rolą kobiet było podporządkować się narzucanym społecznym zasadom, a nie być Królową w ulu, by użyć metafory ze świata pszczół.

Jednocześnie artystka dokumentowała swoje macierzyństwo, poczynając od portretów fotograficznych w ciąży po kolejne chwile szczęścia z dzieckiem.

Komentując inspiracje Juszkiewicz, nawet te niedeklarowane, warto wspomnieć o malarstwie belgijskiego surrealisty Rene Magritte’a. Jego obraz „Kochankowie” z 1928 r. przedstawia tytułowe postaci w pozie pocałunku, wszakże z zawoalowanymi twarzami. Z kolei słynny obraz „The Son of Man” z przysłaniający twarz bohatera zielonym jabłkiem, zainspirował Paula McCartneya do graficznego wzoru firmy The Beatles Apple.

Ewa Juszkiewicz - droga do sukcesu

Ewa Juszkiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z dyplomem w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, a także studiów doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 r. została laureatką nagrody specjalnej konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Droga na szczyt Ewy Juszkiewicz rozpoczęła się od zwycięstwa w 2013 r. Biennale Malarstwa Bielska Jesień. W 2014 r. jej obrazy ozdobiły album „One Hundred Painters of Tomorrow” wydawnictwa Thames&Hudson, który miał być przepustką do sławy setki młodych malarek i malarzy. Tak też się stało.

Musiało jednak minąć jeszcze kilka lat zanim znalazła się w katalogu reprezentującej ją agencji Gagosian (Andy Warhol, Christo Nan Goldin, Roy Lichtenstein).

Czytaj więcej

DESA Unicum: Osiemdziesiąt lat sztuki współczesnej na jednej wystawie

Jej obrazy brały udział w prestiżowych licytacjach Sotheby's zaś obraz „Girl in Blue” (2013 r.) został sprzedany za 730 800 dolarów, z kolei „ Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” poszedł na aukcji Christie's w Rockefeller Center w Nowym Jorku za kwotę 1 560 000 dolarów. Dochód ze sprzedaży dzieła wsparł działania statutowe Muzeum POLIN.

Teraz prapremiera torebki poprzedziła wystawę malarki Gagosian Beverly Hills, która zostanie otwarta 3 listopada.

Z kolei w Warszawie płótno „Bez tytułu (za Adolfem Ulrikiem Wertmüller)” z 2019 będzie licytowane w domu aukcyjnym Polswiss Art. Mówi się o cenie końcowej ponad 2 mln zł, a przecież można się spodziewać więcej.

Jest już zwyczajem, że marka Louis Vuitton zaprasza co roku do współpracy artystki i artystów, by stworzyli własne wizje kultowych torebek Capucines.

W tym roku prestiżowe zadanie powierzono polskiej artystce Ewie Juszkiewicz, która swój obraz „Ginger Locks” z 2021 r. przeniosła na torebkę z pomocą druku cyfrowego 3D. Prapremiera limitowanej serii odbyła się na targach Paris+ par Art Basel, zaś do butików skierowano limitowaną serię 200.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Nowy rozdział w życiu Melindy French Gates: dlaczego odchodzi z fundacji?
Jej historia
Brooke Shields wkracza w świat biznesu. Czym zajmie się od czerwca?
Jej historia
Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria obejmie kiedyś tron, ale bez aprobaty ojca. W czym tkwi problem?
Jej historia
32 lata temu zaginęła Wanda Rutkiewicz. "Twarda, ale życzliwa Zosia Samosia"
Jej historia
12 maja - rocznica śmierci Marii Czubaszek. "Jedno, co warto, to uśmiać się warto"