Letycja – w czym tkwi siła królowej Hiszpanii

„To była ta kobieta: delikatna i zniewalająca, a jednocześnie silna i zdecydowana, powiedział król Hiszpanii (wówczas książę) Filip VI na widok dziennikarki Letycji Ortiz Rocasolano, którą później pojął za żonę. Królowa Letycja przez wielu uznawana jest za najpiękniejszą i najlepiej ubraną monarchinię Europy.

Publikacja: 27.11.2023 14:16

Królowa Letycja poznała hiszpańskiego następcę tronu dzięki wspólnym znajomym.

Królowa Letycja poznała hiszpańskiego następcę tronu dzięki wspólnym znajomym.

Foto: PAP/EPA

Kiedy książę Filip ogłosił zaręczyny, hiszpański dwór nie był, delikatnie mówiąc, zachwycony. Jego wybranka pochodziła z rodziny mieszczańskiej, była dziennikarką po rozwodzie. Nikt nie wierzył, że odnajdzie na królewskim tronie. Tymczasem ona stała się jedną z najbarwniejszych i aktywnie działających monarchiń w Europie.

„Każda dziewczynka, która urodzi się gdziekolwiek na świecie, powinna mieć możliwość wybrania czego chce w życiu”.

Letycja Ortiz Rocasolano urodziła się w Oviedo, w Asturii. Jej matka María de la Paloma Rocasolano Rodríguez była pielęgniarką, a ojciec Jesús José Ortiz Álvarez dziennikarzem. Miała dwie młodsze siostry – Telmę i Erikę. Najmłodsza Erika popełniła samobójstwo przedawkowując narkotyki po tym, jak została porzucona przez ojca jej siedmioletniej córki. Rodzice Letycji i Eriki rozwiedli się w 1999 r., a ojciec ożenił się ponownie w Madrycie w 2004 r. z dziennikarką Aną Togores. Zanim Letycja poszła do szkoły średniej, przenieśli się całą rodziną do miejscowości Rivas-Vaciamadrid niedaleko Madrytu. W stolicy ukończyła studia licencjackie z dziennikarstwa na Uniwersytecie Complutense oraz zdobyła tytuł magistra z dziennikarstwa audiowizualnego. Podczas studiów pracowała dla asturyjskiego dziennika La Nueva España, później dla gazety ABC i krajowej agencji informacyjnej EFE. Po obronie wyjechała do Guadalajary w Meksyku, gdzie pisała dla gazety Siglo 21 i rozpoczęła pracę nad doktoratem. Nie ukończyła jej jednak i wróciła do Hiszpanii, gdzie zatrudniła się w hiszpańskiej wersji kanału ekonomicznego Bloomberg, a następnie przeniosła się do sieci informacyjnej CNN+.

Królowa Letycja - media to jej świat

Przez ponad dziesięć lat była związana ze starszym od niej o dekadę Alonso Guerrero Pérezem, pisarzem i nauczycielem literatury w szkole średniej. Wzięli skromny ślub cywilny 7 sierpnia 1998 roku, a rok później rozwód. W 2000 roku przeniosła się do TVE, gdzie rozpoczęła pracę w kanale informacyjnym 24 Horas. W 2002 r. prowadziła cotygodniowy program informacyjny Informe Semanal, później codzienny poranny Telediario Matinal, następnie została prezenterką codziennego wieczornego programu informacyjnego TVE Telediario 2, najczęściej oglądanego programu informacyjnego w Hiszpanii. Stała się jedną z czołowych reporterek kraju. W 2000 roku relacjonowała z Waszyngtonu przebieg wyborów prezydenckich, we wrześniu 2001 r. sytuację po atakach terrorystycznych w Nowym Jorku, a w 2003 r. omawiała kwestie Iranu po wojnie. Zajmowała się katastrofą ekologiczną powstałą na skutek zatonięcia tankowca MT Prestige u wybrzeży Hiszpanii. Kilka miesięcy później była już zaręczona.

Czytaj więcej

Hiszpańska księżniczka Eleonora nagrodziła Meryl Streep

Księcia Filipa Burbona poznała dzięki wspólnym znajomym. Podobno zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale przez półtora roku ukrywali swój związek. Kiedy ogłosili zaręczyny, jej przyszła teściowa królowa Zofia Grecka początkowo publicznie bardzo ją wspierała. Dwadzieścia lat później ciągle widać zgrzyty w ich relacjach. Monarchini i jej mężowi Janowi Karolowi I od początku, czego obawiali się narzeczeni, nie podobała się przeszłość wybranki syna. Wybuchł skandal, podsycany przez katolicką arystokrację, która starała się nakłonić Filipa do zmiany planów. Odpuścili, kiedy zagroził, że zrzeknie się prawa do tronu. Ślub odbył się 22 maja 2004 roku w katedrze Matki Bożej Almudena w Madrycie. Suknię Letizii zaprojektował Manuel Pertegaz, a buty ślubne Pura López. Welon, który był prezentem od męża, został wykonany z jedwabnego białego tiulu z ręcznie wykonanymi haftami.

„Odtąd zamierzam w pełni zintegrować się z nowymi obowiązkami, które przyjmuję z otwarciem i miłością”.

Księżniczka Letycja natychmiast włączyła się w obowiązki męża i dużo podróżowała po Hiszpanii, reprezentując swojego teścia. Odbywali też wizyty zagraniczne, m.in. w Jordanii, Meksyku, Peru, Panamie, Stanach Zjednoczonych, Serbii, Brazylii, Urugwaju, Szwecji, Danii, Japonii, Chinach, Portugalii, na Węgrzech i Dominikanie. Uczestniczyli w spotkaniach z innymi rodzinami królewskimi - w Luksemburgu z okazji srebrnej rocznicy ślubu wielkiego księcia Henryka i wielkiej księżnej Marii Teresy oraz w Holandii z okazji 40. urodzin księcia Wilhelma-Aleksandra.

Królowa Letycja - stworzona do bycia monarchinią?

W październiku 2005 roku przyszła na świat pierwsza córka Letycji i Filipa, księżniczka Asturii Eleonora. W kwietniu 2007 roku na dworze pojawiła się infantka Sofia. Kiedy Letycja była w drugiej ciąży, ogłoszono, że samodzielnie będzie występowała na niektórych wydarzeniach. Szczególnie bliskie są jej te związane z prawami dziecka, rzadkimi chorobami, kulturą i edukacją. Została królową małżonką w momencie, kiedy król Jan Karol I wręczył swemu synowi szarfę generalnego kapitana Sił Zbrojnych symbolizującą przekazanie władzy królewskiej i wojskowej. Król Filip VI złożył przysięgę wypełniania swoich obowiązków, ochrony i obrony Konstytucji oraz poszanowania praw obywateli i regionów Hiszpanii. Pierwszą królewską podróż odbyli do Watykanu, gdzie między innymi spotkali się z papieżem Franciszkiem. Od tamtej pory mają na swoim koncie spotkania z najważniejszymi przywódcami świata i liczne występy publiczne. Angażują się w pomoc międzynarodową. Ukraińscy żołnierze znaleźli pęta kiełbasy w przesłanych im z Hiszpanii skrzynkach z bronią. Wśród nich była pocztówka podpisana: „Życzę Wam zwycięstwa, z pozdrowieniami, Letycja”. Królowa pojawia się na najważniejszych wydarzeniach związanych ze sztuką. Jest chwalona za nienaganny styl i elegancję. Jej znakami rozpoznawczymi są szpilki z wąskim noskiem i kolczyki ze szlachetnymi kamieniami.

Czytaj więcej

Eleonora Burbon: księżniczka, która tchnęła nowe życie w hiszpańską monarchię, kończy 18 lat

Wraz z mężem i Sofią odwieźli w sierpniu tego roku Eleonorę (używającą nazwisk Burbon Ortiz po obojgu rodzicach) do Generalnej Akademii Wojskowej, gdzie ma odbyć trzyletnie szkolenie. Nastoletnie córki królewskiej pary przygotowywane są do przejęcia części oficjalnych obowiązków od rodziców. Eleonora zajmuje się między innymi Nagrodą Księżniczki Asturii, którą przyznaje wybitnym osobistościom. W tym roku to wyróżnienie odebrała z jej rąk amerykańska aktorka Meryl Streep.

Kiedy książę Filip ogłosił zaręczyny, hiszpański dwór nie był, delikatnie mówiąc, zachwycony. Jego wybranka pochodziła z rodziny mieszczańskiej, była dziennikarką po rozwodzie. Nikt nie wierzył, że odnajdzie na królewskim tronie. Tymczasem ona stała się jedną z najbarwniejszych i aktywnie działających monarchiń w Europie.

„Każda dziewczynka, która urodzi się gdziekolwiek na świecie, powinna mieć możliwość wybrania czego chce w życiu”.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Nowozelandzka prezenterka dumnie nosi tatuaż na twarzy. Kim jest Oriini Kaipara?
Jej historia
Brigitte Macron – pierwsza dama Francji zagra w popularnym serialu
Jej historia
Małgorzata Szumowska wyreżyserowała film dla Prady. "Jesteśmy dumni"
Jej historia
Księżna Charlene z Monako po długiej nieobecności wraca do życia publicznego
Jej historia
60-latka Alejandra Rodríguez najstarszą zwyciężczynią konkursu piękności. Zostanie Miss Universe?