Mężczyźni w Japonii przechodzą kryzys tożsamości. Jakie mają dzisiaj oczekiwania wobec kobiet?

Pomimo bardzo wysokiego poziomu rozwoju cywilizacyjnego Japonia wciąż jest dość konserwatywnym krajem. Wygląda jednak na to, że panujący w Japonii patriarchat zaczyna przytłaczać również samych mężczyzn.

Publikacja: 07.03.2024 12:29

Coraz więcej Japonek studiuje i wkracza na rynek pracy, jednak podział ról płci, w którym mężczyzna

Coraz więcej Japonek studiuje i wkracza na rynek pracy, jednak podział ról płci, w którym mężczyzna jest jedym żywicielem rodziny, nadal jest w Japonii bardzo silny.

Foto: Adobe Stock

Japońscy mężczyźni są zmęczeni tradycyjnym podziałem ról płci

Choć Japonia należy do czołówki najbardziej rozwiniętych państw na świecie, to kultura i obyczaje w tym kraju wciąż są bardzo tradycyjne. Jednym z ich elementów jest niezmienny od wieków podział ról płci, który dopiero w ostatnich latach udaje się kobietom stopniowo przełamać.

Najbardziej bodaj doniosłym dowodem tych powolnych, ale zauważalnych zmian, był wybór w 2023 roku 32-letniej wówczas Shoko Kawaty na burmistrzynię miasta Yawata w prefekturze Kioto. Kawata została wówczas najmłodszą burmistrzynią w historii Japonii, bijąc dotychczasowy rekord, który należał do Sawako Naito, która w 2020 roku została burmistrzynią Tokushimy, mając 36 lat.

Coraz więcej Japonek studiuje i wkracza na rynek pracy, jednak podział ról płci, w którym mężczyzna jest jedym żywicielem rodziny, nadal jest w Japonii bardzo silny. Co więcej, to właśnie na kobietach wciąż w dużej mierze spoczywa trud wychowania dziecka i zajmowania się domem – nawet jeżeli dodatkowo są aktywne zawodowo.

Czytaj więcej

Władze Kioto zakazały fotografowania gejsz

Z danych japońskiego Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej wynika, że w 2022 roku jedynie 17 procent mężczyzn i aż 80 procent kobiet skorzystało z urlopu wychowawczego. W porównaniu z Japończykami ich rodaczki spędzają również aż pięć razy więcej czasu na zajmowaniu się domem.

Okazuje się, że nie tylko kobiety, ale również sami mężczyźni są zmęczeni konserwatywną kulturą, w której role płciowe są bardzo wyraźnie zarysowane, na co zwraca uwagę „The Economist”. Autor artykułu określa zjawisko jako „kryzys tożsamości”, którego doświadczają japońscy mężczyźni.

Magazyn cytuje wyniki ankiety, którą w 2022 roku przeprowadzili wśród Japończyków aktywiści z organizacji pozarządowej Lean In Tokyo. Z badania wynika, że ponad 60 procent japońskich mężczyzn czuje przytłaczającą presję w pracy, gdzie wymaga się od nich „męskiego” zachowania, a więc manifestowania pewności siebie i specyficznego, niemal agresywnego sposobu bycia.

Japońscy mężczyźni nie chcą być „mokrym, zwiędłym liściem”

Rezultaty tego zjawiska są tragiczne. W Japonii mężczyźni popełniają samobójstwa dwa razy częściej niż kobiety. Dodajmy, że współczynnik samobójstw jest w tym kraju najwyższy z całej grupy G7.

Silny patriarchat w Japonii scementował dodatkowo okres powojenny. W odróżnieniu od krajów Zachodu, rząd Japonii zrzucił misję odbudowy gospodarki na barki mężczyzn. Zadaniem kobiet było dbanie o dom i macierzyństwo – o wyższym wykształceniu i karierze zawodowej nie było mowy.

Jednym z rezultatów takiego układu jest zjawisko, które Japończycy określają jako „nureochibazoku”, czyli dosłownie: „mokry, zwiędły liść”. To metaforyczne określenie odnosi się do kondycji społecznej japońskiego mężczyzny, którzy przeszedł na emeryturę.

Nureochibazoku to emerytowany Japończyk-pracoholik, który po dekadach poświęcania praktycznie całego swojego czasu na pracę, nie ma żadnych pasji ani przyjaciół. Jedyne, co mu pozostaje, to bierne tkwienie w domu i podążanie za żoną – trochę jak liść, który przyczepił się do buta.

Perspektywa stania się nureochibazoku, a więc w zasadzie zmarnowania swojego życia, przeraża współczesnych Japończyków. Jednak funkcjonując w konserwatywnej kulturze swojego kraju, gdzie w dodatku etos pracy jest bardzo silny, nie mają oni praktycznie żadnej alternatywy.

Japońscy mężczyźni są zmęczeni tradycyjnym podziałem ról płci

Choć Japonia należy do czołówki najbardziej rozwiniętych państw na świecie, to kultura i obyczaje w tym kraju wciąż są bardzo tradycyjne. Jednym z ich elementów jest niezmienny od wieków podział ról płci, który dopiero w ostatnich latach udaje się kobietom stopniowo przełamać.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Döstädning: rytuał, który pomoże przygotować najbliższych na własne odejście
Styl życia
Na boku, na wznak czy na brzuchu? Wiadomo, jaka pozycja do spania jest najzdrowsza
Styl życia
Odkryto, że koty chętniej ufają ludziom, którzy ich nie lubią. Jak to działa?
Styl życia
Oszuści internetowi aktywni w okresie komunijnym: jedno kliknięcie wystarczy
Styl życia
Ogrodnictwo to nie tylko modne hobby. Bardzo korzystnie wpływa na zdrowie