Miliony do podziału: dziedziczka rezygnuje z gigantycznego majątku

Pochodząca z Austrii Marlene Engelhorn, dziedziczka wielomilionowej fortuny, planuje rozdać 25 milionów euro mieszkańcom swojego kraju. Jaki ma na to pomysł i co zamierza zrobić po rozdystrybuowaniu rodzinnego majątku?

Publikacja: 07.02.2024 11:58

Marlene Engelhorn jest współzałożycielką inicjatywy Tax me now, mającej na celu zobowiązanie osób za

Marlene Engelhorn jest współzałożycielką inicjatywy Tax me now, mającej na celu zobowiązanie osób zamożnych do płacenia podatków od dochodów.

Foto: East News

Potomkini założyciela BASF

Mieszkająca w Austrii 31-latka jest potomkinią Friedricha Engelhorna, założyciela niemieckiej firmy chemiczno-farmaceutycznej BASF. Po śmierci swojej babci, we wrześniu 2022 roku, Marlene odziedziczyła fortunę. Majątek Traudl Engelhorn-Vechiatto szacowany jest przez Forbes na 3.8 miliarda euro. 90% odziedziczonej kwoty Marlene Engelhorn planuje rozdać, o czym mówiła otwarcie jeszcze przed śmiercią zamożnej babci.

Młoda dziedziczka podeszła do tego zadania w sposób niebagatelny: pierwszym krokiem było rozesłanie 10.000 zaproszeń do losowo wybranych mieszkańców Austrii powyżej 16 roku życia. Ci, którzy zechcą wziąć udział w inicjatywie, zwanej Good Council for Redistribution (org. Gute Rat für Rückverteilung), mogą potwierdzić swój udział rejestrując się na wskazanej stronie internetowej lub telefonicznie.

Spośród zarejestrowanych zgłoszeń zostanie wybranych 50 użytkowników, natomiast 15 osób zasili listę rezerwową. Wskazane osoby będą reprezentować wszystkie rejony Austrii. Ważne jest też, aby pochodziły z różnych środowisk i nie posiadały równego statusu majątkowego.

1200 euro za weekend

Tak wyselekcjonowani reprezentanci zostaną poproszeni o przedstawienie swoich pomysłów na spożytkowanie majątku – Ich zadaniem będzie zaprezentowanie propozycji, a następnie wspólne ich opracowanie w celu znalezienia takiego rozwiązania, które będzie korzystne dla całego społeczeństwa – tłumaczy Christoph Hofinger, dyrektor zarządzający Instytutu Foresight, wspierającego tę inicjatywę.

Przez cztery kolejne miesiące, od marca od czerwca, uczestnicy będą spotykać się regularnie w Salzburgu, aby omawiać plany zagospodarowania oferowanego majątku. Organizatorzy wychodzą z inicjatywą ułatwienia dostępu do zebrań każdemu użytkownikowi, oferując opiekę nad dziećmi, obsługę tłumaczy, jeśli zaistnieje taka potrzeba oraz w całości pokrywając koszty podróży: każdy uczestnik otrzyma 1200 euro za jeden weekend partycypacji w spotkaniach.

Jeśli uczestnikom nie uda się dojść do porozumienia w kwestii wspólnego spożytkowania majątku, pieniądze trafią z powrotem do ich właścicielki – Oddaję moje środki do dyspozycji wybranych osób, obdarzając ich przy tym moim zaufaniem – wyjaśnia Engelhorn – Ja sama tych pieniędzy nie zarobiłam, a jedynie wygrałam los na loterii mając to szczęście, że urodziłam się w zamożnej rodzinie – dodaje.

Choć sama nie będzie miała prawa głosu w kwestii decyzji podjętych przez wybrańców, to jednak postawiła kilka warunków, które należy spełnić, aby środki zostały im przydzielone: fundusze nie mogą być skierowane bezpośrednio do osób lub grup działających niezgodnie z konstytucją lub w sposób wrogi i nieludzki. Pieniędzy nie można przeznaczyć też na korzyść jakiejkolwiek partii politycznej ani jej pojedynczych przedstawicieli.

Tax me now

W Austrii 16 lat temu zniesiono podatek od spadków – Nie dość, że odziedziczyłam fortunę, nie przyczyniając się do tego moją pracą, to jeszcze państwo nie chce ode mnie żadnych podatków – konstatuje dziedziczka – Wiele osób z trudem wiąże koniec z końcem pracując na pełen etat i płacąc wysokie podatki za każde zarobione euro. Uważam, że jest to wielkie niedopatrzenie ze strony polityków i skoro oni nie potrafią tym zarządzić, to obywatele muszą wziąć sprawy w swoje ręce – deklaruje.

Marlene Engelhorn jest współzałożycielką inicjatywy Tax me now, mającej na celu zobowiązanie osób zamożnych do płacenia podatków od dochodów. Podczas wizyty w Davos na okoliczność Światowego Forum Ekonomicznego w styczniu bieżącego roku, milionerka dzierżyła w dłoniach gigantyczny transparent z napisem Tax the Rich (Opodatkować bogaczy – przyp. red.). Jeśli zainicjowana przez nią akcja dystrybucji majątku zakończy się sukcesem, Engelhorn planuje znaleźć pracę i samodzielnie zarabiać pieniądze – Czyli będę robić to, co 99% osób na świecie, aby przeżyć. Przyznaję, że nie będzie to dla mnie łatwe, ale traktuję to jako wielki krok w stronę społeczeństwa demokratycznego, którego częścią pragnę być – zapewnia.

Na wyniki eksperymentu trzeba poczekać do czerwca. Czas pokaże, czy grupa 50 Austriaków da szanse młodej rodaczce na rozpoczęcie działalności zawodowej.

Źródła:

https://millionairesforhumanity.org/

https://www.theguardian.com/news

Potomkini założyciela BASF

Mieszkająca w Austrii 31-latka jest potomkinią Friedricha Engelhorna, założyciela niemieckiej firmy chemiczno-farmaceutycznej BASF. Po śmierci swojej babci, we wrześniu 2022 roku, Marlene odziedziczyła fortunę. Majątek Traudl Engelhorn-Vechiatto szacowany jest przez Forbes na 3.8 miliarda euro. 90% odziedziczonej kwoty Marlene Engelhorn planuje rozdać, o czym mówiła otwarcie jeszcze przed śmiercią zamożnej babci.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
90-letnia Joan Collins powiedziała, dlaczego nie rezygnuje z pracy
Jej historia
Katarzyna Kuczyńska-Budka – prezydentka Gliwic. Dla miasta poświęciłaby karierę męża
Jej historia
Jane Fonda: mogę być aresztowana co tydzień
Jej historia
Agata Wojda, pierwsza w historii prezydentka Kielc: Ja nie zapraszam ludzi do siebie, tylko idę tam, gdzie oni są
Jej historia
Irena Gut-Opdyke. Historia kobiety, która brawurowo ratowała ludzkie życie