SIBO - choroba, o której dużo się mówi i mało wie. Jakie są jej objawy?

W ostatnich dniach zrobiło się głośno o SIBO, czyli zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. O chorobie napisała Anna Lewandowska. przyznała, że zdiagnozowano ją również u niej.

Publikacja: 13.10.2023 14:38

SIBO - co to za choroba?

SIBO - co to za choroba?

Foto: Adobe Stock

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) to stan zwiększonej liczby bakterii w jelicie cienkim. Może on prowadzić do zaburzeń trawienia i wchłaniania, a głównymi objawami tej choroby są m.in. wzdęcia i ból brzucha, częste biegunki oraz nadmierne gromadzenie i oddawanie gazów.

Statystyki na temat SIBO. Co może powodować zespół rozrostu bakteryjnego?

Z powodu przyjmowania niejednolitych kryteriów, dane na temat występowania SIBO są rozbieżne: statystycznie występuje on u 0–20 proc. w populacji osób zdrowych, u 4–78 proc. chorych z zespołem jelita drażliwego, 9–67 proc. chorych na celiakię, 8–44 proc. chorych na cukrzycę, 34–92 proc. chorych na przewlekłe zapalenie trzustki. Po pewnym czasie od zachorowania na SIBO może pojawić się również nagła utrata masy ciała, niedożywienie, a także niedobór witamin B12, A i D.

- Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną rozwoju SIBO są m.in zaburzenia motoryki jelita cienkiego. Zaburzenia te można opisać jako upośledzenie pracy „szczotki” jelita cienkiego, której zadaniem jest usuwanie bakterii i resztek pokarmowych w czasie około 60-90 minut po spożyciu posiłku. W przypadku SIBO, układ motoryczny może nie działać prawidłowo, co skutkuje nieefektywnym oczyszczaniem. To prowadzi do nadmiernej proliferacji bakterii w jelicie cienkim i objawów związanych z SIBO u pacjentów - tłumaczy Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyk kliniczny.

- Wspomniane zaburzenia motoryki mogą być spowodowane nadmiernym stosowaniem leków, nawracającymi infekcjami czy stosowaniem tzw. inhibitorów pompy protonowej, które wpływają na wydzielanie kwasu żołądkowego. Nadmierne i niewłaściwe stosowanie antybiotyków także może przyczynić się do rozwoju nieprawidłowości. Ryzyko jego wystąpienia jest także większe u osób otyłych oraz tych, którzy cierpią na zespół metaboliczny. Również stres jest czynnikiem sprzyjającym chorobie. W gabinecie obserwuję, że coraz więcej osób chorujących na jednostki autoimmunologiczne, na przykład pacjenci z Hashimoto czy innymi chorobami tarczycy, zgłasza się z problemami związanymi z SIBO - zwraca uwagę ekspertka. 

Czytaj więcej

Co to jest mental fitness - dlaczego mózg i ciało tak bardzo go potrzebują?

Na SIBO można zachorować, prowadząc zdrowy tryb życia

Dowodem na to, że na SIBO można zapaść, prowadząc zdrowy tryb życia, jest Anna Lewandowska, która na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformowała, że zmaga się z tą przypadłością i podkreśliła wagę diagnostyki w kierunku choroby.

- SIBO nie zawsze daje jednoznaczne objawy, dlatego bardzo często jest mylone z Zespołem Jelita Drażliwego lub często z nim współwystępuje. Dzięki diagnostyce możemy te choroby skutecznie różnicować. Coraz częściej stosuje się do tego testy oddechowe np. wodorowo-metanowe, które pozwalają wykazać czy w jelicie cienkim nie doszło do rozrostu bakteryjnego i wystąpienia tzw. dysbiozy jelitowej - mówi dietetyk Anna Janiszewska-Janowicz.

- Leczenie najlepiej przeprowadzić pod kontrolą gastroenterologa, a polega ono na zastosowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii. Poza farmakologicznym wsparciem niezbędna jest także zmiana stylu odżywiania, najczęściej stosowaną dietą jest ta o niskiej zawartości fermentujących węglowodanów, czyli FODMAP. Niemniej jednak dobór sposobu żywienia powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i dolegliwości pacjenta i być przygotowany przez doświadczonego dietetyka - podsumowuje ekspertka. 

Anna Janiszewska-Janowicz

Dietetyk kliniczny. Absolwentka studiów Wydziału Nauk o Żywności i Żywienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prowadzi aktywnie poradnictwo żywieniowe i dietetyczne. Specjalizuje się w dietetyce klinicznej dzieci i dorosłych, w tym we wspomaganiu dietetycznego leczenia chorób autoimmunologicznych.

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) to stan zwiększonej liczby bakterii w jelicie cienkim. Może on prowadzić do zaburzeń trawienia i wchłaniania, a głównymi objawami tej choroby są m.in. wzdęcia i ból brzucha, częste biegunki oraz nadmierne gromadzenie i oddawanie gazów.

Statystyki na temat SIBO. Co może powodować zespół rozrostu bakteryjnego?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Nowe testy krwi będą wykrywać raka. Co zastąpią?
Zdrowie
Światowy Dzień Astmy. Ekspert: Nie warto czekać z wizytą u lekarza
Zdrowie
Światowy Dzień Higieny Rąk. Dlaczego eksperci odradzają używanie mydła w kostce?
Zdrowie
Koniec ery czerniaka złośliwego. Rewolucja w profilaktyce groźnego nowotworu
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Zdrowie
Spanie z psem dobre dla zdrowia? Są wyniki nowych badań