Breadcrumbing, czyli okruchy związku. Co to za manipulacja i jak się z niej uwolnić?

Gdy w danej relacji jedna osoba angażuje się ponad miarę, a druga tylko okazjonalnie, nie wycofując się całkowicie, a jedynie ponawiając kontakt, gdy ma taką potrzebę, może dochodzić do zjawiska „breadcrumbing”. Na czym ono polega?

Czy poślubiłam/em właściwą osobę? Słowa terapeutki Esther Perel dają do myślenia

Terapeutka par, Esther Perel, udziela rad nawet poza gabinetem: w sklepie spożywczym, a najchętniej w samolocie. Jak pomaga partnerom w kryzysie i dlaczego z terapeutą najlepiej rozmawiać w swoim ojczystym języku?

Fizycznie zdrowa 28-letnia Holenderka dokona eutanazji. Psycholożka krytycznie o decyzji lekarzy

Przypadek 28-letniej Zorai ter Beek z Holandii, która jest fizycznie zdrowa, ale zamierza poddać się eutanazji z powodu stwierdzonych zaburzeń psychicznych, od kilku dni emocjonuje opinię publiczną. O tym, jak spojrzeć na tę sytuację, mówi psycholożka.

Szef ważniejszy niż wynagrodzenie. Co dziś najbardziej cenią pracownicy i jak im to zapewnić?

Z raportu The Workforce Institute wynika, że rola szefa w budowaniu dobrostanu pracownika jest ogromna. Jakie są tego konsekwencje i czy istnieją sposoby na poradzenie sobie ze stresem po pełnym napięć dniu w pracy? Psycholog radzi.

Shannen Doherty opowiedziała, jak przygotowuje się do śmierci. "Ma do tego pełne prawo"

Osobiste nagranie aktorki zmagającej się z nowotworem w IV stadium zaawansowania wywołało skrajne emocje wśród odbiorców. Psychoonkolog odpowiada na pytanie, czy można krytycznie oceniać jej działania.

Lubię siebie - to da się zrobić. Psycholożka o budowaniu samoakceptacji

- Samoakceptacja to postrzeganie i poznawanie siebie na bieżąco, spędzanie czasu i rozmawianie ze sobą, rozumienie swoich pozytywnych i negatywnych emocji, uświadomienie sobie swoich zalet i wad – wyjaśnia psycholożka dr Ewa Jarczewska-Gerc.

"Zrobiony" piątek. Niedoceniany sposób na lepszą organizację czasu

Podsumowania. Wyciąganie wniosków. Sprawdzanie listy zadań i postępów. - Idealnie byłoby regularnie robić podsumowania swoich działań – na przykład w każdy piątek – przekonuje psycholog Edyta Zając.

Detoks po nieudanym związku. „Boysober” zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet

W ostatnich miesiącach coraz więcej mówi się o „boysober”- swego rodzaju celibacie i długim detoksie po związku lub szeregu nieudanych związków. Czy jest on zdrowy dla naszej psychiki?

Czym jest syndrom oszusta i jak go pokonać?

„Oszust w nas to taki byt, który bardzo się boi, że ktoś nas skrzywdzi, oceni, odrzuci. Ten nasz wewnętrzny zalękniony głos próbuje sobie z tym radzić, podpowiadając nam: ‘Nie rób tego, bo oni się zorientują, że tego nie wiesz, nie umiesz” – tłumaczy psycholog Joanna Chmura. Syndromowi oszusta przyglądamy się z kobietami, które już znalazły na niego sposób.

Miłość pobudza kreatywność czy odwrotnie? Mózg w stanie zakochania działa inaczej niż na co dzień

W stanie zakochania aktywuje się w mózgu 12 różnych obszarów. Za co są one odpowiedzialne i jak wpływają na podejmowane decyzje?

Coach kobiet Aneta Stanowska: Nie ma czegoś takiego jak nadmierna pewność siebie

Zdaniem ekspertki kobiety dużo częściej skupiają się na własnych deficytach, które wynikają z zaniżonego poczucia własnej wartości. Dzień Kobiet to dobra okazja do tego, by pomyśleć, jak można to zmienić.

Disco-polo coaching, czyli dlaczego Polska coachami stoi?

Disco-polo coaching charakteryzuje się powierzchownością i nadużywaniem wielu uproszczeń, które być może przynoszą doraźną pomoc słuchającym, natomiast nie sięgają głębiej, a co za tym idzie, nie dotykają sedna problemów.

Wśród kobiet jest dużo więcej psychopatek, niż dotychczas sądzono. Badanie

Opublikowane przez portal „The Guardian” wyniki badań przeprowadzonych przez dr Clive’a Boddy’ego z Anglia Ruskin University wskazują na to, że w żeńskiej części populacji występuje dużo więcej osób wykazujących cechy psychopatyczne. Oznaki zaburzenia są u nich jednak mniej widoczne niż u mężczyzn.

Dlaczego świadkowie nie reagowali na gwałt w centrum Warszawy? Psycholożka wyjaśnia

Czasy rycerskie mamy dawno za sobą. W tej chwili nawet wychowując dzieci, mówimy: „Nie ładuj się w kłopoty”, co oznacza, że wychowujemy je do tego, by unikały trudnych sytuacji; tego tak naprawdę uczymy. Nie chcemy problemów, obawiamy się, a świat staje się dla nas coraz bardziej zagrażający. Często więc, po prostu, nie reagujemy z lęku – mówi psycholog dr Katarzyna Korpolewska.

„Syndrom ostrygi”. Jakie korzyści i zagrożenia niesie popularny trend w organizacji życia po rozstaniu?

W ostatnim czasie wśród singielek (a także singli) zyskał popularność trend o nazwie oystering – czyli syndrom ostrygi. Zamiast przeżywania „żałoby” po rozstaniu z partnerem, kobiety starają się w pełni korzystać z życia i cieszyć się odzyskaną wolnością.

"The Traitors. Zdrajcy". Nowe show szkodliwe dla dobra społecznego? Psycholog ocenia

Zdaniem psychologa profesora Wojciecha Kuleszy nowy format, który od dziś będą mogli oglądać widzowie jednej z polskich stacji telewizyjnych, bazuje na najniższych instynktach społecznych.

Dzień Walki z Depresją. Oto zawody, w których najłatwiej nabawić się problemów z emocjami

Ciężka praca przy niskim poziomie satysfakcji, a nawet doświadczaniu niewdzięczności, niesatysfakcjonujące wynagrodzenie, praca w bezpośredniej relacji z pacjentem, klientem i jego emocjami i problemami, stykanie się w pracy bezpośrednio z traumą - to wszystko może przyczyniać się do zachorowania na depresję.

Jak ciche dni wpływają na relacje w związku? Psychologowie ostrzegają

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ciche dni to emocjonalna manipulacja. Może być nawet gorsza niż zwykła kłótnia. Czym dokładnie jest zjawisko silent treatment i jak szkodzi związkowi?