Humble walking – aktywność dla tych, którym z siłownią nie po drodze

Jakie korzyści przynosi chodzenie i jaką ma przewagę nad innymi formami aktywności fizycznej?

Publikacja: 16.03.2024 08:40

Jedną z zalet spacerów jest brak potrzeby zaopatrywania się w jakikolwiek specjalistyczny sprzęt.

Jedną z zalet spacerów jest brak potrzeby zaopatrywania się w jakikolwiek specjalistyczny sprzęt.

Foto: Adobe Stock

Gdy w marcu 2020 roku zamknięto fitness kluby i stopniowo ograniczano kolejne formy ruchu, łącznie ze spacerami w lasach i parkach, wiele osób zatęskniło za aktywnością fizyczną. Choćby tą podstawową, w postaci chodzenia. Lock down się skończył, natomiast korzyści ze spacerów pozostały niezmienne i nawet ci, którym z siłownią nie po drodze, na spacer skłonni są wyjść. Humble walking to propozycja właśnie dla nich. Jakie korzyści przynosi chodzenie i jaką ma przewagę nad innymi formami aktywności?

– Wychodząc na spacer możesz myśleć tylko o trzech rzeczach: za co jesteś wdzięczna, jakie masz cele i jaka jesteś super! – wymienia Mia Lind, popularna na TikToku pomysłodawczyni akcji #hotgirlwalk. Podążając za jej przykładem, kolejne użytkowniczki ruszyły na spacery, relacjonując swoje przechadzki za pomocą mediów społecznościowych. Instruktażowe filmiki Mii obejrzało w sumie ponad 600 milionów osób. Chodzenie znów stało się modne, stało się hot!

Pomysły na chodzenie

Odkrywając uroki spacerów, użytkowniczki inspirowały się nawzajem, prezentując kolejne pomysły na innowacyjne potraktowanie chodzenia: spacery po schodach, przemieszczanie się piechotą między klubami w sobotni wieczór zamiast korzystania z taksówki, spacery na plaży o wschodzie słońca, a nawet przechadzki w deszczu. Jeśli ta ostatnia opcja wydaje się komuś zbyt ekstremalna, kreatywne wielbicielki chodzenia zachęcają do skorzystania z bieżni stacjonarnej. Również i w tym zakresie można pokusić się o rozwiązanie nieoczywiste, wybierając bieżnię umieszczaną bezpośrednio pod biurkiem, którego wysokość jest dowolnie regulowana. Gdy zatem istnieje potrzeba pracy po godzinach lub pogoda nie dopisuje, nie warto rezygnować ze spaceru, a jedynie zmodyfikować jego formę i dla odmiany wykonać dzienną dawkę ruchu na takim sprzęcie, nie opuszczając domu.

Jedną z niewątpliwych zalet spacerów jest brak potrzeby zaopatrywania się w jakikolwiek specjalistyczny sprzęt. Wprawdzie warto założyć wygodne buty, natomiast, zgodnie z rekomendacjami użytkowniczek TikToka, najlepiej sprawdza się obuwie, do którego spacerowicz jest już przyzwyczajony. Nowe buty przy dłuższej przechadzce mogą okazać się niewygodne. Zerowa inwestycja finansowa również przemawia za tym, aby wypróbować tę formę aktywności fizycznej. O ile chęć poznania nowej dyscypliny sportu czy uczestnictwa w grupowych zajęciach prowadzonych przez instruktora wiąże się z koniecznością nabywania karty członkowskiej do wybranego klubu, o tyle spacer można rozpocząć w dowolnym momencie, bez zobowiązań finansowych ani ścisłego przestrzegania narzuconego klub fitness grafiku zajęć.

Czytaj więcej

Slow Cardio – ten rodzaj aktywności fizycznej bije rekordy popularności

Dotlenienie organizmu i inne korzyści

Korzyści zdrowotne płynące z regularnych spacerów są niezaprzeczalne: poprawa nastroju, spalanie kalorii (nawet do 400 na godzinę, stosując szybkie tempo), przyspieszenie metabolizmu, wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, a także mięśniowo-szkieletowego. Warto też pamiętać, że dzięki pieszym wędrówkom zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz wystąpienia problemów z nadciśnieniem. – Ciało człowieka jest stworzone do ruchu, a aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na każdy aspekt naszego zdrowia: wygląd, samopoczucie, ilość energii – wymienia psychodietetyk, Karina Wardal-Runo. – Podejmowanie aktywności angażuje cały organizm, więc efekty przez nią generowane dotyczą praktycznie wszystkich aspektów naszego zdrowia. Ruch wpływa pozytywnie na układ immunologiczny, zapobiega pojawianiu się chorób takich jak otyłość, cukrzyca czy też choroby układu krążenia. Przeciwdziała osteoporozie. Kształtuje postawę ciała, zdolności motoryczne, poprawia jakość snu, więc jest to naprawdę całe spektrum pozytywnego działania – podkreśla.

Dotlenienie organizmu skutkuje lepszą jakością snu, natomiast odświeżenie umysłu pozytywnie wpływa na kreatywność i może okazać się zbawienne w przypadku, gdy od osoby spacerującej oczekuje się ciekawych rozwiązań w pracy zawodowej, lub gdy ta boryka się z trudnym do rozwiązania problemem. – Poza kształtowaniem postawy i dobroczynnym wpływem na nasze samopoczucie, aktywność fizyczna pomaga regulować poziom stresu – potwierdza psychodietetyk. – Dlatego tak duży nacisk kładzie się obecnie na te przysłowiowe 10 tysięcy kroków dziennie. Chodzenie, w przeciwieństwie do biegania, nie obciąża stawów. Intensywnych treningów nie zaleca się osobom starszym, u których mogą się pojawić jakieś mikrouszkodzenia, ani też osobom otyłym lub z nadwagą. Dla nich spacery są jak najbardziej wskazane. Dodatkowo, spacerując, wystawiamy się do słońca, więc następuje synteza witaminy D3. Te wszystkie czynniki pozytywnie wpływają na nasze dobre samopoczucie – wymienia dietetyk kliniczny.

Aktywność w każdym wieku

Jak zauważa Karina Wardal-Runo, regularna aktywność fizyczna przynosi korzyści niezależnie od wieku, więc różne formy ruchu powinny być częścią dnia każdej osoby – Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, osobom dorosłym w wieku od 18 do 64 roku życia rekomenduje się podejmowanie aktywności w zakresie 50-300 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo, w tym 75-150 minut intensywnego treningu – wyjaśnia. – Jeśli chodzi o osoby starsze czy cierpiące na choroby przewlekłe, to trzeba dostosować aktywność fizyczną do ich indywidualnych możliwości, ale też uwzględnić trening równowagi w celu zapobiegania upadkom. Tu właśnie w szczególności polecane są spacery.

Nie musimy każdego dnia wykonywać intensywnych ćwiczeń czy chodzić na siłownię. Ważna jest nawet spontaniczna aktywność fizyczna, czyli wszystkie formy ruchu, które nie są zaplanowanym treningiem, a które wykonujemy w ciągu dnia: zwykły spacer z psem, wchodzenie po schodach, sprzątanie, praca w ogrodzie. Tu też trzeba pamiętać o drugiej stronie medalu. Jeśli mamy nadmiar aktywności fizycznej i podejmujemy zbyt intensywne ćwiczenia, to zaburzony zostaje proces regeneracji organizmu i odczuwa się permanentne zmęczenie, więc trzeba znaleźć złoty środek – zastrzega ekspertka.

Jeśli spokojny spacer wydaje się zbyt monotonny i konieczność regularnego powtarzania go przekształca się z czasem w niezbyt przyjemny obowiązek, istnieją sposoby na urozmaicenie treningu i sprawienie, by dostarczał więcej przyjemności i kojarzył się z tym momentem dnia, na który czeka się z niecierpliwością: przyspieszenie tempa czy wprowadzenie interwałów dostosowanych do indywidualnych możliwości pomogą w zintensyfikowaniu spaceru. Warto też wypróbowywać nowe trasy, poznając tym samym okolicę i odkrywając miejsca dotąd nieznane. Słuchanie muzyki czy audiobooków może umilić czas wędrówki.

Walk it out!

Czytaj więcej

Cozy Fitness - nowa forma ćwiczeń dla tych, którzy mają dość intensywnych treningów na siłowni

Jeśli natomiast istnieje możliwość, można zaprosić do spacerów osoby towarzyszące, nadrabiając przy tym zaległości w spotkaniach i omawiając ciekawe sprawy bieżące. Zapoczątkowany przez TikTokerki trend #hotgirlwalk sprawił, że w Stanach Zjednoczonych powstaje coraz więcej klubów i stowarzyszeń mających na celu wspólne spacerowanie. Walk it out! – zachęcają siebie nawzajem do podjęcia wyzwania w postaci pieszej wędrówki. Organizatorki ustalają kalendarz spotkań, udostępniając go na stronach klubów na bieżąco, tak aby osoby chętne mogły dołączyć w każdym momencie i, w przypadku braku towarzystwa do wspólnych przechadzek, poznać nowe „spacerowiczki”, których na trening namawiać nie trzeba.

Źródła:
https://www.elle.de/lifestyle
https://www.self.com/
https://hotgirlwalk.com/

Informacje o Ekspertce:

Karina Wardal-Runo

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, na kierunku Żywienie Człowieka i Ocena Żywności, o specjalizacji Dietetyka i Żywienie Człowieka oraz Psychodietetyki w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie.
W swojej pracy realizuje nurt psychodietetyki, ponieważ zmianę w zakresie stylu życia upatruje w pracy na wielu aspektach życia: żywienia, aktywności fizycznej oraz psychiki, traktując je integralnie i nierozerwalnie. – Certyfikowany Członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyki.
– Dietetyk przyjazny chorym na celiakię.
– Dietetyk przyjazny insulinoopornym (SOIT- School of Insulinresistance Therapy).
– Certyfikowany Ekspert Programu ModuLife dotyczący żywienia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Gdy w marcu 2020 roku zamknięto fitness kluby i stopniowo ograniczano kolejne formy ruchu, łącznie ze spacerami w lasach i parkach, wiele osób zatęskniło za aktywnością fizyczną. Choćby tą podstawową, w postaci chodzenia. Lock down się skończył, natomiast korzyści ze spacerów pozostały niezmienne i nawet ci, którym z siłownią nie po drodze, na spacer skłonni są wyjść. Humble walking to propozycja właśnie dla nich. Jakie korzyści przynosi chodzenie i jaką ma przewagę nad innymi formami aktywności?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Dr hab. n. med. Inga Ludwin o szczepieniach dzieci przeciw HPV: Jestem ich 100-proc. entuzjastką
Zdrowie
Turystyka snu coraz bardziej popularna. Na czym polega i kto powinien z niej skorzystać?
Zdrowie
Zamiast leczenia, nowe własne zęby: czy to możliwe?
Zdrowie
Kobiety szybciej niż mężczyźni zapadają na chorobę alkoholową
Zdrowie
"Efekt Kate”. Wyznanie księżnej na temat choroby dało niespodziewane owoce