Naomi Campbell: zawartość jej szafy wkrótce trafi do muzeum

Naomi Campbell obchodzi 40-lecie swojej kariery w modelingu. Z tej okazji londyńskie V&A Museum zorganizuje wystawę „NAOMI: In Fashion”. Kiedy się rozpocznie i jakie eksponaty na niej zgromadzono?

Publikacja: 15.03.2024 21:45

Wśród eksponatów znajdą się między innymi niebieskie buty na 12-centymetrowej platformie i 22-centym

Wśród eksponatów znajdą się między innymi niebieskie buty na 12-centymetrowej platformie i 22-centymetrowych obcasach z kolekcji Vivienne Westwood, w których Campbell przewróciła się na wybiegu w 1993 roku.

Foto: East News

Niebotyczne obcasy od Vivienne Westwood

Choć już w 2007 roku w słynnym V&A Museum można było podziwiać kolekcję kostiumów scenicznych, akcesoriów i fotografii innej światowej ikony – Kylie Minogue, to „NAOMI: In Fashion” jest pierwszą tego typu wystawą zorganizowaną dla uhonorowania kariery żyjącej modelki. Organizatorzy zgromadzili ponad 100 kostiumów legendarnej Brytyjki, którą Nelson Mandela nazywał swoją „honorową wnuczką”.

Wśród eksponatów znajdą się między innymi niebieskie buty na 12-centymetrowej platformie i 22-centymetrowych obcasach z kolekcji Vivienne Westwood, w których Campbell przewróciła się na wybiegu w 1993 roku, stylizowany na motocykl gorset od Thierry’ego Muglera czy spektakularna różowa suknia od Versace zaprezentowana podczas Met Gali w 2019 roku. Nie zabraknie też kreacji z kolekcji takich projektantów jak Alexander McQueen, Azzedine Alaïa, Burberry, Chanel, John Galliano, Virgil Abloh czy Yves Saint Laurent.

Nie tylko moda

Oprócz niezapomnianych strojów, akcesoriów i kolekcji butów, wystawa ma też upamiętnić działalność Naomi Campbell poza wybiegami mody czy sesjami fotograficznymi dla najbardziej poczytnych czasopism na świecie, w tym aktywne zaangażowanie w akcje charytatywne i wspieranie różnorodności w szeroko pojętym środowisku modowym: przystąpienie do akcji Black Girls Coalition w 1989 roku czy pojawianie się na okładce włoskiego wydania „Vogue” w ramach kampanii „A Black Issue”, mającej na celu wyrównanie szans dla ciemnoskórych modelek w branży.

– Niezwykła kariera Naomi Campbell jest symbolem tego, co najlepsze w modzie – podkreśla w oficjalnym komunikacie na stronie V&A Museum Sonnet Stanfill, kuratorka wystawy. – Jest znaną na całym świecie supermodelką, aktywistką, filantropką i kreatywną osobą, co czyni ją jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej kultury. Jesteśmy zachwyceni możliwością współtworzenia tego projektu z Naomi Campbell i świętowania jej kariery wraz z gośćmi odwiedzającymi muzeum – dodaje Stanfill.

Becoming Naomi

Czytaj więcej

60-letnia Elle Macpherson wraca na wybieg. "Dobrze być znów w domu"

Wystawa, zaplanowana na lato tego roku, będzie podzielona na kilka sekcji, w tym „Becoming Naomi”, poświęconą dzieciństwu przyszłej supermodelki, która od najmłodszych lat marzyła o karierze tanecznej. Urodzona w 1970 roku w Londynie, była samodzielnie wychowywana przez pochodzącą z Jamajki matkę, tancerkę Valerie Morris. W wieku 8 lat wystąpiła w teledysku Boba Marley’a pt. „Is This Love” i do 15. roku życia uczęszczała do szkół tanecznych. Kiedy podczas zakupów z koleżankami została wypatrzona przez szefową agencji modelek Synchro Model Agency, Beth Bolt, marzenia o karierze tanecznej zeszły na dalszy plan. Dwa lata później pojawiła się na okładce „Vogue” i wzięła udział w pierwszych w swoim życiu pokazach mody w Paryżu, Londynie, Mediolanie oraz Nowym Jorku.

Kolejna sekcja wystawy, „Supermodel” koncentruje się na prężnie rozwijającej się karierze Brytyjki, jej współpracy z projektantami tej rangi co John Galliano, Gianni Versace, Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood czy Yves Saint Laurent, a także na pamiętnych występach w teledyskach George’a Michaela – „Freedom!” czy Michaela Jacksona – „In The Closet” oraz opracowaniu własnej linii perfum.

Prace społeczne w sukni Dolce & Gabbana

„Azzedine Alaïa” to trzecia sekcja wystawy, w której widzowie mogą przyjrzeć się kreacjom stworzonym przez zaprzyjaźnionego projektanta pochodzącego z Tunezji, którego Naomi poznała podczas jednego z pierwszych pobytów Paryżu i pieszczotliwie nazywała „Papa”.

Wspomnieniom z pierwszych pobytów w Nowym Jorku oraz poznaniu Marca Jacobsa, Anny Sui czy Christy Turlington, z którą Naomi przez pewien czas wspólnie wynajmowała mieszkanie, jest poświęcona część wystawy o nazwie „New York”, natomiast w ramach „The Spotlight” organizatorzy przypominają niechlubny epizod w życiu modelki, kiedy w wyniku rękoczynów, jakich dopuściła się wobec swojej gosposi, została skazana na 5 dni prac społecznych. Sprzątająca nowojorskie ulice gwiazda wzbudzała spore zainteresowanie ze strony paparazzich, więc aby uczcić zakończenie odbywanej kary, Naomi ostatniego dnia założyła wieczorową suknię Dolce & Gabbana, która stanowi jeden z eksponatów na wystawie. „Exemplar”, „Archetype” i „Alchemy” to kolejne części tej wyjątkowej kolekcji.

Krwawe diamenty

Czytaj więcej

Gisele Bündchen wydała książkę kucharską. Przepisy robią wrażenie

U boku supermodelek takich jak Linda Evangelista, Christy Turlington, Cindy Crawford, Elle Macpherson, Helena Christensen i Claudia Schiffer, Naomi święciła triumfy w modelingu przez kilka dekad, a redaktor The New York Times, Frank DeCaro, określił całą tę nietuzinkową grupę mianem „The Magnificent Seven”. Poza modelingiem Campbell współprowadziła wiele programów telewizyjnych, pojawiła się w niezliczonych kampaniach reklamowych, a nawet zagrała kilka epizodycznych ról w filmach i serialach, takich jak między innymi „Empire” czy „American Horror Story: Hotel”. W ramach zapoczątkowanego w czasach pandemii Covid-19 i dostępnego na YouTube programu „No Filter With Naomi” zaprasza do rozmów największe gwiazdy świata mody, między innymi Cindy Crawford czy Marca Jacobsa.

Charyzmatyczna modelka zasłynęła też z kilku niechlubnych epizodów na granicy prawa, jak chociażby ze skandalu z udziałem byłego prezydenta Liberii Charles’a Taylor’a, który obdarował gwiazdę tak zwanymi „krwawymi diamentami”. Miały one pochodzić od rebeliantów z Sierra Leone, którzy używali ich jako zapłaty za wsparcie w jednej z najokrutniejszych wojen w najnowszej historii Afryki, w latach 1992-2002. Choć Campbell nie została skazana, to musiała na tę okoliczność zeznawać przed Sądem Specjalnym dla Sierra Leone w Hadze. W 2008 roku świat obiegły zdjęcia modelki opuszczającej posterunek policyjny na lotnisku Heathrow po tym, jak rzekomo obraziła jednego z funkcjonariuszy i zdaniem współpasażerów zachowywała się w sposób agresywny wobec załogi samolotu. W wyniku tego zdarzenia została skazana na kolejne prace społeczne – tym razem w wymiarze 200 godzin.

– Nie zawsze potrafiłam wyrazić swoją złość w odpowiedni sposób – przyznała w jednym z wywiadów dla „The Independent” – Jednak jest to manifestacja głębszych i znacznie bardziej złożonych problemów, z jakimi musiałam zmagać się od dziecka: niepewność siebie, niska samoocena, samotność, a także doświadczenie opuszczenia przez jednego z rodziców – wyjaśniała.

Problemy z prawem 54-latka ma już za sobą. Pozostaje zatem wierzyć, że przepracowała i te trudności, z którymi borykała się od dziecka. Aby przekonać się, jak barwną przeszłość ma za sobą i w jak wielu spektakularnych projektach brała udział, można skorzystać ze sposobności obejrzenia wystawy, która rozpocznie się 22 czerwca 2024 i potrwa do 6 kwietnia 2025. Bilety, w cenie £16.00, można nabyć na stronie internetowej muzeum. Warto się pospieszyć, ponieważ na pierwsze czerwcowe terminy pozostały już tylko pojedyncze egzemplarze.

Źródła:
https://www.vam.ac.uk/
https://www.independent.co.uk/

Niebotyczne obcasy od Vivienne Westwood

Choć już w 2007 roku w słynnym V&A Museum można było podziwiać kolekcję kostiumów scenicznych, akcesoriów i fotografii innej światowej ikony – Kylie Minogue, to „NAOMI: In Fashion” jest pierwszą tego typu wystawą zorganizowaną dla uhonorowania kariery żyjącej modelki. Organizatorzy zgromadzili ponad 100 kostiumów legendarnej Brytyjki, którą Nelson Mandela nazywał swoją „honorową wnuczką”.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
90-letnia Joan Collins powiedziała, dlaczego nie rezygnuje z pracy
Jej historia
Katarzyna Kuczyńska-Budka – prezydentka Gliwic. Dla miasta poświęciłaby karierę męża
Jej historia
Jane Fonda: mogę być aresztowana co tydzień
Jej historia
Agata Wojda, pierwsza w historii prezydentka Kielc: Ja nie zapraszam ludzi do siebie, tylko idę tam, gdzie oni są
Jej historia
Irena Gut-Opdyke. Historia kobiety, która brawurowo ratowała ludzkie życie