Margaret Qualley zagra Amandę Knox - skazaną za zabicie koleżanki, po latach uniewinnioną

Serial, przy którego produkcji pracuje Monika Lewinsky, opowie historię tajemniczego mordu i walki o sprawiedliwość przed sądami, jaką przeszła Amanda Knox. Główną rolę zagra córka Andie McDowell, Margaret Qualley.

Publikacja: 16.04.2024 17:17

Margaret Qualley zdobyła popularność grając w serialu "Sprzątaczka".

Margaret Qualley zdobyła popularność grając w serialu "Sprzątaczka".

Foto: PAP/EPA

„Oparty na prawdziwej historii o niesłusznym skazaniu Knox za zamordowanie współlokatorki Meredith Kercher i o jej 16-letniej odysei ku wolności” – tak brzmi oficjalny opis serialu, przygotowywanego przez wytwórnię Hulu Limited Series, przy którym pracuje m.in. Monika Lewinsky. Ośmioodcinkowa produkcja opowie historię Amandy Knox, studentki, oskarżonej o morderstwo swojej współlokatorki i kilkukrotnie skazywanej na karę pozbawienia wolności, ostatecznie zaś – uniewinnionej przez najwyższy organ sądowniczy we Włoszech. Brzmi ciekawie? Choć o samym serialu wiadomo jeszcze stosunkowo niewiele, o wiele ciekawsza wydaje się sama historia Amandy Knox. Co więc można powiedzieć o morderstwie oraz o toczącej się później sądowej batalii?

Gwałt i 40 ciosów nożem

Czytaj więcej

Renée Zellweger jako Bridget Jones po raz kolejny zaskoczy widzów!

Jest 2 listopada 2007 roku, Perugia. Amanda Knox, amerykanka pochodząca z Seattle, wraca do mieszkania, które wynajmuje wspólnie z trzema innymi studentkami: dwiema Włoszkami i Brytyjką Meredith Kercher. Tam znajduje ślady krwi w toalecie. Kilka chwil później przerażona dzwoni do jednej ze współlokatorek – w mieszkaniu leży bowiem zakrwawione, przykryte kocem ciało Meredith, noszące ślady czterdziestu ciosów zadanych nożem i brutalnego poderżnięcia gardła. Na miejsce przybywają chłopak Amandy Raffaele, jedna ze współlokatorek wraz z przyjaciółmi, a ostatecznie – wezwani przez nich włoscy karabinierzy. Rozpoczyna się sprawa, która ciągnąć się będzie przez długie lata i przez szereg kolejnych instancji sądowych.

Zacznijmy od stanu faktycznego – co jeszcze znalazły na miejscu i zabezpieczyły włoskie służby? W toku postępowania na poduszce, ramiączku i rękawie zamordowanej dziewczyny znalezione zostały odciski palców Rudy Hermanna Guedego, Włocha, który tego wieczoru przebywał u Meredith. Według jego relacji, kobieta miała zaprosić go i żalić się na prywatne sprawy, on zaś ją pocieszał – w pewnym momencie rozmowa podobno przeistoczyła się w coś o wiele intymniejszego. Mężczyzna twierdził także, że później udał się do łazienki, skąd usłyszał krzyk mordowanej Meredith. Po tym, jak w drzwiach mignęła mu sylwetka mężczyzny z nożem w ręku, przerażony Guede miał uciec z mieszkania, a niedługo potem – wyjechać z kraju.

Czytaj więcej

Candy Montgomery: Zamordowała koleżankę i została uznana za niewinną

Tak przynajmniej brzmiały zeznania mężczyzny, skazywanego już wcześniej za włamania, którego karabinierzy zatrzymali krótko po odnalezieniu śladów. 18 września 2008 roku Guede stanął przed sądem, który wymierzył karę 30 lat pozbawienia wolności, przez sąd apelacyjny zmniejszoną do wysokości 16 lat. Ostatecznie z więzienia wyszedł 2021 roku. Jak podaje New York Post (za włoską gazetą La Stampa), w grudniu 2023 roku czarnoskóry mężczyzna został ponownie zaaresztowany i obarczony zakazem zbliżania do swojej byłej dziewczyny, wobec której stosował przemoc fizyczną. Do dziś pozostaje on jedyną osobą skazaną i nieuniewinnioną przez sąd, która odsiedziała wyrok za morderstwo Meredith Kercher.

Problem z zeznaniami Knox

Innym zatrzymanym i przesłuchanym w ramach śledztwa, był Patrick Lumumba – szef baru, w którym Amanda pracowała. W dniu, w którym zginęła Meredith, w barze panował mały ruch i Lumumba dał znać Amandzie, że nie musi przychodzić do pracy. Włoscy śledczy zwrócili później uwagę na dziwną wiadomość SMS o treści „Ci vediamo dopo” (wł. „Widzimy się później”), którą Amanda wysłała mężczyźnie w odpowiedzi. Wypytywana o to kobieta ostatecznie zmieniła zeznania i powiedziała śledczym, że Meredith bardzo podobała się Lumumbie i miał on przyjść potem do ich mieszkania. Ze swojego pokoju Amanda miała potem, pomimo zatykanych ze strachu uszu, słyszeć krzyki mordowanej dziewczyny.

Nie jest do końca jasne, jak przebiegło przesłuchanie, w wyniku którego śledczy mieli otrzymać od Amandy powyższe zeznania. Według kobiety, było to całonocne wypytywanie połączone z ciągłym powtarzaniem się nazwiska Lumumby – bez dostępu do picia, jedzenia czy toalety. Policja z kolei twierdziła, że przesłuchanie przeprowadzono bez zarzutów. Bez względu na to, jak wyglądała rozmowa kobiety z policjantami, jej zeznania dotyczące Lumumby upadły, a mężczyzna został zwolniony z aresztu.

Wieloletni proces kochanków

Ostatecznie, 6 listopada 2007 roku, w cztery dni po morderstwie, Amanda Knox i jej chłopak trafili do aresztu. Uzyskali tym samym status podejrzanych. W 2009 roku ruszył ich proces. Oskarżeni zostali o napaść seksualną i zabójstwo dokonane na Meredith Kercher – para miała najpierw wykorzystać kobietę seksualnie, a potem brutalnie ją zamordować. Dowody na prawdziwość pierwszego z tych zarzutów od samego początku były mizerne: nie znaleziono jakiegokolwiek śladu obecności Amandy w pokoju Meredith, zaś jedyny ślad wskazujący na Raffaele (chłopaka Amandy) to drobinka DNA, odkryta na fragmencie ramiączka Meredith, znalezionym 46 dni po dacie zbrodni – co nie powinno budzić zbyt dużego zaufania śledczych.

Czytaj więcej

„Griselda”. Sofia Vergara pozwana o naruszenie dóbr osobistych

4 grudnia 2009 roku zakończyła się ostatnia rozprawa przed sądem pierwszej instancji. Wyrok, na którego ogłoszenie pod budynkiem sądu czekały tłumy, był miażdżący dla dwójki oskarżonych: 25 lat pozbawienia wolności dla Raffaele i 26 lat dla Amandy – rok więcej ze względu na dodatkowy zarzut składania fałszywych zeznań w związku z Patrickiem Lumumbą. Nie był to jednak koniec prawnych batalii dwójki oskarżonych.

Przez kolejne instancje ku wolności

W październiku 2011 roku skończyła się bowiem rozprawa przed sądem apelacyjnym w Perugii, który wydał nieoczekiwany wyrok: uniewinnił Amandę i Raffaele. Dwa lata później doszło jednak do kolejnego zwrotu w sprawie. Wykryte zostały niejasności w materiale dowodowym, a dodatkowe wątpliwości wzbudziło zachowanie oskarżonej Amandy oraz jej relacje z otoczeniem w czasie, gdy doszło do morderstwa. I tak, 26 marca 2013 roku włoski Sąd Najwyższy postanowił unieważnić wyrok uniewinniający parę i zarządzić ponowne przeprowadzenie procesu. W efekcie tego, rok 2014 przyniósł kolejny wyrok: 28,5 roku pozbawienia wolności dla Amandy oraz 25 lat dla jej byłego już partnera.

Do ostatecznego rozstrzygnięcia doszło w marcu 2015. Wtedy to, w wyniku odwołania wniesionego przez obrońców oskarżonej dwójki, wydany został wyrok w pełni uniewinniający i oczyszczający Amandę Knox oraz Raffaele ze wszelkich zarzutów. Był to koniec najdłuższej walki o wolność, jaką przeżyła kobieta. Nie padło jednak z jej ust ostatnie słowo w kwestii niesprawiedliwości, jaka spotkała ją ze strony włoskich sądów i organów państwowych. Potwierdził to wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, przed którym Amanda stoczyła walkę z państwem włoskim o dodatkowe odszkodowanie. ETPC przyznał jej ponad 10 tysięcy euro tytułem szkód moralnych, a na Włochy nałożył obowiązek pokrycia kosztów sądowych w wysokości 8 tysięcy Euro.

Można by więc uznać, że szkody zostały wyrównane. Kobietę oczyszczono z zarzutów i wypłacono jej odszkodowanie. Sama Amanda wyszła za mąż – nie za Raffaele – i wiedzie, zdaje się, szczęśliwe życie. Pomimo jednak tylu lat i długiego wyroku, jaki odsiedział Rudy Hermann Guede, nie ma wciąż pewności jeśli chodzi o odpowiedź na jedno, kluczowe w całej historii pytanie: kto zamordował Meredith Kercher…?

„Oparty na prawdziwej historii o niesłusznym skazaniu Knox za zamordowanie współlokatorki Meredith Kercher i o jej 16-letniej odysei ku wolności” – tak brzmi oficjalny opis serialu, przygotowywanego przez wytwórnię Hulu Limited Series, przy którym pracuje m.in. Monika Lewinsky. Ośmioodcinkowa produkcja opowie historię Amandy Knox, studentki, oskarżonej o morderstwo swojej współlokatorki i kilkukrotnie skazywanej na karę pozbawienia wolności, ostatecznie zaś – uniewinnionej przez najwyższy organ sądowniczy we Włoszech. Brzmi ciekawie? Choć o samym serialu wiadomo jeszcze stosunkowo niewiele, o wiele ciekawsza wydaje się sama historia Amandy Knox. Co więc można powiedzieć o morderstwie oraz o toczącej się później sądowej batalii?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Nicole Kidman odebrała nagrodę za całokształt twórczości
Jej historia
90-letnia Joan Collins powiedziała, dlaczego nie rezygnuje z pracy
Jej historia
Katarzyna Kuczyńska-Budka – prezydentka Gliwic. Dla miasta poświęciłaby karierę męża
Jej historia
Jane Fonda: mogę być aresztowana co tydzień
Jej historia
Agata Wojda, pierwsza w historii prezydentka Kielc: Ja nie zapraszam ludzi do siebie, tylko idę tam, gdzie oni są
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?