Natalia Gębska: Kariera w IT nie wymaga specjalistycznego wykształcenia ani predyspozycji

- Automatyzacja rutynowych zadań w IT za sprawą AI w teorii powinna prowadzić do ograniczania liczby pracowników, a mamy jednak sytuację, w której prowadzi do powstania nowych możliwości zatrudnienia - mówi Natalia Gębska z Centralnego Ośrodka Informatyki.

Slow productivity. Na czym polega modna strategia "leniwego" zarządzania czasem?

Mniejszy stres, charakterystyczny dla slow productivity, oraz dbałość o dobrostan psychiczny i fizyczny przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu, które jest dzisiaj wyzwaniem dla współczesnych organizacji – mówi dr Katarzyna Kulig-Moskwa.

Jak zrobić porządki w firmie i głowie? Trenerka cyfrowej organizacji biznesu radzi

Sprytnymi patentami, dobrymi pomysłami oraz wdrażaniem prostych systemów na to, żeby się nie pogubić w biznesie, w kilka miesięcy możemy zacząć działać inaczej – przekonuje trenerka cyfrowej organizacji biznesu i ekspertka w "odgracaniu" firmowych komputerów.

Upskilling: podnoszenie własnych kompetencji w zgodzie ze sobą

Popularny na YouTube Kanał Go4IT przedstawia historie osób, które wykonując dany zawód aktywnie poszukiwały ciekawych zajęć, co z czasem pozwoliło im na całkowitą zmianę branży, z jednoczesnym wykorzystaniem już posiadanych umiejętności i kompetencji.

Chat GPT pisze esej: czy dostałby się na studia?

Recenzenci są zgodni co do tego, że stworzone przy pomocy AI teksty cechuje przewidywalność, schematyczność, poprawność polityczna, liczne powtórzenia i ..brak błędów. – Naturalną pokusą każdego wykładowcy akademickiego jest sprawdzenie, jak na jego zajęciach wypadłby Chat GPT – przyznaje dr Zarzycki, prorektor ds.dydaktycznych w Collegium Civitas.

Korzystna zmiana nie musi być drastyczna. Christophe Fauré i jego sposoby na tchnięcie życia w życie

Magazyn "Madame Figaro" przytacza teorię francuskiego psychiatry, zgodnie z którą istnieją cztery rodzaje działania wprowadzające w życiu pozytywną zmianę.

Aleksandra Lemańska o stawianiu granic: Moje potrzeby nie są gorsze, ani mniej ważne od potrzeb wszystkich innych ludzi

„Moja wewnętrzna Zosiu Samosiu, fajnie, że jesteś, ale chcę przyspieszyć mój proces podejmowania decyzji i dalszego rozwoju, dlatego tym razem poproszę kogoś o pomoc. I nie ma w tym nic złego” – tak Aleksandra Lemańska, analityk transakcyjny, konsultant HR i trener, zachęca do poradzenia sobie z naszą często źle pojętą samodzielnością. Zarówno w życiu osobistym, jak i w biznesie.

Katarzyna Blachowicz: "Reskilling to klucz do sukcesu kobiet w branży IT"

O szansach i możliwościach kobiet w branży nowych technologii mówi wicedyrektorka Centralnego Ośrodka Informatyki, inicjatorka programu mentoringowego „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci.”

"Nowa Ty w IT. Profesjonalizm nie ma płci". Program z solidną dawką wiedzy i wsparcia

Centralny Ośrodek Informatyki ogłosił zakończenie pierwszej edycja programu edukacyjno-mentoringowego, który ma zachęcać osoby myślące o przebranżowieniu się do rozpoczęcia kariery w branży nowych technologii.

Nowe prawo ojców do urlopów rodzicielskich. Matki mogą na nim dużo zyskać

"Urlop rodzicielski został poszerzony o dziewięć tygodni i każdy z rodziców ma swoich dziewięć nietransferowalnych tygodni. W przypadku ojców to jest totalna rewolucja, semantyka jest zupełnie inna niż do tej pory. To bardzo zmienia sposób rozmowy między partnerami", tłumaczy Karolina Andrian, aktywistka działająca na rzecz kobiet i równouprawnienia płci.

Przepraszanie za spóźnienie jest w złym tonie. Katarzyna Urbańska o etykiecie w biznesie i codzienności

Myślę, że wzajemny szacunek jest czymś, co na starcie pomoże wejść w zasady savoir-vivre’u, bo reguły, które stosujemy w biznesie, to tylko dodatek do elementarnych zachowań społecznych - mówi Katarzyna Urbańska, która prowadzi szkolenia z etykiety.

Mężczyźni są lepsi dla samych siebie. Ekspertka o tym, dlaczego kobietom trudniej osiągnąć sukces

Coraz głośniej mówi się, że kariera i sukces zawodowy nie zależą od płci i wszyscy mają w tym obszarze równe szanse. Niestety, często kobiety same ograniczają swoje możliwości. Autorka projektów rozwijających kobiecy potencjał, life & business coach Izabela Janowska podpowiada, jak temu zapobiegać.

Dojrzałość może być atutem przy poszukiwaniu pracy. Trzeba tylko umieć "switchować"

Dojrzałość nie musi oznaczać stagnacji zawodowej. O tym, że po 45. roku życia można robić nowe rzeczy, rozwijać się i czuć w pracy spełnioną, a nie uwięzioną, mówi Katarzyna Łakińska, która po kilku dekadach pracy w branży reklamowej założyła portal aktywizujący doświadczonych pracowników.

Lisa Gansky: Świat zmienia się szybciej niż jesteśmy w stanie się uczyć

Lisa Gansky, amerykańska pionierka internetu, przedsiębiorczyni i myślicielka podzieliła się z nami swoją definicją zaufania: „Zaufanie to umowa społeczna, rodzaj porozumienia lub wzajemne oczekiwania”. Według niej, technologia nie daje wszystkich odpowiedzi i rozwiązań, aby zaradzić globalnemu kryzysowi zaufania, ale może być częścią tego rozwiązania.

Jak przystępując do realizacji celów, utrzymać się na właściwym kursie

Wiele porażek jest efektem źle skonstruowanych postanowień. A właściwie określone cele pozytywnie wpływają na naszą motywację, wytrwałość, programują nasz umysł, wspierają procesy decyzyjne i pozwalają budować wiarę we własną skuteczność.