Shakira doczekała się własnego pomnika. Mierzy 6,5 metra

W kolumbijskiej Barranquilli powstał pomnik Shakiry. Monument ma wysokość 6,5 metra i przedstawia wokalistkę w pozie z jednego z najpopularniejszych klipów, które nagrała.

Publikacja: 29.12.2023 20:13

Shakira jest jedną z najbardziej znanych Kolumbijek na świecie.

Shakira jest jedną z najbardziej znanych Kolumbijek na świecie.

Foto: Xavier Collin / Avalon

Ostatni czas nie był łatwy dla Shakiry. Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie rozstała się ze swoim wieloletnim partnerem, a powodem miał być romans z 20 lat młodszą dziewczyną. Niedługo później razem z dwoma synami postanowiła wyprowadzić się z Barcelony do Miami.

Shakira oskarżona o niepłacenie podatków

W ubiegłym roku rozwiązała się też sprawa, podczas której wokalistka została oskarżona o unikanie płacenia podatków. Prokuratura w Barcelonie stwierdziła, że gwiazda nieprawidłowo rozliczała się z fiskusem w latach 2012-2014. Ostatecznie Shakira zgodziła się zapłacić 7,3 mln euro grzywny. Dodatkowo, żeby uniknąć kary więzienia, zapłaciła 438 tysięcy euro. Mimo tego Kolumbijka twierdzi, że jest niewinna, a decyzja o zawarciu ugody wynika z ''powodów osobistych, emocjonalnych i sentymentalnych, które nie mają nic wspólnego z powodami prawnymi''.

Czytaj więcej

Shakira uniknie więzienia za niepłacenie podatków. Zapłaci 7,3 mln euro kary

Teraz Shakira przekazała pozytywną wiadomość - w jej rodzinnym mieście powstał 6,5-metrowy pomnik na jej cześć. Piosenkarka nie pojawiła się na jego odsłonięciu, ale reprezentowali ją rodzice oraz brat. Dzieło ujrzało światło dziennie w dniu urodzin matki gwiazdy. Wspomniała o tym na Instagramie. "Cieszę się, że mogę podzielić się tym z moimi rodzicami, a szczególnie z moją mamą w jej urodziny".

Autorem pomnika w Barranquilli jest kolumbijski rzeźbiarz Yino Marquez. Artysta pracował nad swoim dziełem kilka miesięcy. Uchwycił Shakirę w pozie ze słynnego klipu do piosenki ''Hips don't lie''. Na tablicy opisującej pomnik można przeczytać: za biodra, które nie kłamią, wyjątkowy talent, głos poruszający masy.

Shakira wspiera swoje rodzinne miasto

Shakira wyprowadziła się z Barranquilli, aby rozwijać karierę, jednak wielokrotnie podkreślała, że jest bardzo związana ze swoim rodzinnym miastem. Gwiazda od lat prowadzi fundację ''Bose stopy'' (hiszp. Fundación Pies Descalzos). Nazwa organizacji nawiązuje do tytułu płyty wokalistki z 1995 roku. Dotychczas instytucja sfinansowała m.in. szkołę we wspomnianej miejscowości.

Shakira jest jedną z najbardziej znanych Kolumbijek na świecie. Na swoim koncie ma dwie nagrody Grammy oraz siedem Latin Grammy Awards. Dwanaście razy przyznano jej Billboard Latin Music Awards. Dwukrotnie była nominowana do Złotego Globu.

Shakira Isabel Mebarak Ripoll urodziła się w Barranquilli 2 lutego 1977 roku. Jej dziadkowie od strony ojca przeprowadzili się z Libanu do Nowego Jorku. Mężczyzna postanowił jednak zamieszkać w Kolumbii. Tam poznał matkę przyszłej wokalistki. Zanim jednak to się stało, był związany z inną kobietą i doczekał się z nią dziewięciorga dzieci.

Imię gwiazdy pochodzi z języka arabskiego — oznacza kobietę pełną łaski i wdzięczności. Swoją pierwszą płytę wydała w 1991 — początkowo nagrywała jedynie w ojczystym języku, czyli hiszpańskim. Pierwszy jej krążek po angielsku został wydany w 2001 roku, ale już wcześniej otrzymała nagrodę Grammy. Statuetkę przyznano jej za materiał z MTV Unplugged.

Shakira dwukrotnie wystąpiła w Polsce. Pierwszy koncert odbył w łódzkiej Atlas Arenie w 2011 roku. Rok później pojawiła się w związku z meczami reprezentacji Hiszpanii na UEFA Euro 2012.

Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą
Ludzie
Zła passa Chiary Ferragni. Straciła intratną posadę i ma problemy wizerunkowe
Ludzie
Shakira ma nowego partnera. To dużo młodszy od niej aktor
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
"Żyliśmy na marginesie". Sophie Marceau ponownie wspomina związek z Andrzejem Żuławskim