Nie było żadnych szklanych sufitów. Anna Rulkiewicz otwarcie o swojej karierze

- Nigdy nie obawiałam się nowych wyzwań, zawsze byłam przebojowa i walczyłam o swoje - mówi prezes Grupy Lux Med.

Ikona samodzielnych matek: mniej znana strona życia Marii Skłodowskiej-Curie

12 października 1903 był dniem, który na kartach historii zapisał się jako jeden z najważniejszych dla kobiet w świecie nauki. Właśnie wtedy Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki Marie Skłodowskiej-Curie i jej mężowi, Pierre'owi Curie. Zbliża się 120 rocznica tego wydarzenia. Rola Marie Skłodowskiej-Curie w budowaniu pozycji kobiet w nauce jest nie do przecenienia.

Z ziemi australijskiej do Polski. Prawniczka zakochana w kulturze Aborygenów otworzyła galerię sztuki w Warszawie

O tym, że Iwona Pruszyńska zafascynowała się sztuką rdzennych mieszkańców Australii, zadecydował przypadek. Zauroczenie nią zaowocowało nowatorską inicjatywą.

Dlaczego kobiety nie chcą iść na wybory? Chodzi o łatwość mówienia "nie wiem"

- Niedostateczna reprezentacja kobiet w polityce wtórnie utrwala stereotypy dotyczące płci i wzmacnia przekonanie, że kobiety nie nadają się do pełnienia ról przywódczych - mówi dr Agnieszka Kwiatkowska, socjolożka i politolożka.

Odkrywczyni leczniczej mocy historii. Niezwykłe dokonania Tu Youyou

Często słyszy się, że historia jest nauczycielką życia, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że potrafi być ona również lekarką. Prawdę tę poznała Tu Youyou – chińska naukowczyni i specjalistka w zakresie chemii farmaceutycznej.

"Prawda, nie bezstronność". Wybitna reporterka CNN Christiane Amanpour o swojej pracy

Główna międzynarodowa korespondentka CNN podsumowuje cztery dekady relacjonowania przełomowych wydarzeń na całym świecie.

Sztuczna inteligencja skrzywdziła dziewczynki? Głośna sprawa zatacza coraz szersze kręgi

W południowohiszpańskim niewielkim miasteczku Almendralejo miało w ostatnim czasie miejsce bezprecedensowe wydarzenie. Grupa nastoletnich dziewczynek - wieku od 11 do 17 lat - została poszkodowana przez swoich kolegów w sposób, o którym dotychczas nie słyszano. Sprawa stała się na tyle głośna, że zainteresowało się nią BBC.

Na Bałkanach najlepiej być turystą. Lana Bastašić o życiu w "trudnym miejscu"

Największym problemem jest to, że na Bałkanach w pierwszej kolejności jesteś identyfikowany jako członek danego narodu, np. Serb lub Chorwat, a dopiero potem jako człowiek. Zdradzić cię może wszystko: język, dialekt, tablice rejestracyjne - mówi Lana Bastašić, bośniacka pisarka.

Pomysł to pieniądz. Delia Lachance o tym, jak wnętrza urządziły jej życie

Miała nie tylko pasję, ale i odwagę, by porzucić stabilną, perspektywiczną karierę w mediach i zacząć rozwijać własną firmę. Dziś Delia Lachance jest jedną z najważniejszych kobiet w niemieckim biznesie.

Sprawiedliwa z Nieborowa

W czasie wojny w nieborowskim pałacu ukrywano żydowskie dzieci. Opiekowała się nimi Izabela Radziwiłłowa.

Polska góralka na światowych szczytach nauki. Niezwykła historia dr Anny Wolskiej

Główna naukowczyni zespołu w laboratorium metabolizmu lipoprotein w amerykańskich Narodowych Instytutach Zdrowia (NIH), dokonała wielu ważnych odkryć - przede wszystkim w dziedzinie chorób sercowo-naczyniowych. Dla świata wiedzy medycznej największym odkryciem jest jednak ona sama – skromna dziewczyna z Nowego Targu, którą skrzydła nauki zaniosły aż za ocean.

Najtrudniejszy do stworzenia zapach: odchodzącego mężczyzny. Marie-Lise Jonak o tajnikach swojej pracy

Perfumy są jak ubranie. "Noszony" zapach to element całościowego wizerunku. Wybierając go, definiuje się siebie, przekazuje informację otoczeniu. O tym, że są dziełem sztuki, a ich tworzenie to wymagający proces, mówi Marie-Lise Jonak, założycielka marki Ormaie.

To ona założyła kobietom spodnie - inspirująca historia Coco Chanel

"Moda przemija, styl pozostaje” – to jedno z najsłynniejszych powiedzeń Coco Chanel, krawcowej i modystki, która została jedną z najsłynniejszych kreatorek mody w historii. Wyzwoliła kobiety z gorsetów, założyła im spodnie i utorowała drogę do zerwania z wszelkimi konwenansami. To między innymi dzięki niej Francuzki do tej pory są uosobieniem szyku i elegancji. Myli się jednak ten, kto myśli, że stylu Coco Chanel uczyła się w wyższych sferach.

Polska artystka Agnieszka Piłat „zamieszka” w centrali firmy SpaceX. „To uczy skromności”

Agnieszka Piłat, polska artystka od lat tworząca w USA, otrzymała zaproszenie na tzw. rezydencję do centrali SpaceX, jednej z firm Elona Muska. Polka, zafascynowana technologią, stworzy cykl obrazów poświęconych eksploracji kosmosu. To jej druga współpraca ze SpaceX.

Przemoc, nieudolne śledztwa i bezkarność oprawców. Piekło meksykańskich kobiet

Każdego dnia w wyniku przemocy ginie w Meksyku 11 kobiet. Większość ich oprawców nigdy nie ponosi odpowiedzialności karnej za swoje czyny.

Radczyni prawna i pisarka? TAK! Anna Rybakiewicz z sukcesami funkcjonuje w tak odległych światach

- Praca radcy prawnego jest przeciwieństwem pracy pisarza. W kancelarii nie ma miejsca na emocje, są tylko fakty i przepisy prawa, które możemy wykorzystać. I chyba dlatego z taką pasją piszę swoje powieści - mówi rozmówczyni Zofii Brzezińskiej

W branży medycznej ludzie nie zmieniają pracy dla pieniędzy. Joanna Szyman o tym, co nimi kieruje

Przed menadżerami działającymi w sektorze medycznym stoją naprawdę trudne zadania. Dla pracowników, którymi zarządzają, pieniądze nie są dziś najważniejsze. Liczy się coś innego...

Dobra relacja z pieniędzmi? Przede wszystkim trzeba zdefiniować własne granice zamożności

Julia Izmałkowa, psycholog, badaczka, założycielka firmy „Izmałkowa Consulting” i autorka książki o relacji z pieniędzmi „Rich Mind, Poor Mind” radzi, jak zarządzać swoimi finansami, żeby naprawdę cieszyć się z tego, co można dzięki nim mieć.