Nie było żadnych szklanych sufitów. Anna Rulkiewicz otwarcie o swojej karierze

- Nigdy nie obawiałam się nowych wyzwań, zawsze byłam przebojowa i walczyłam o swoje - mówi prezes Grupy Lux Med.

Ikona samodzielnych matek: mniej znana strona życia Marii Skłodowskiej-Curie

12 października 1903 był dniem, który na kartach historii zapisał się jako jeden z najważniejszych dla kobiet w świecie nauki. Właśnie wtedy Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki Marie Skłodowskiej-Curie i jej mężowi, Pierre'owi Curie. Zbliża się 120 rocznica tego wydarzenia. Rola Marie Skłodowskiej-Curie w budowaniu pozycji kobiet w nauce jest nie do przecenienia.

Odkrywczyni leczniczej mocy historii. Niezwykłe dokonania Tu Youyou

Często słyszy się, że historia jest nauczycielką życia, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że potrafi być ona również lekarką. Prawdę tę poznała Tu Youyou – chińska naukowczyni i specjalistka w zakresie chemii farmaceutycznej.

"Prawda, nie bezstronność". Wybitna reporterka CNN Christiane Amanpour o swojej pracy

Główna międzynarodowa korespondentka CNN podsumowuje cztery dekady relacjonowania przełomowych wydarzeń na całym świecie.

Pomysł to pieniądz. Delia Lachance o tym, jak wnętrza urządziły jej życie

Miała nie tylko pasję, ale i odwagę, by porzucić stabilną, perspektywiczną karierę w mediach i zacząć rozwijać własną firmę. Dziś Delia Lachance jest jedną z najważniejszych kobiet w niemieckim biznesie.

Polska góralka na światowych szczytach nauki. Niezwykła historia dr Anny Wolskiej

Główna naukowczyni zespołu w laboratorium metabolizmu lipoprotein w amerykańskich Narodowych Instytutach Zdrowia (NIH), dokonała wielu ważnych odkryć - przede wszystkim w dziedzinie chorób sercowo-naczyniowych. Dla świata wiedzy medycznej największym odkryciem jest jednak ona sama – skromna dziewczyna z Nowego Targu, którą skrzydła nauki zaniosły aż za ocean.

To ona założyła kobietom spodnie - inspirująca historia Coco Chanel

"Moda przemija, styl pozostaje” – to jedno z najsłynniejszych powiedzeń Coco Chanel, krawcowej i modystki, która została jedną z najsłynniejszych kreatorek mody w historii. Wyzwoliła kobiety z gorsetów, założyła im spodnie i utorowała drogę do zerwania z wszelkimi konwenansami. To między innymi dzięki niej Francuzki do tej pory są uosobieniem szyku i elegancji. Myli się jednak ten, kto myśli, że stylu Coco Chanel uczyła się w wyższych sferach.

Polska artystka Agnieszka Piłat „zamieszka” w centrali firmy SpaceX. „To uczy skromności”

Agnieszka Piłat, polska artystka od lat tworząca w USA, otrzymała zaproszenie na tzw. rezydencję do centrali SpaceX, jednej z firm Elona Muska. Polka, zafascynowana technologią, stworzy cykl obrazów poświęconych eksploracji kosmosu. To jej druga współpraca ze SpaceX.

Zofia Rabcewicz: Historia pianistki, której fortepiany spłonęły w powstaniu

Mąż pianistki Zofii Rabcewicz, gdy publiczność wiwatowała, prosząc o bis, powiedział: „Moja żona więcej grać nie będzie”. Na oczach wiwdzów Jerzy Rabcewicz zamknął fortepian i zabrał żonę ze sceny. Jaka jest historia tej wielkiej pianistki?

Susan Cain: Rzeczniczka introwertyków

Susan Cain, prawniczka, uczy kobiety, jak być pewną siebie, choć sama jest introwertyczką i w pracy zmuszała się, by przystawać do ekstrawertyków. Teraz przekonuje, że introwertyków nie trzeba zmieniać. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki.

Cameron Russell: Modelka, która robi rewolucję w swojej branży

„Wygląd to nie wszystko. Uwierz mi, jestem modelką” – to tytuł wystąpienia Cameron Russell na TEDx, które do tej pory jest jednym z najczęściej oglądanych w historii. Zostało odtworzone ponad 29 milionów razy! Topmodelka opowiada w nim o ciemnych stronach przemysłu modowego i jak wpływają one na młode pokolenia, piętnując jednocześnie rasizm i kult pięknych ciał, które wpędzają młodych ludzi w kompleksy.

Prof. Lidia Morawska walczy o powietrze, którym oddychamy

– Nie ma nic bardziej fundamentalnego niż powietrze, którym oddychamy – mówi prof. Lidia Morawska. Magazyn „Time” w 2021 roku umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w kategorii Innowatorów. Doceniono jej pracę badawczą nad rolą przenoszenia COVID–19 oraz to, że m.in. dzięki niej w przestrzeni publicznej i polityce zwrócono uwagę na jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy.

Greta Gerwig: Jej "Barbie" bije wszelkie rekordy powodzenia

Była muzą niezależnych filmowców nowojorskich, dziś jest królową Hollywoodu. Czy fabryka snów zmieni Gretę Gerwig czy to Greta Gerwig zmieni fabrykę snów?

Susan Wojcicki: Inteligentna i zdeterminowana królowa reklamy internetowej

- Moją najbardziej radykalną zmianą było odejście z Intela i przejście do Google, wówczas małego start-upu, mimo że byłam w ciąży – wyznaje Susan Wojcicki, która założycielom Google’a wynajmowała pierwsze biuro, a właściwie… garaż. Teraz ma pięcioro dzieci, a jej majątek szacowany jest na 780 milionów dolarów.

Marta Lech-Maciejewska: Pieniądz traktuję jak energię, która przychodzi i odchodzi

- Mając 37 lat nauczyłam się, że pójście własną drogą jest najpiękniejsze, choć najtrudniejsze – mówi Marta Lech-Maciejewska, która wraz z mężem prowadzi blog modowy SuperStyler oraz markę Spadiora specjalizującą się w jedwabnych apaszkach z przesłaniem oraz innych dodatkach i ubraniach, których sprzedaż w 2022 roku przyniosła 4,5 mln zł przychodu.

Katharine Hepburn. Ikona feminizmu z czasów patriarchalnego Hollywood

Katharine Hepburn przecierała szlak aktorkom w Hollywood, branży zdominowanej przez mężczyzn. Zawsze szła pod prąd, wiedziała, czego chce, a także – czego nie chce. Często powtarzała, że nie żyła jak kobieta – żyła jak człowiek.

Cesarzowa Sisi: zagadka życia i śmierci Elżbiety Bawarskiej

Cesarzowa Sisi włada wyobraźnią milionów ludzi na świecie już od ponad stu lat. Kim była Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa I, w XIX wieku powszechnie uważana za najpiękniejszą kobietę na świecie?

Aleksandra Sewerynik: Ostaną się tylko ci, którzy wciąż mają coś do powiedzenia

- Wykształcenie muzyczne pomaga mi w naturalnym rozumieniu języka, który dla większości prawników jest niezrozumiały – mówi Aleksandra Sewerynik, radczyni prawna i dyrygentka chóralna, ekspertka z zakresu analiz porównawczych w kontekście plagiatu muzycznego.