"Przemoc i gwałt są największą bronią Rosjan". Nowy spektakl w Teatrze Powszechnym

- Rytuały przemocy wojennej wobec kobiet i cywili są niezmienne i nie mają końca. To skuteczniejsza broń niż zabójstwo, bo pozostaje trwale w żyjącej ofierze - mówi reżyserka spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” Marta Górnicka.

Z ziemi australijskiej do Polski. Prawniczka zakochana w kulturze Aborygenów otworzyła galerię sztuki w Warszawie

O tym, że Iwona Pruszyńska zafascynowała się sztuką rdzennych mieszkańców Australii, zadecydował przypadek. Zauroczenie nią zaowocowało nowatorską inicjatywą.

Producentka "Znachora": Film ten dedykuję tacie, który też był lekarzem

27 września swoją premierę w serwisie Netflix będzie miał tytuł, na który czekają wszyscy Polacy. Mowa o „Znachorze”, czyli filmie będącym adaptacją książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1937 roku. Okoliczności, w których pojawił się pomysł na jego stworzenie, były dość niezwykłe. Opowiada nam o nich Magdalena Szwedkowicz, producentka filmu.

Nadia Lebik ze Złotym Lwem. "Odpowiedzialność za najważniejszy element filmu"

Nadia Lebik otrzymała Złotego Lwa podczas 48. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii Reżyser Obsady za film "Kos". Na czym polega jej praca?

Na Bałkanach najlepiej być turystą. Lana Bastašić o życiu w "trudnym miejscu"

Największym problemem jest to, że na Bałkanach w pierwszej kolejności jesteś identyfikowany jako członek danego narodu, np. Serb lub Chorwat, a dopiero potem jako człowiek. Zdradzić cię może wszystko: język, dialekt, tablice rejestracyjne - mówi Lana Bastašić, bośniacka pisarka.

DESA Unicum: Osiemdziesiąt lat sztuki współczesnej na jednej wystawie

Wojciech Fangor, Tadeusz Kantor, Józef Hałas czy Jerzy Nowosielski - oto nazwiska twórców, których dzieła można podziwiać Podczas Contemporary Art Week w DESA Unicum.

To nie ma być walka płci. Dyrektor Biura Stowarzyszenia Filmowców Polskich o Festiwalu w Gdyni

48. Festiwal Filmowy w Gdyni dobiegł końca. Wszystkich laureatów ubiegających się o statuetki ogłoszono wieczorem 23 września. O emocjach towarzyszących wydarzeniu oraz "kobiece wątki" w wydarzeniu zapytaliśmy Adriannę Pierścionek-Podogrodzką, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

"Święto ognia" Kingi Dębskiej walczy o Złotego Lwa. Polakom wydaje się, że są pępkiem świata, mówi reżyserka

„Święto ognia” to film Kingi Dębskiej, który ubiega się o Złotego Lwa podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - To film o tym, żebyśmy otworzyli się na świat i ludzi, którzy mogą być inni od nas, inaczej postrzegać rzeczywistość i mogą mieć swoje racje - mówi Kinga Dębska.

"Chłopi" z owacją na stojąco. Kobiety w centrum fabuły filmu

"Chłopi" w reżyserii Doroty Kobieli Welchman i Hugh Welchmana debiutowali podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Krytycy twierdzą, że to jedna z najlepszych polskich produkcji ostatnich lat.

Teraz nie wolno nam zamknąć się w prywatności. Agnieszka Holland o tym, co ważne w życiu i sztuce

Reżyserka mówi o tym, co przeżywa w związku z premierą "Zielonej granicy" i o swoich nadziejach na zmianę.

Kurtyna Kobiet. Wyjątkowy projekt w Teatrze Słowackiego

Teatr Słowackiego z okazji 130-lecia działalności przygotował wyjątkowy projekt. Mowa o Kurtynie Kobiet, na której znajdą się 130 nazwiska krakowianek. Ich działalność zostanie upamiętniona haftami.

"My, harowaczki". Osobiste refleksje po lekturze "Chłopek"

Jesteśmy wykształcone i niezależne finansowo, spełniamy się zawodowo i z powodzeniem prowadzimy własne firmy, a mimo to rzadko pozwalamy sobie na luksus odpoczynku, chwilę wytchnienia, czas tylko dla siebie. Dlaczego?

Radczyni prawna i pisarka? TAK! Anna Rybakiewicz z sukcesami funkcjonuje w tak odległych światach

- Praca radcy prawnego jest przeciwieństwem pracy pisarza. W kancelarii nie ma miejsca na emocje, są tylko fakty i przepisy prawa, które możemy wykorzystać. I chyba dlatego z taką pasją piszę swoje powieści - mówi rozmówczyni Zofii Brzezińskiej

Modny trend. Coraz więcej zamożnych osób interesuje się sztuką i inwestuje w nią

W DESA Unicum ruszyła właśnie ekspozycja „Oczy szeroko zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku” prezentująca twórczość artystów, którzy ożywili świat baśni, legend i ludowych podań.

Festiwal Filmowy w Wenecji: Agnieszka Holland z Nagrodą Specjalną Jury

80. festiwal w Wenecji dobiegł końca. Złoty Lew trafił do twórców filmu „Biedne istoty”. Polski kandydat, czyli „Zielona granica” Agnieszki Holland otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną Jury.

Zofia Rabcewicz: Historia pianistki, której fortepiany spłonęły w powstaniu

Mąż pianistki Zofii Rabcewicz, gdy publiczność wiwatowała, prosząc o bis, powiedział: „Moja żona więcej grać nie będzie”. Na oczach wiwdzów Jerzy Rabcewicz zamknął fortepian i zabrał żonę ze sceny. Jaka jest historia tej wielkiej pianistki?

Festiwal w Wenecji. Trudno będzie przyznać Złote Lwy

Świetna edycja weneckiego festiwalu zbliża się do finału. W sobotę wieczorem jury obradujące pod przewodnictwem Damiena Chazelle’a ogłosi werdykt.

DailyArt - wielka mała apka. Zuzanna Stańska o tym, jak ze sztuki zrobić biznes

Zawodowe marzenia, nawet te bardzo wyszukane, da się i warto realizować. Przekonuje o tym historia sukcesu Zuzanny Stańskiej - twórczyni aplikacji DailyArt.