Pierwsza w historii kobieta prezesem największej niemieckiej instytucji kulturalnej

W Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego (SPK) nastąpił historyczny moment. Na stanowisko prezesa tej największej państwowej instytucji kulturalnej w Niemczech powołano kobietę – pierwszy raz w historii SPK. Kim jest Marion Ackermann?

Nowa odsłona "Emmanuelle". Klasykę zmysłowego filmu realizują kobiety

"W filmach tego rodzaju chodzi zarówno o to, co się pokazuje, jak i o to, co się ukrywa. Stąd bierze się pożądanie" – mówi francuska reżyserka Audrey Diwan, która postanowiła na nowo opowiedzieć historię "Emmanuelle", bohaterki produkcji z 1974 roku. Właśnie ukazał się zwiastun nowej wersji.

Najsłynniejsze kadry księżnej Diany w jednym miejscu. Wystawa w Londynie, którą warto odwiedzić

Zdjęcie samotnej księżnej Diany na tle Taj Mahal czy fotografia upamiętniająca jej wizytę w pakistańskim szpitalu – takie pamiątki można oglądać na londyńskiej wystawie. O historii ikonicznych kadrów opowiadają królewscy fotografowie.

Reżyserka Maja Kleczewska: Warszawa nie potrzebuje "Wesela"

„Żeby społeczeństwo mogło się rozwijać, musimy przyglądać się swoim demonom – mówi reżyserka teatralna Maja Kleczewska. Inscenizacja „Dziadów“ przyniosła jej sławę artystki wyklętej. Właśnie została uhonorowała Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wystawa poświęcona Naomi Campbell. "Jedna z najbardziej wpływowych postaci we współczesnej kulturze"

Kiedy największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie dedykuje całą wystawę jednej osobie, na dodatek żyjącej, osoba ta musi być wyjątkowa. Takiego zaszczytu dostąpiła właśnie jedna z najsłynniejszych modelek świata, Naomi Campbell.

20-letnia córka znanej polskiej pary wystawiła w Mediolanie sztukę swojego autorstwa

Mia Przebindowska, córka malarki i aktorki Martyny Elżbiety Kliszewskiej oraz aktora i reżysera Jakuba Przebindowskiego, ma powody do dumy. 20-latka w tydzień napisała sztukę. Zebrała zespół, wyreżyserowała i wyprodukowała spektakl, i… wystawiła go w Mediolanie.

Pierwsza w historii nagroda dla kobiecej literatury faktu. W tle pomyłka

Pierwsza nagroda Women’s Prize for Non-Fiction trafiła w ręce kanadyjskiej pisarki Naomi Klein. Jakie doświadczenie opisała w zwycięskiej powieści i co skłoniło jury do wprowadzenia wyróżnień w kategorii kobiecej literatury faktu?

Wyjątkowa wystawa zdjęć w Łodzi. Ich autorka Wiktoria Bosc: Intryguje mnie przemijanie

Wystawa zdjęć kwiatów na różnych etapach zmian zachodzących w ich wyglądzie ma skłonić do refleksji nad przemijaniem, ale i do zwolnienia tempa narzuconego codziennymi obowiązkami. Autorka wyjaśnia, skąd pomysł na tak niestandardowych „modeli”.

Czas na zdominowane przez mężczyzn "amatorki". Unikatowa wystawa w Wielkiej Brytanii

Organizatorzy wystawy w brytyjskim muzeum docenili sztukę kobiet, których twórczość za życia nie znajdowała uznania wśród męskich artystów. Jakim kluczem kierowano się przy doborze obrazów?

Noc Muzeów 2024. Wiceprezydentka Warszawy poleca miejsca związane z niezwykłymi kobietami

Noc Muzeów 2024 już dziś. W Warszawie z 18 na 19 maja otwartych będzie 312 placówek, z czego 40 podejmie gości w tych okolicznościach po raz pierwszy. Wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra zaprasza szczególnie do odwiedzenia miejsc związanych z niezwykłymi kobietami.

Sasha Waltz. Choreografka, która rozbiera tancerzy, debiutuje w Polsce

Swoją wersję o miłości Julii i Romea Sasha Waltz zrealizowała w Paryżu, w mediolańskiej La Scali i w Berlinie. Teraz przygotowuje ją w Teatrze Wielkim w Łodzi. To pierwsza praca najsłynniejszej choreografki i reżyserki z polskim zespołem.

Artystki na schodach do sławy: czy rzeczywiście Cannes nie kocha kobiet?

W tegorocznym konkursie głównym festiwalu canneńskiego o Złotą Palmę będą walczyły cztery filmy wyreżyserowane przez kobiety. W blisko osiemdziesięcioletniej historii festiwalu ze Złotą Palmą wyjechały stąd zaledwie trzy reżyserki. Kto i czym ma szansę zaskoczyć jury?

Jej nowa płyta - jego nowa praca. Taylor Swift z partnerem mają powody do radości

Długo wyczekiwana płyta Taylor Swift, zapowiedziana podczas ceremonii Grammy, trafiła do sprzedaży 19 kwietnia. O kim wokalistka wspomina w piosenkach z czułością, a z kim się rozlicza?

Renée Zellweger jako Bridget Jones po raz kolejny zaskoczy widzów!

Gdy w finale „Bridget Jones 3” tytułowa bohaterka spaceruje w sukni ślubnej, z synkiem w jednej ręce i lampką szampana w drugiej, można zakładać, że kultowa seria dobiegła końca. Tymczasem w Walentynki do kin wejdzie część 4. Czym zaskoczy widzów?

"Esesmanka". Jak zrozumieć historię zła w kobiecym wydaniu?

O tym, gdzie szukać źródeł sadystycznych zachowań i postaw strażniczek w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej, mówi pisarz, publicysta i podróżnik Jarosław Molenda.

Billie Eilish wyznacza nowe standardy w branży. Wydaje płytę przyjazną środowisku

Billie Eilish zapowiada, że jej najnowsza płyta powstanie z materiałów, które nie zaszkodzą środowisku. Jak artystka planuje osiągnąć ten efekt i czy jest to jej pierwsza inicjatywa w tym zakresie?

„Frida Kahlo. Życie ikony”. Czy świat był przygotowany na tę artystkę?

Biografia Immersyjna "Frida Kahlo. Życie Ikony" w warszawskiej Fabryce Norblina to doświadczenie, w którym wręcz można "zanurzyć się” we Fridę. Poczuć zapach; także ten metaforyczny: jej obrazów i słów. Usłyszeć muzykę. Ale przede wszystkim "usłyszeć" Fridę. Choć jedno ze zdań otwierających tę podróż w biografię Artystki brzmi: "Wszyscy znamy Fridę Kahlo, ale czy ją rozumiemy?".

"The Third Gilmore Girl". Kelly Bishop opisała kulisy pracy na planie rodzinnego serialu

W październiku miną 24 lata od premiery serialu „Gilmore Girls”. Choć fabuła skupia się na relacji między charyzmatyczną matką a jej nastoletnią córką, to czym byłby serial bez seniorki rodu, która w tym roku wyda książkę „The Third Gilmore Girl”?