Na Bałkanach najlepiej być turystą. Lana Bastašić o życiu w "trudnym miejscu"

Największym problemem jest to, że na Bałkanach w pierwszej kolejności jesteś identyfikowany jako członek danego narodu, np. Serb lub Chorwat, a dopiero potem jako człowiek. Zdradzić cię może wszystko: język, dialekt, tablice rejestracyjne - mówi Lana Bastašić, bośniacka pisarka.

Najtrudniejszy do stworzenia zapach: odchodzącego mężczyzny. Marie-Lise Jonak o tajnikach swojej pracy

Perfumy są jak ubranie. "Noszony" zapach to element całościowego wizerunku. Wybierając go, definiuje się siebie, przekazuje informację otoczeniu. O tym, że są dziełem sztuki, a ich tworzenie to wymagający proces, mówi Marie-Lise Jonak, założycielka marki Ormaie.

Radczyni prawna i pisarka? TAK! Anna Rybakiewicz z sukcesami funkcjonuje w tak odległych światach

- Praca radcy prawnego jest przeciwieństwem pracy pisarza. W kancelarii nie ma miejsca na emocje, są tylko fakty i przepisy prawa, które możemy wykorzystać. I chyba dlatego z taką pasją piszę swoje powieści - mówi rozmówczyni Zofii Brzezińskiej

W branży medycznej ludzie nie zmieniają pracy dla pieniędzy. Joanna Szyman o tym, co nimi kieruje

Przed menadżerami działającymi w sektorze medycznym stoją naprawdę trudne zadania. Dla pracowników, którymi zarządzają, pieniądze nie są dziś najważniejsze. Liczy się coś innego...

Dobra relacja z pieniędzmi? Przede wszystkim trzeba zdefiniować własne granice zamożności

Julia Izmałkowa, psycholog, badaczka, założycielka firmy „Izmałkowa Consulting” i autorka książki o relacji z pieniędzmi „Rich Mind, Poor Mind” radzi, jak zarządzać swoimi finansami, żeby naprawdę cieszyć się z tego, co można dzięki nim mieć.

Beata Pawłowska: Tkwienie za długo w jednej firmie jest dzisiaj personalnie niebezpieczne

- Do lat dwutysięcznych pracownikom, którzy byli dobrymi – nazwijmy to – rzemieślnikami, firmy zapewniały pracę, stabilność i bezpieczeństwo. Tego nie można powiedzieć o współczesnym biznesie. Obecnie atutem dla pracodawców jest wiedza z różnych przedsiębiorstw i branż - mówi menadżerka z 30-letnim doświadczeniem w międzynarodowych korporacjach, polskich firmach prywatnych, a także na stanowiskach w radach nadzorczych.

Polka mieszkająca w Maroku o sytuacji po trzęsieniu ziemi: Ludzie czerpią siłę z bycia razem

Piątkowe trzęsienie ziemi w Maroku pochłonęło prawie dwa tysiące ofiar, ale może być ich o wiele więcej, bo już teraz wiadomo, że liczba poszkodowanych jest ogromna. O tym, jak tuż po kataklizmie wygląda sytuacja w dotkniętym tragedią kraju, opowiedziała nam mieszkająca od 12 lat w Maroku Katarzyna Ławrynowicz - autorka książki "Maroko. U mnie w Marrakeszu".

Haśka Szyjan: Ukraińcy nie tracą ducha. Nocą schodzą do schronu, rano otwierają kawiarnię

- Kiedyś myślałam: po co mam jechać do Doniecka czy Mariupola, skoro mogę lecieć do Barcelony. Nigdy nie sądziłam, że takiego Mariupola jak wtedy już nigdy nie zobaczę. I dziś żałuję - mówi Haśka Szyjan, pisarka i tłumaczka.

Adwokatka: Miesiąc po porodzie prowadziłam negocjacje, karmiąc swoją córkę piersią

- Okres ciąży oraz po urodzeniu dziecka jest najtrudniejszym czasem dla kobiet wykonujących ten zawód – mówi Daria Skrzypczak-Kozikowska. I przypomina, że adwokatki nie mają zagwarantowanego urlopu macierzyńskiego.

Agnieszka Janicka: W życiu najwięcej można zyskać, będąc sobą

- Jako kobieta musiałam sobie sama wszystko wychodzić i wydrapać. Ale to mnie wzmocniło, zbudowało. Bez przeszkód nie zaszłabym tak daleko. W tym sensie płeć mi pomogła - mówi Agnieszka Janicka, prawniczka. - Trochę dzięki mężczyznom osiągnęłam sukces. Bo mnie nie docenili.

Agata Pospieszyńska: Sukces Polki w Londynie

Utalentowana fotografka z Warszawy, autorka zdjęć do kampanii reklamowych Stelli McCartney i licznych okładek prestiżowych magazynów modowych, m.in. brytyjskiego Harper's Bazaar czy światowych edycji Vogue'a. Agata Pospieszyńska opowiada o tym, dlaczego fotografia ciekawsza jest od zootechniki.

Nikt nie wybiera sobie prawnika dlatego, że zna go z ekranu telewizora

- To mit, że klient wybiera sobie prawnika dlatego, że zna go z ekranu telewizora - mówi radczyni prawna i aktorka Joanna Jabłczyńska. Jak podkreśla, nie ma oporów, by komentować potyczki prawne w show biznesie, ale nie chciałaby reprezentować żadnej ze stron medialnych sporów.

Joanna Parafianowicz: Nic nie przygotuje nas na to, co inni o nas powiedzą

- Do adwokata mówi się „panie mecenasie”, do adwokatki – wciąż „pani Kasiu”- mówi Joanna Parafianowicz, adwokatka procesowa i mediatorka.

Czasy dyskryminacji kobiet odchodzą w niepamięć

Dyskryminacja kobiet na rynku pracy nie jest już tym samym, co kilka lat temu? Karolina Bućko, adwokatka współpracująca z organizacjami pozarządowymi uważa, że zaszła kolosalna zmiana. Jej zdaniem dziś liczy się nie płeć, a merytoryka.