Współwłaścicielka perfumerii Galilu: W pierwszy sklep zainwestowałyśmy ponad 600 tys. złotych

- Obrałyśmy pewien kurs, rozwijamy się i nie boimy konkurencji. Naszym celem jest utrzymanie 30-procentowych wzrostów. W tej chwili mamy obroty brutto na poziomie 35 milionów złotych rocznie – mówi Agnieszka Łukasik, która wraz z Warynią Grelą stworzyła sieć perfumerii Galilu.

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Samotność jest motorem, który uruchamia moje siły życiowe

Kierując się intuicją i improwizując, zagrała jedną z najtrudniejszych ról w swojej karierze. Jako pierwsza polska aktorka otrzymała za nią niegdyś Złotą Palmę w Cannes. Jadwiga Jankowska-Cieślak mówi o marzeniach, które pragnie jeszcze zrealizować.

Polka w Gruzji: Tutaj wciąż żywa jest krwawa zemsta

Kiedy mój synek Maxima przyszedł na świat, zyskałam status świętej gruzińskiej matki – mówi Martyna Kaczmarzyk-Mamasakhlisi, autorka książki „Gruzja. Jak się żyje w ojczyźnie wina, gościnności i drogowych absurdów” i właścicielka wypożyczalni samochodów terenowych.

Polka z Okinawy: Ludzie żyją tu dłużej, bo stosują zasadę "nankurunaisa" czyli...

- Okinawiańczycy niestety nie potrafią promować swoich biznesów. Boją się, że odniosą sukces – mówi Nati Ishigaki, autorka książki „Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności”, która dwanaście lat temu zamieszkała na wyspie.

Rzeźbiarka Monika Osiecka: Dla mnie kamień jest żywy

- Praca w kamieniu jest ciężka fizycznie, wymaga skupienia i dużej koncentracji. Umysł się oczyszcza, uspokaja, sprawy codzienne prostują, powraca równowaga - mówi Monika Osiecka, rzeźbiarka i autorka książki "Fragmenty lustra".

Hrabina Izabela z Potockich d’Ornano: Jest w mojej rodzinie jakaś iskra geniuszu

Dawnymi czasy rycerstwo, z którego pochodzimy, szło na wojnę. Składało ofiarę krwi, broniło swego kraju. Dziś dawnych wojen już nie ma, więc trzeba bronić swojego kraju w biznesie, ekonomii. To też walka dla ojczyzny - mówi hrabina Izabela z Potockich d’Ornano, właścicielka firmy kosmetycznej Sisley Paris.

Polka na Krecie: Kreteńczycy lubią Polaków. Pamiętają, co pod koniec lat 80. zrobił tu Lech Wałęsa

- Dieta kreteńska jest jedną z najzdrowszych. Mam wielu znajomych, których dziadkowie przekroczyli dziewięćdziesiątkę i mają się bardzo dobrze - mówi Maria Elżbieta Kusińska, od 12 lat mieszkająca na wyspie autorka książki „Kreta. Siga-siga, czyli wakacje od życia."

Neurografika - rysunki, które zmieniają życie. "To metoda zarządzania marzeniami"

- Neurografika rozwija m.in. inteligencję emocjonalną – nie chodzi w niej o to, żeby trudnych emocji się pozbyć, tylko aby pozwolić sobie na ich świadome przeżycie - mówi Marta Kolarz, certyfikowana instruktorka Neurografiki.

Marieta Żukowska: Dojrzałość to doświadczenie, które uwalnia od systemu ocen

"Moja bohaterka najsilniejsza jest wtedy, gdy sobie wybacza. Odpuszcza. Musi zrozumieć siebie, by dalej żyć", mówi Marieta Żukowska o roli w filmie Łukasza Barczyka "Próba łuku". Uważa ją za jedno z najtrudniejszych wyzwań aktorskich, z jakimi przyszło jej się zmierzyć.

Transpłciowa aktywistka Maja Heban: Na IO nie ma zawodniczek po tranzycji hormonalnej

- Czuję ogromną niesprawiedliwość, gdy widzę, jak miliony ludzi odbierają kobiecość zawodniczkom na olimpiadzie w Paryżu, bo wiem jak to jest. Mnie tę kobiecość odbiera się codziennie – mówi Maja Heban, transpłciowa aktywistka na rzecz osób LGBT ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Dyrektor generalna BMW Motorrad: Chodzi o osiąganie celów, a nie czas spędzony w biurze

- Wydaje mi się naturalne, że osoba odpowiedzialna za markę produkującą motocykle powinna mieć doświadczenie w ich prowadzeniu i rozumieć, jak się z nich korzysta - mówi Nina Łopuszyńska, dyrektor generalna BMW Motorrad.

Polka w Turcji: Samotny mężczyzna na ulicach Stambułu musi mieć się na baczności

W Stambule trudno wskazać miejsce, w którym nie ma kotów. Są we wnętrzach aptek, komisariatów, promów, mają przepustkę do przebywania zawsze i wszędzie. – mówi Agnieszka Maury, autorka książki „Stambuł. Miasto, w którym budzi muezzin, kołysze Bosfor i uwodzi nostalgia".

Polskie czołgistki: Służba wojskowa powinna być obowiązkowa, bo uczy życia w grupie

„W wojsku nie ma kobiet i mężczyzn, są żołnierze” – mówią Wiktoria i Kamila, które służą w I Warszawskiej Brygadzie Pancernej Wojska Polskiego. I wyjaśniają czym dokładnie zajmuje się działonowy.

Dorota Chmielewska: Czesi nie rozumieją polskiej religijności, trochę się z niej naśmiewają

"Czesi bardzo szanują swój wolny czas. Kiedy nadchodzi pora odpoczynku, nie odbierają służbowego telefonu, nie sprawdzają poczty. A my Polacy wciąż jesteśmy w napięciu, że być może zadzwoni szef" -mówi Dorota Chmielewska, autorka książki „Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? Czyli czeski luz”

Aktorka Zofia Jastrzębska o pracy i życiu osobistym: Autentyczność jest wolnością

- Prywatnie bywam wyciszona, ale to nie kłoci się w żaden sposób ze śmiałością filmowych scen. Najważniejsze jest to, by znaleźć dla takiej sceny uzasadnienie, nazwać dla samej siebie jej znaczenie - mówi jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia.

Luna: Nie czuję, że na Eurowizji poniosłam porażkę

Eurowizji nie podbiła, ale zdobyła coś znacznie cenniejszego. Prawdziwy sukces dla niej to nie miejsce na podium, tylko wierność samej sobie. Luna mówi o odwadze bycia sobą, morderczej pracy, intuicji i przeobrażaniu codzienności w sztukę.

Małgorzata Foremniak: Nie warto poświęcić siebie dla drugiego człowieka

- Wszystko to, co wyniosłam z domu, było dla mnie życiowym drogowskazem, trzymało mnie w pionie podczas życiowych zawirowań, ale to wrażliwość była moją prawdziwa barką: w nią uciekałam i w niej się chowałam - mówi Małgorzata Foremniak.

Pisarka Małgorzata Oliwia Sobczak stworzyła "Kolory zła: Czerwień". Mówi, że to terapia

- Myślę, że to moje zainteresowanie mrokiem sączącym się z ludzkiej natury, a przede wszystkim problematyką straty kogoś bliskiego, ma swoje podłoże w dzieciństwie - mówi autorka książki "Kolory zła: Czerwień".