Losy kobiety zesłanej na Syberię w książce "Ludzie z kości" Pauli Lichtarowicz

-Moja babcia nie pamiętała, kiedy dokładnie wywieziono ją na Syberię, ale za to na zawsze w jej pamięci utrwalił się moment, gdy musiała sprzedać swoją ślubną suknię, aby kupić niezbędną do przetrwania...cebulę - mówi Paula Lichtarowicz, autorka książki "Ludzie z kości", do napisania której zainspirowała ją historia rodzinna.

Jak rozmawiać z dziećmi o raku? Psychoonkolog o sytuacji księżnej Kate

Choroba onkologiczna to forma utraty, która odbywa się na wielu poziomach - mówi psychoonkolog Justyna Pronobis-Szczylik i tłumaczy, jak rozmawiać z bliskimi o problemie oraz próbować radzić z towarzyszącymi mu emocjami.

Karolina Pisarczyk o kobiecych biegach z przeszkodami: Dużo siły nie wystarczy

- Jest wiele kobiet w tym sporcie i one pokazują, jakie potrafimy być waleczne, jak potrafimy z siebie wykrzesać dużo więcej, niż możemy naprawdę, jak zwykłe i zarazem niezwykłe jesteśmy. Silne, wytrwałe i nieugięte w tym, co robimy. Dla mnie to naturalne, że kobiety robią wszystko to, co mężczyźni i na odwrót – mówi Karolina Pisarczyk, czołowa polska zawodniczka biegów z przeszkodami.

Kobiety, które zarabiają miliony na ubraniach z szarej dresówki

Antonina Samecka i jej przyjaciółka Klara Kowtun w markę Risk Made in Warsaw szyjącą ubrania z tkaniny dresowej zainwestowały w 2011 roku 30 tysięcy złotych. Już po dwóch latach firma miała obrót na poziomie 2,8 mln złotych. Dziś przychody są wielokrotnie wyższe.

Omenaa Mensah: Pieniądze są narzędziem do realizacji celów, a nie celem

- Wspólnie z mężem jesteśmy zwolennikami amerykańskiego modelu filantropii, czyli działania tu i teraz, dzielenia się własnym majątkiem. Może się to podobać lub nie, ale dla nas najważniejszy jest efekt – mówi Omenaa Mensah, prezenterka, przedsiębiorczyni, filantropka i kolekcjonerka sztuki, która właśnie otworzyła pawilon na biennale na Malcie.

Dr Scilla Elworthy o kobietach na wojnie: jestem pod wrażeniem ich odwagi

W krótkiej rozmowie z serwisem kobieta.rp.pl Dr Scilla Elworthy, działaczka Oxford Research Group, trzykrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, porusza kwestię działań kobiet w obliczu konfliktów zbrojnych.

Dominika Kluźniak: Wspaniały byłby świat, gdyby dzieci wzrastały w miłości

- Mam swoją rodzinę najcenniejszą, aktorstwo oraz pisanie, a także coaching, dzięki czemu sama sobie jestem sterem, żeglarzem i okrętem - mówi Dominika Kluźniak, aktorka Teatru Narodowego, pisarka, felietonistka, coach.

Joanna Racewicz: Hejter działa z poziomu gniewu i frustracji

"Próbowałam nie reagować, ale mam wrażenie, że to wcale nie wygaszało płomienia nienawiści, a jedynie dawało przyzwolenie na to, by hejtu było jeszcze więcej. Po 25 latach pracy w mediach, mam już jednak grubszą skórę niż kiedyś. Trening uderzeń sprawił, że sama nabrałam siły" - mówi dziennikarka Joanna Racewicz.

Natalia Kukulska o Annie Jantar: Życie motyla jest bardzo krótkie

W kolejną rocznicę katastrofy lotniczej, w której zginęła Anna Jantar, jej córka Natalia Kukulska opowiada o tym, jak spędza ten dzień i dlaczego pamięć o twórczości jej mamy nadal pozostaje żywa.

Profilaktyka nie gwarantuje, że nie zachorujemy na raka, ale daje szansę na wyleczenie

- Odsetek pań, które zgłaszają się na na badania profilaktyczne wynosi około 40 procent. O skutecznych działaniach profilaktycznych można mówić wtedy, kiedy ten odsetek wzrasta do 70-80 procent – mówi dr hab. n med. Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii.

Katarzyna Nicewicz, prezeska Fundacji Daj Herbatę: Kobiety w kryzysie bezdomności są nieuchwytne

Wśród ludzi w kryzysie bezdomności wiele jest kobiet silnie uzależnionych, chorych, w kryzysie psychicznym ze stanami psychotycznymi oraz kobiet, które uciekają przed domową przemocą. Jak można im pomóc, nie tylko w Dzień Kobiet?

Profesor Małgorzata Dajnowicz: Sytuacji społecznej kobiet nie da się zmienić przepisami

- To kobiety muszą doceniać swoją wartość, być przekonane, że w niczym nie ustępują mężczyznom i że mogą domagać się tego, co oni - mówi badaczka historii kobiet.

Miss Niemiec 2024 ostro o hejterach. Rozmowa tylko w kobieta.rp.pl

W rozmowie z kobieta.rp.pl Apameh Schönauer opowiada o emocjach, jakie towarzyszą jej w związku z nowo objętą funkcją oraz o tym, czy zamierza nadal pracować jako architektka.

W branży motoryzacyjnej mężczyźni traktują kobiety jak równe sobie

Stereotypowo dominuje przekonanie, że to mężczyźni pełnią większą rolę w przemyśle motoryzacyjnym. Jednak to przekonanie odchodzi powoli w zapomnienie - mówi Julita Sienkiewicz, Validation Engineer w FORVII.

Architektka Marta Sękulska-Wrońska: Kiedyś inaczej się pracowało w tym zawodzie

Marta Sękulska-Wrońska zaczynała od muzyki, ale jednak wybrała architekturę, wierząc, że nic nie jest w niej niemożliwe. Dziś jest współwłaścicielką jednej z najdynamiczniej rozwijających się pracowni architektonicznych. Opowiada o projektach, które tworzy.

Luna planuje już szczegóły występu na Eurowizji. Mówi, jak będzie wyglądało jej show

Luna swoją piosenkę "The Tower" opisuje jako „manifest wolności i siły”, natomiast zburzenie tytułowej wieży ma symbolizować wyjście na świat. – To uświadomienie sobie, że ograniczenia są naszym tworem. Wieża to miejsce czy też stan, który budujemy my sami – wyjaśnia artystka.

Emilia Sambor: Balet to nie tylko drążek, puenty i ból

Jako jedyna Polka w historii ukończyła szkołę tańca przy Operze Paryskiej. Występowała na wszystkich najważniejszych scenach świata, ostatnio w „Jeziorze Łabędzim” w Ballet Theater w Dortmundzie. Tworzy choreografie. Uczy baletu osoby w kryzysie niepełnosprawności, występuje dla dzieci na oddziałach paliatywnych. Choć ma wiele zajęć, Emilia Sambor ciągle szuka nowych sposobów na taniec.

Polka na obczyźnie: Ewa Gajos o codzienności, rynku pracy i nierównej walce z pająkami w Australii

Ewa Gajos, która 10 lat temu zamieszkała w Australii i jest dyrektorem marketingu w firmie zajmującej się instrumentami medycznymi, podkreśla, że życie na antypodach to nie są wieczne wakacje. O ile Australijczycy są radośni, tolerancyjni i otwarci, o tyle rynek pracy dla osób, które się tu przeprowadzają, jest trudny.