Dorota Chmielewska: Czesi nie rozumieją polskiej religijności, trochę się z niej naśmiewają

"Czesi bardzo szanują swój wolny czas. Kiedy nadchodzi pora odpoczynku, nie odbierają służbowego telefonu, nie sprawdzają poczty. A my Polacy wciąż jesteśmy w napięciu, że być może zadzwoni szef" -mówi Dorota Chmielewska, autorka książki „Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? Czyli czeski luz”

Aktorka Zofia Jastrzębska o pracy i życiu osobistym: Autentyczność jest wolnością

- Prywatnie bywam wyciszona, ale to nie kłoci się w żaden sposób ze śmiałością filmowych scen. Najważniejsze jest to, by znaleźć dla takiej sceny uzasadnienie, nazwać dla samej siebie jej znaczenie - mówi jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia.

Luna: Nie czuję, że na Eurowizji poniosłam porażkę

Eurowizji nie podbiła, ale zdobyła coś znacznie cenniejszego. Prawdziwy sukces dla niej to nie miejsce na podium, tylko wierność samej sobie. Luna mówi o odwadze bycia sobą, morderczej pracy, intuicji i przeobrażaniu codzienności w sztukę.

Małgorzata Foremniak: Nie warto poświęcić siebie dla drugiego człowieka

- Wszystko to, co wyniosłam z domu, było dla mnie życiowym drogowskazem, trzymało mnie w pionie podczas życiowych zawirowań, ale to wrażliwość była moją prawdziwa barką: w nią uciekałam i w niej się chowałam - mówi Małgorzata Foremniak.

Pisarka Małgorzata Oliwia Sobczak stworzyła "Kolory zła: Czerwień". Mówi, że to terapia

- Myślę, że to moje zainteresowanie mrokiem sączącym się z ludzkiej natury, a przede wszystkim problematyką straty kogoś bliskiego, ma swoje podłoże w dzieciństwie - mówi autorka książki "Kolory zła: Czerwień".

Reżyserka Maja Kleczewska: Warszawa nie potrzebuje "Wesela"

„Żeby społeczeństwo mogło się rozwijać, musimy przyglądać się swoim demonom – mówi reżyserka teatralna Maja Kleczewska. Inscenizacja „Dziadów“ przyniosła jej sławę artystki wyklętej. Właśnie została uhonorowała Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Polka w Monako Dominika Eisenberg: Niedziela jest dniem na rozmawianie o wszystkim, tylko nie o pracy

Od 12 lat związana jest z marką Eisenberg Paris, a od kilku z rodziną jej założycieli. Mieszka w Monako, gdzie zajmuje się tworzeniem produktów pielęgnacyjnych i marketingiem firmy.

Proktolog prof. Małgorzata Kołodziejczak: Procedury utrudniają pomaganie kobietom

- Moim osobistym celem w staraniach o zapewnienie pacjentom jak najlepszej opieki jest przekonanie przedstawicieli NFZ do refundacji zabiegów naprawczych okołoporodowych uszkodzeń zwieraczy odbytu u kobiet - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kołodziejczak.

Lekarka i himalaistka Magdalena Arcimowicz: Życie jest po to, aby cieszyć się każdą jego chwilą

- Warto żyć pełnią życia, a góry tę pełnię dopełniają. Jeżeli musiałabym wybierać: góry albo medycyna, wybrałabym jednak medycynę – mówi Magdalena Arcimowicz, lekarz rynoalergolog i czwarta Polka w historii, która zdobyła szczyt K2 w Himalajach.

Alina Mleczko: Rynek muzyczny zdominowany jest przez mężczyzn. Jeśli przez chwilę się zawaham, zginę jako artystka

Jako pierwsza kobieta w klasie saksofonu Akademii Muzycznej w Warszawie przełamywała bariery i stawiała czoła wyzwaniom. O trudnościach w drodze na szczyt i tym, z czego nigdy nie warto rezygnować - mówi Alina Mleczko, wybitna polska saksofonistka.

Polka w Szwajcarii: Tutaj świat pod wieloma względami urządzony jest na niekorzyść kobiet

W Szwajcarii kobiety wywalczyły sobie prawo głosu dopiero 7 lutego 1971 roku. Jak zmienił się kraj pięćdziesiąt lat po osiągnięciu równouprawnienia wyborczego? I dlaczego wciąż mówi się, że Szwajcarki są ofiarami własnego dobrobytu? Odpowiada Agnieszka Kamińska, autorką książki "Złota klatka? O kobietach w Szwajcarii".

Prof. Janina Stępińska o pracy na intensywnej terapii: W tym zawodzie trzeba lubić ludzi

O tym, jak nowoczesne technologie i genetyka zmieniają podejście do leczenia, a także dlaczego pokora i nieustanna edukacja powinna cechować każdego lekarza – mówi profesor Janina Stępińska, dyrektorka Narodowego Instytutu Kardiologii.

Polka na obczyźnie Beata Lis. Belgowie, bardziej niż Polacy panują nad emocjami

W Polsce zajmowała się marketingiem. Od 18 lat pracuje w koncernie Toyota Motor Europe jako Menedżerka Działu Mobilności Talentów. W Brukseli okazało się, że we krwi ma japońską filozofię Kaizen i talent do zarządzania zasobami ludzkimi.

Specjalistka od trudnych remontów starych budynków: Każdy chce mieć wypacykowany zabytek

Może i lubimy zabytki, ale nie lubimy starych rzeczy. To wstyd mieć stary dach, bo co sąsiedzi powiedzą? Stary budynek potrzebuje przede wszystkim cierpliwości - mówi Katarzyna Sielicka, archeolożka, która doradza w zakresu ochrony zabytków, rewitalizacji i zarządzania dziedzictwem.

Remigiusz Mróz o tym, jakie kobiety go inspirują, żyją w jego wyobraźni i książkach

Sprzedał ponad 10 milionów egzemplarzy książek, a pomysły na kolejne powieści pojawiają się u niego w nadmiarze. Jaki gatunek byłby dla niego największym wyzwaniem i czy zdecyduje się po niego sięgnąć? Remigiusz Mróz wyjaśnia.

Socjolożka o bezdzietności z wyboru: Ewangelizacja antynatalistów nic nie zmieni

- Macierzyństwo ulega „korporatyzacji” i staje się zadaniem, projektem do wykonania na jak najwyższym poziomie. Chcąc odzyskać kontrolę nad własnym życiem, dajemy się uwieść mitowi „optymalizacji” - mówi dr hab. Paula Pustułka, prof. SWPS.

Teolożka o decyzji Trzaskowskiego ws. krzyży: Potrzebna jest reakcja osób wierzących

- Wiara jest sprawą osobistą, a nie prywatną. Katolik ma nie tylko iść do kościoła w niedzielę i święta, ale swoją wiarę ma wyznawać życiem - mówi dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska.

Polka na obczyźnie Beata Roussel. Po 40 i diagnozie autyzmu została kulturystką

W latach 90. grała w popularnym serialu „Dom”, po którym wróżono jej karierę aktorską. Wybrała pracę w agencji reklamowej, a później przeniosła się do Francji. Beata Roussel po 40 usłyszała diagnozę autyzmu i zajęła się kulturystyką. Opowiada o swoim życiu.