Senna separacja: oznaka kłopotów w związku czy zbawienie dla partnerów? Wyniki badania

Czy decyzja partnerów o spaniu w osobnych łóżkach może oznaczać kryzys w związku, czy raczej jest podyktowana chęcią zadbania o komfort wypoczynku? Ciekawe wyniki badań komentuje psycholog.

Dziecko zostawione w samochodzie - "to naturalne zjawisko". Psycholożka tłumaczy

- Moim zdaniem nie da się zupełnie wykluczyć tego rodzaju sytuacji, bo to naturalne zjawisko. Mówi się nawet, że jest ono fizjologiczne — jest jak wdech i wydech - mówi dr Anna Czyżkowska, psycholog.

Syndrom Sisi - na czym polega mało znany rodzaj depresji?

Zgodnie z popularnym stereotypem osoba chora na depresję jest apatyczna, wycofana z życia i ma problemy z odczuwaniem przyjemności). Istnieje jednak pewien rodzaj depresji, nazywany potocznie syndromem Sisi, który charakteryzuje się zupełnie innymi objawami.

Gorąca kąpiel lekiem na trudne stany emocjonalne. Kiedy szczególnie warto jej zażyć?

Ludzki mózg w ten sam sposób rejestruje stany psychiczne i fizyczne. Psychologowie z Uniwersytetu Yale sprawdzili, czy ciepło fizyczne może zastąpić ciepło, które odczuwamy podczas obcowania z bliską osobą. Jakie wyniki przyniosło badanie?

Tryb chomika. Na czym polega niebezpieczny dla mózgu stan psychiczny?

Nie jesteś w stanie realnie oceniać sytuacji, czujesz napięcie emocjonalne i ciągle przetwarzasz kolejne myśli? Czujesz się jak chomik pędzący w kołowrotku? To sygnał alarmowy, żeby się zatrzymać i zadbać o swój mózg – mówi psycholożka Justyna Żejmo, autorka książki „Spokojny mózg”.

Psycholożka o byciu dobrą matką: Zastanówmy się, co nasze dzieci widzą, patrząc na nas

Zofia Ćwiklińska: Dobra matka stara się zrozumieć, co się w jej dziecku dzieje, ale powściąga się od dawania rad, reagowania. Tak, jakby mówiła: „widzę cię, słyszę cię, wierzę ci, choć nie zawsze wszystko rozumiem."

Teoria spalonego tosta: jak czerpać korzyści z napotkanych trudności?

„Teoria spalonego tosta” zakłada, że drobne niedogodności mogą być sposobem, w jaki udało się zapobiec poważniejszej katastrofie. Jak działa to w praktyce? Psycholog wyjaśnia.

Breadcrumbing, czyli okruchy związku. Co to za manipulacja i jak się z niej uwolnić?

Gdy w danej relacji jedna osoba angażuje się ponad miarę, a druga tylko okazjonalnie, nie wycofując się całkowicie, a jedynie ponawiając kontakt, gdy ma taką potrzebę, może dochodzić do zjawiska „breadcrumbing”. Na czym ono polega?

Czy poślubiłam/em właściwą osobę? Słowa terapeutki Esther Perel dają do myślenia

Terapeutka par, Esther Perel, udziela rad nawet poza gabinetem: w sklepie spożywczym, a najchętniej w samolocie. Jak pomaga partnerom w kryzysie i dlaczego z terapeutą najlepiej rozmawiać w swoim ojczystym języku?

Fizycznie zdrowa 28-letnia Holenderka dokona eutanazji. Psycholożka krytycznie o decyzji lekarzy

Przypadek 28-letniej Zorai ter Beek z Holandii, która jest fizycznie zdrowa, ale zamierza poddać się eutanazji z powodu stwierdzonych zaburzeń psychicznych, od kilku dni emocjonuje opinię publiczną. O tym, jak spojrzeć na tę sytuację, mówi psycholożka.

Szef ważniejszy niż wynagrodzenie. Co dziś najbardziej cenią pracownicy i jak im to zapewnić?

Z raportu The Workforce Institute wynika, że rola szefa w budowaniu dobrostanu pracownika jest ogromna. Jakie są tego konsekwencje i czy istnieją sposoby na poradzenie sobie ze stresem po pełnym napięć dniu w pracy? Psycholog radzi.

Shannen Doherty opowiedziała, jak przygotowuje się do śmierci. "Ma do tego pełne prawo"

Osobiste nagranie aktorki zmagającej się z nowotworem w IV stadium zaawansowania wywołało skrajne emocje wśród odbiorców. Psychoonkolog odpowiada na pytanie, czy można krytycznie oceniać jej działania.

Lubię siebie - to da się zrobić. Psycholożka o budowaniu samoakceptacji

- Samoakceptacja to postrzeganie i poznawanie siebie na bieżąco, spędzanie czasu i rozmawianie ze sobą, rozumienie swoich pozytywnych i negatywnych emocji, uświadomienie sobie swoich zalet i wad – wyjaśnia psycholożka dr Ewa Jarczewska-Gerc.

"Zrobiony" piątek. Niedoceniany sposób na lepszą organizację czasu

Podsumowania. Wyciąganie wniosków. Sprawdzanie listy zadań i postępów. - Idealnie byłoby regularnie robić podsumowania swoich działań – na przykład w każdy piątek – przekonuje psycholog Edyta Zając.

Detoks po nieudanym związku. „Boysober” zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet

W ostatnich miesiącach coraz więcej mówi się o „boysober”- swego rodzaju celibacie i długim detoksie po związku lub szeregu nieudanych związków. Czy jest on zdrowy dla naszej psychiki?

Czym jest syndrom oszusta i jak go pokonać?

„Oszust w nas to taki byt, który bardzo się boi, że ktoś nas skrzywdzi, oceni, odrzuci. Ten nasz wewnętrzny zalękniony głos próbuje sobie z tym radzić, podpowiadając nam: ‘Nie rób tego, bo oni się zorientują, że tego nie wiesz, nie umiesz” – tłumaczy psycholog Joanna Chmura. Syndromowi oszusta przyglądamy się z kobietami, które już znalazły na niego sposób.

Miłość pobudza kreatywność czy odwrotnie? Mózg w stanie zakochania działa inaczej niż na co dzień

W stanie zakochania aktywuje się w mózgu 12 różnych obszarów. Za co są one odpowiedzialne i jak wpływają na podejmowane decyzje?

Coach kobiet Aneta Stanowska: Nie ma czegoś takiego jak nadmierna pewność siebie

Zdaniem ekspertki kobiety dużo częściej skupiają się na własnych deficytach, które wynikają z zaniżonego poczucia własnej wartości. Dzień Kobiet to dobra okazja do tego, by pomyśleć, jak można to zmienić.