Sunday Blues. Jak przeżyć niedzielę, by mieć energię na kolejny tydzień?

Nowy tydzień i wiążące się z nim wyzwania, goniące terminy, bieżące obowiązki, a także szereg niedomkniętych zadań, sprawiają, że już w niedzielne popołudnie i wieczór odczuwamy spadek nastroju, gorsze samopoczucie i towarzyszący mu narastający niepokój. Czym jest Sunday Blues i czy mamy szansę się przed nim uchronić?

Odpoczywać trzeba umieć. Psycholożka wyjaśnia, co to znaczy

- Najważniejsze to wsłuchać się w samego siebie, odpowiedzieć sobie na pytania: czego chcę, co lubię, co jest dla mnie relaksujące - mówi Katarzyna Kucewicz.

Opłaca się być życzliwym - dla własnego dobra

Bycie miłym poprawia humor, podnosi poczucie własnej wartości i pozytywnie nastawia do otaczającej rzeczywistości. Dobrze wpływa też na budowanie wartościowych i rozwijających relacji międzyludzkich.

Samotni odchodzą wcześniej. Wyniki badania

Brytyjscy naukowcy dowodzą, że brak wizyt krewnych i przyjaciół zwiększa ryzyko śmierci starszych osób aż o 40 proc.

Korzystna zmiana nie musi być drastyczna. Christophe Fauré i jego sposoby na tchnięcie życia w życie

Magazyn "Madame Figaro" przytacza teorię francuskiego psychiatry, zgodnie z którą istnieją cztery rodzaje działania wprowadzające w życiu pozytywną zmianę.

Potęga krytycznego myślenia. Co można dzięki niemu zyskać?

Nie dać się oszukać, nie brać niczego za dobrą monetę, dostrzegać wady, braki, sprzeciwiać się, osądzać – radzi francuska psychoterapeutka Nathalie Martin.

Mel Robbins i pięć sekund na zmianę życia

„Moja misja jest prosta: dzielić się sprawdzonymi narzędziami, które pozwolą ci stworzyć lepsze życie", mówi Mel Robbins, autorka książek i podcastów motywacyjnych, która stworzyła regułę pięciu sekund.

Pułapki perfekcjonizmu. Ekspertki o tym, do jakiego stopnia warto być uporządkowanym

Syndrom perfekcjonizmu bardzo często dotyka kobiety sukcesu. Czy jest on niezbędny do osiągnięcia zawodowego spełnienia? Na to pytanie odpowiadają ekspertki.

Badacze dowiedli, że fascynacja celebrytami nie idzie w parze z... wysokim ilorazem inteligencji

Czasopismo "BMC Psychology" opublikowało wyniki ciekawego badania. Wskazują one na to, że ludzie obsesyjnie śledzący newsy ze świata gwiazd statystycznie mają niższy iloraz inteligencji.

Jak zacząć inaczej o sobie myśleć? Odpowiedź na to pytanie zna Brené Brown

Odwaga, wrażliwość, wstyd i empatia - to cztery zagadnienia, którym swoją pracę naukową poświęciła Brené Brown, amerykańska badaczka, autorka książek i podcastów. Przekonuje, że żeby pokonać wstyd, trzeba wykorzystać do tego swoją wrażliwość.

Zmęczenie współczuciem - tak działa na psychikę nadmiar negatywnych informacji

Empatia i chęć „bycia na bieżąco” bezspornie są godne pochwały. Eksperci ostrzegają jednak, że konsumowanie niepokojących treści bez wyznaczania sobie granic, może prowadzić do stanu znanego jako tzw. zmęczenie współczuciem.

W polskich domach za mało rozmawia się o emocjach. Niepokojące wyniki badania

Choć coraz częściej zwraca się uwagę na to, jak ważną rolę w budowaniu relacji rodzinnych odgrywa właściwa komunikacja, nowe badanie jednoznacznie pokazało, że Polacy mają w tym obszarze duże deficyty.

Psycholożka o ataku nożownika w Poznaniu: "Z tej tragedii można wynieść lekcję"

Środowy atak nożownika w Poznaniu na 5-letniego chłopca to jedno z tych wydarzeń, o którym mówią wszyscy. Czy tragedię, której rozmiar trudno pojąć, można próbować racjonalnie wytłumaczyć?

Czy praca daje szczęście? Wszystko zależy od... szefa

Awans w pracy to marzenie wielu ludzi. Wyższe zarobki i zwiększenie kompetencji często są uznawane za sposób na osiągnięcie szczęścia, ale czy są racjonalne przesłanki do tego, by wierzyć w tę teorię?

Trudna sztuka asertywności w pracy. Jak panować nad obowiązkami i umieć odmawiać?

Środowisko pracy, zwłaszcza to wymagające pracy zespołowej, jest miejscem, w którym umiejętności interpersonalne są równie ważne, jak inne kompetencje merytoryczne. Jak kulturalnie wyznaczać swoje granice?

Lęki nasze powszednie, czyli czego boimy się w pracy

Lęk to słowo, bez którego trudno obyć się w dyskusji na temat kondycji psychicznej społeczeństwa. Zwłaszcza w kontekście miejsca pracy coraz częściej mówi się o sytuacjach, które mogą wywoływać chroniczny stres czy wypalenie. Czego zatem najbardziej boimy się w pracy?

Bycie przesadnie miłym stwarza zagrożenie w pracy. Psycholog wyjaśnia, o co chodzi

Czy można być lubianym „za bardzo”? Choć wydaje się to absurdalne, okazuje się, że są sytuacje, w których bycie zbyt miłym może mieć negatywne konsekwencje.

Wypalenie zawodowe. Nieoczywiste sygnały od ciała, na które warto zwrócić uwagę

Aż 75 proc. Polaków odczuwa wzrost stresu w codziennym życiu. Przewlekły stres może wiązać się z wypaleniem zawodowym. Jakie sygnały wysyłane przez ciało mogą być oznaką syndromu wypalenia zawodowego?