Plastyczność mózgu - klucz do pokonania stresu. Jak z niej skorzystać?

Od stresu nie da się uciec, ale można nauczyć się nad nim panować - nie pozwalać, by kontrolował życie i wyniszczał ciało. Naukowcy przekonują, że plastyczność mózgu pozwala wyćwiczyć go tak, aby – mimo trudności – zachowywać emocjonalną równowagę. Jak to zrobić?

Singielki są szczęśliwsze od singli. Zbadano, z czego to wynika

Wydaje się, że powoli upada mit, zgodnie z którym większość kobiet marzy o romantycznym związku, a okres bycia singielką upływa im na poszukiwaniu „drugiej połówki”. Dowodzi tego najnowsze badanie autorstwa kanadyjskich naukowców.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024. W pracy to nie mobbing najczęściej burzy dobrostan

Choć o mobbingu słyszy się coraz więcej, zdaniem psychologów to wcale nie tego rodzaju doświadczenia są tym, co najczęściej rujnuje samopoczucie człowieka w miejscu pracy. - Dobrostan zależy w dużej mierze od aktywności - mówi psycholog i psychoterapeuta Grzegorz Marek.

Terapeutka artystów: Sztuka daje iluzję, że scena wypełni deficyt miłości

Coraz więcej młodych artystów szuka pomocy psychologicznej. To kwestia świadomej decyzji, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne i nie pozwolić, by zaburzenia i problemy przejęły kontrolę nad życiem – mówi Justyna Dworczyk, psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych.

Dlaczego ludzie zostają w domach podczas powodzi mimo ostrzeżeń? Psycholog tłumaczy

Powodzie, które w ostatnich dniach nawiedziły Polskę, zmusiły wiele rodzin do ewakuacji. Niektórzy ludzie, mimo ostrzeżeń, zdecydowali się jednak pozostać w swoich domach. Dlaczego podjęli takie ryzyko? Psychologiczne mechanizmy ich działania wyjaśnia prof. dr hab. Magdalena Żemojtel-Piotrowska.

Pary świadomie rezygnujące z dzietności ryzykują rozpad związku? Psycholog wyjaśnia

- Jeszcze kilka dekad temu planowanie dzieci było naturalnym i często nienegocjowanym etapem rozwoju związku. Dziś decyzja ta najczęściej podejmowana jest przez pary bardzo świadomie – mówi psycholog i psychoterapeutka Karolina Misztal.

Social Battery - dotkliwy rodzaj wyczerpania emocjonalnego. Na czym polega?

Czy zasoby energetyczne niezbędne do uczestnictwa w spotkaniach, rozmowach przy kawie, grillu czy na plaży w którymś momencie nie wyczerpują się, nawet jeśli te zajęcia są przyjemne? Psycholog wyjaśnia, co oznacza pojęcie Social Battery.

Niedbały makijaż to nie przypadek. Ustalono, dlaczego kobiety tak się malują

Codzienny makijaż zwykle jest delikatny, ten na specjalne okazje - bardziej wyrazisty. Istnieją jednak sytuacje, w których kobiety celowo wykonują niedbały makijaż. Jakie mają wtedy motywacje, wyjaśnia współautorka badania na ten temat.

Oto jedyna rzecz, w którą naprawdę warto inwestować. "Nie ulega habituacji"

„Ten, kto powiedział, że za pieniądze nie można kupić szczęścia, po prostu nie wiedział, gdzie robić zakupy” – te słowa Bo Derek, amerykańskiej aktorki i modelki, doskonale oddają charakter współczesnego świata. Zdaniem psychologów to niewłaściwe podejście.

Docenianie codzienności poprawia jakość życia. Cenne rady psychologa

– Cieszenie się z małych rzeczy i praktykowanie wdzięczności to proste, ale skuteczne sposoby na poprawę jakości życia oraz odczuwanie większego szczęścia na co dzień – mówi psycholożka i psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń.

Senna separacja: oznaka kłopotów w związku czy zbawienie dla partnerów? Wyniki badania

Czy decyzja partnerów o spaniu w osobnych łóżkach może oznaczać kryzys w związku, czy raczej jest podyktowana chęcią zadbania o komfort wypoczynku? Ciekawe wyniki badań komentuje psycholog.

Dziecko zostawione w samochodzie - "to naturalne zjawisko". Psycholożka tłumaczy

- Moim zdaniem nie da się zupełnie wykluczyć tego rodzaju sytuacji, bo to naturalne zjawisko. Mówi się nawet, że jest ono fizjologiczne — jest jak wdech i wydech - mówi dr Anna Czyżkowska, psycholog.

Syndrom Sisi - na czym polega mało znany rodzaj depresji?

Zgodnie z popularnym stereotypem osoba chora na depresję jest apatyczna, wycofana z życia i ma problemy z odczuwaniem przyjemności). Istnieje jednak pewien rodzaj depresji, nazywany potocznie syndromem Sisi, który charakteryzuje się zupełnie innymi objawami.

Gorąca kąpiel lekiem na trudne stany emocjonalne. Kiedy szczególnie warto jej zażyć?

Ludzki mózg w ten sam sposób rejestruje stany psychiczne i fizyczne. Psychologowie z Uniwersytetu Yale sprawdzili, czy ciepło fizyczne może zastąpić ciepło, które odczuwamy podczas obcowania z bliską osobą. Jakie wyniki przyniosło badanie?

Tryb chomika. Na czym polega niebezpieczny dla mózgu stan psychiczny?

Nie jesteś w stanie realnie oceniać sytuacji, czujesz napięcie emocjonalne i ciągle przetwarzasz kolejne myśli? Czujesz się jak chomik pędzący w kołowrotku? To sygnał alarmowy, żeby się zatrzymać i zadbać o swój mózg – mówi psycholożka Justyna Żejmo, autorka książki „Spokojny mózg”.

Psycholożka o byciu dobrą matką: Zastanówmy się, co nasze dzieci widzą, patrząc na nas

Zofia Ćwiklińska: Dobra matka stara się zrozumieć, co się w jej dziecku dzieje, ale powściąga się od dawania rad, reagowania. Tak, jakby mówiła: „widzę cię, słyszę cię, wierzę ci, choć nie zawsze wszystko rozumiem."

Teoria spalonego tosta: jak czerpać korzyści z napotkanych trudności?

„Teoria spalonego tosta” zakłada, że drobne niedogodności mogą być sposobem, w jaki udało się zapobiec poważniejszej katastrofie. Jak działa to w praktyce? Psycholog wyjaśnia.

Breadcrumbing, czyli okruchy związku. Co to za manipulacja i jak się z niej uwolnić?

Gdy w danej relacji jedna osoba angażuje się ponad miarę, a druga tylko okazjonalnie, nie wycofując się całkowicie, a jedynie ponawiając kontakt, gdy ma taką potrzebę, może dochodzić do zjawiska „breadcrumbing”. Na czym ono polega?