Nie żyje Hydeia Broadbent. Aktywistka od 6 roku życia walczyła ze stygmatyzacją osób żyjących z HIV i chorych na AIDS

We wtorek 20 lutego zmarła Amerykanka Hydeia Broadbent, która już w wieku 6 lat stała się jedną z czołowych aktywistek edukujących społeczeństwo na temat HIV i AIDS, a także walczących ze stygmatyzacją osób żyjących wirusem HIV oraz chorujących na AIDS. Miała 39 lat.

Publikacja: 23.02.2024 18:59

Przez niemal całe swoje życie Hydeia Broadbent występowała w mediach, edukując ludzi na temat wirusa

Przez niemal całe swoje życie Hydeia Broadbent występowała w mediach, edukując ludzi na temat wirusa HIV i choroby AIDS.

Foto: Adobe Stock

Kim była Hydeia Broadbent?

O śmierci aktywistki poinformowała we wtorek jej rodzina. „Z ogromnym smutkiem muszę was wszystkich poinformować, że nasza ukochana przyjaciółka, mentorka i córka Hydeia, zmarła dziś, po latach życia z AIDS od samego urodzenia” – napisał w poście na Facebooku Loren Broadbent, ojciec aktywistki.

„Pomimo doświadczania wielu trudności przez całe jej życie, Hydeia była zdeterminowana, aby szerzyć nadzieję i pozytywną energię poprzez edukację o HIV i AIDS” – dodaje Broadbent. Nie ujawniono bezpośredniej przyczyny śmierci aktywistki.

Przez niemal całe swoje życie Hydeia Broadbent występowała w mediach, edukując ludzi na temat wirusa HIV i choroby AIDS. Promowała bezpieczne praktyki seksualne wśród osób dotkniętych wirusem oraz inne metody zapobiegania jego transmisji.

Aktywistka walczyła też ze stygmatyzacją i dezinformacją wokół wirusa i będącej jego następstwem choroby. Zwiększała również świadomość na temat dostępnych metod leczenia AIDS. Pracowała z takimi amerykańskimi organizacjami jak CDC (Centers for Disease Control and Prevention), założyła też fundację swojego imienia.

„Wypowiadając się w tak młodym wieku, pomogła bardzo wielu ludziom, młodym i starszym, ponieważ miała odwagę dzielić się swoją historią i pozwoliła wszystkim przekonać się, że ludzie żyjący z HIV i AIDS są normalni i że należy im się szacunek” – napisał na swoim oficjalnym profilu na platformie X były gwiazdor ligi NBA Earvin Magic Johnson, który sam jest zarażony wirusem HIV.

„Dzięki Hydei miliony poszerzyły swoją wiedzę, udało się zwalczy i zmienić postawy wobec HIV i AIDS” – czytamy w poście Johnsona.

Hydeia Broadbent

Hydeia Broadbent

PAP/AdMedia

Hydeia Broadbent walczyła ze stereotypami wokół HIV i AIDS

Hydeia Broadbent urodziła się 14 czerwca 1984 roku w Las Vegas. Została porzucona w tamtejszym szpitalu. Adoptowało ją małżeństwo — Patricia i Loren Broadbentowie. Kiedy zdiagnozowano u Hydei obecność wirusa HIV, dziewczynka miała trzy lata. Lekarze dawali jej co najwyżej dwa lata życia.

Rodzina Broadbentów nie poddawała się – i już w wieku sześciu lat Hydeia zaczęła występować w amerykańskiej telewizji. Celem była edukacja szerokiego grona Amerykanów, a także walka z bardzo wówczas silną stygmatyzacją osób żyjących z HIV i chorych AIDS.

Czytaj więcej

Rekord zakażeń HIV. Polacy się nie badają

W 1992 roku, kiedy Hydeia miała siedem lat, wystąpiła w programie „A Conversation with Magic” w telewizji dla dzieci Nickelodeon, którego gospodarzem był Magic Johnson. Dziewczynka opowiedziała wówczas o swoim życiu z AIDS. Program wyemitowano krótko po ogłoszeniu przez sportowca, że zdiagnozowano u niego wirusa HIV.

Hydea Broadbent zyskała popularność w całych Stanach Zjednoczonyuch, kiedy w wieku 11 lat wystąpiła w programie Oprah Winfrey. Oprócz tego zapraszano ją do takich programów o ogólnokrajowym zasięgu jak „Good Morning America”, „The Maury Povich Show”, „20/20” – i wielu innych.

Z każdym kolejnym rokiem swojego życia Hydeia Broadbent udowadniała, że mogą wieść normalne życie – i spełniać się w nim. Do historii przeszła również przemowa 12-letniej wówczas aktywistki, która w 1996 roku wystąpiła w trakcie Konwencji Republikanów.

„Jestem przyszłością i mam AIDS. Mogę robić wszystko, co przyjdzie mi do głowy, mogę być nawet pierwszą kobietą-prezydentem. Nie możecie zniszczyć moich marzeń” – mówiła Broadbent.

Kim była Hydeia Broadbent?

O śmierci aktywistki poinformowała we wtorek jej rodzina. „Z ogromnym smutkiem muszę was wszystkich poinformować, że nasza ukochana przyjaciółka, mentorka i córka Hydeia, zmarła dziś, po latach życia z AIDS od samego urodzenia” – napisał w poście na Facebooku Loren Broadbent, ojciec aktywistki.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Suri Cruise kończy 18 lat. Ojciec przestanie łożyć na jej utrzymanie?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ludzie
Iga Światek ambasadorką Lancôme. Znamy kulisy współpracy
Ludzie
Seniorki gwiazdami sieci dzięki swoim opiekunom. Na czym polega zjawisko "carefluencers"?
Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą