Najatrakcyjniejsze miasta świata. Nowy ranking

Paryż kolejny raz okazał się zwycięzcą w rankingu najciekawszym miast dla turystów. Zaraz za nim znalazły się Dubaj i Madryt. W pierwszej dziesiątce jest aż siedem europejskich metropolii.

Publikacja: 23.12.2023 14:57

Paryż kolejny raz zwyciężył w rankingu najciekawszym miast dla turystów.

Paryż kolejny raz zwyciężył w rankingu najciekawszym miast dla turystów.

Foto: Pixabay

Jak co roku firma Euromonitor International sporządziła raport klasyfikujący 100 najatrakcyjniejszych miast na świecie. Paryż kolejny raz pojawił się na pierwszym miejscu. Jakie czynniki badacze brali pod uwagę?

100 najatrakcyjniejszych miast świata

W rankingu z 2023 roku królowała Europa. W pierwszej dziesiątce znalazło się 7 metropolii położonych jest na Starym Kontynencie. Poza Paryżem, Madrytem, Amsterdamem, Berlinem, Rzymem, Barceloną i Londynem na drugim miejscu był się Dubaj, na czwartym Tokio, a na ósmym Nowy Jork.

Czytaj więcej

Pyt i Overskud. Duńskie sposoby na radzenie sobie z przedświątecznym stresem

Miastem, który odnotował największy wzrost turystów w porównaniu z zeszłym rokiem, jest Hongkong - wyniósł 2495 proc. Zaraz za nim w zestawieniu pojawił się Bangkok - 142 proc.

Na szczycie listy miejscowości cieszących się największą liczbą turystów międzynarodowych w 2023 roku jest Stambuł. Euromonitor International w swoim raporcie wskazał też miasta, które w porównaniu z poprzednim rokiem znacznie poprawiły swój wynik. Większą popularnością może poszczycić się Waszyngton (48. miejsce), Montreal (68. miejsce), Santiago (88. miejsce), Wilno na (92. miejsce).

Europa najatrakcyjniejszym kontynentem dla turystów, Azja na drugim miejscu

To już kolejne zestawienie, z którego wynika, że turyści chętniej odwiedzają Europę niż inne kontynenty. Przed pandemią dużo więcej osób decydowało się na Azję. Warto też wspomnieć, że podróże w poprzednim roku były mocno uzależnione od restrykcji panujących w konkretnych państwach.

W tegorocznym zestawieniu azjatyckie metropolie znalazły się głównie w drugiej dziesiątce. Singapur zajął 11 miejsce, Seul 14, Osaka 16, a Hongkong 17.

Badacze podejrzewają, że powodem, który zadecydował o sukcesie sukcesu Tokio (czwarte miejsce), jest spadek kursu tamtejszej waluty — jena, który dla turystów oznacza niższe koszty, a także złagodzenie przepisów związanych z Covid-19 i poprawa infrastruktury.

Czytaj więcej

W listopadzie w Modlinie więcej pasażerów niż rok wcześniej

Co jest ważne dla turystów?

CNN cytując twórców raportu, zwraca uwagę, że turyści najbardziej doceniają poziom urbanizacji, dostępu do internetu i przestrzeń do pracy zdalnej. Ważny jest też wygodny oraz najlepiej bezemisyjny transport publiczny.

W raporcie podkreślono, że coraz więcej miast podejmuje kroki mające na celu korzystanie z odnawialnych źródeł energii, ekologiczne budownictwo i uruchamianie programów recyklingu.

Od niedawna ważny staje temat zrównoważonej turystyki. Rządzący stawiają limity podróżnych i aktywnie ingerują w najem krótkoterminowy, a nawet podnoszą podatki od usług hotelowych. Popularna jest też ''strategia rozproszenia''. Polega ona na promowaniu rejonów na uboczu, oddalonych od głównych atrakcji turystycznych. Popularnym trendem jest ''turystyka wysokiej jakości'', która stawia na dobrostan lokalnych mieszkańców oraz dbanie o środowisko.

Jak co roku firma Euromonitor International sporządziła raport klasyfikujący 100 najatrakcyjniejszych miast na świecie. Paryż kolejny raz pojawił się na pierwszym miejscu. Jakie czynniki badacze brali pod uwagę?

100 najatrakcyjniejszych miast świata

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Jacek Wasilewski: Próba „scancelowania” Bralczyka pokazuje, że nie o język tu chodzi
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Psychologia
Senna separacja: oznaka kłopotów w związku czy zbawienie dla partnerów? Wyniki badania
Społeczeństwo
Przewodnicząca RJP PAN komentuje wypowiedź Jerzego Bralczyka o śmierci zwierząt
Moda
Jessica Alba promuje recykling ubrań. Pomysł, jakiego jeszcze nie było
Styl życia
Rękodzieło cieszy dziś bardziej niż gotowy produkt. Na czym polega efekt IKEA?