Proces zmian na lepsze jest widoczny, ale nie przebiega tak szybko jak powinien. Należy się spodziewać, że poprawę w tym zakresie przyniesie obowiązek raportowania ESG (environmental, social i governance), który czeka organizacje. Początkowo obowiązek dotknie największe podmioty, giełdowe, ale stopniowa grupa podmiotów zobowiązanych do raportowania ESG się powiększa na inne jednostki. Obowiązkiem zostaną objęte największe spółki giełdowe, te które obecnie już podobne raporty wykonują. Jednak w kolejnych latach grupa takich przedsiębiorstw będzie się zwiększać.
Raportowanie ESG czyli co?
W gospodarce zaczęto dostrzegać potrzebę zmian dotychczasowych schematów raportowania, które ograniczały się do kwestii finansowych. Do tej pory wiarygodność firm weryfikowana był głównie na podstawie sprawozdań finansowych, opracowywanych zgodnie ze standardami rachunkowości. Zwrócono jednak uwagę, że aspekty niefinansowe takie jak środowiskowe, socjalne czy ładu korporacyjnego, również mają bardzo istotne znaczenie globalne, które firmy powinny raportować. Dlatego też na poziomie regulacyjnym wprowadzono zmiany w zakresie raportowania, w celu uświadomienia a przy okazji wprowadzenia oczekiwanych usprawnień w raportowanych obszarach jak np. ograniczania śladu węglowego, przeciwdziałania współczesnemu niewolnictwu czy weryfikacji łańcucha dostaw.
Ponieważ raportowanie niefinansowe wymaga wnikliwego przyjrzenia się stosowanym przez firmę praktykom w danym obszarze, można się spodziewać, że przyniesie ono szereg zmian na lepsze. Z perspektywy kobiet najistotniejszy będzie obszar „S” czyli raportowanie zorientowane na kwestie społeczne.
Wskaźnik różnorodności (S1-9)
W zakresie wskaźnika różnorodności, pracodawcy będą ujawniali informacje na temat rozkładu płci w kadrze kierowniczej najwyższego szczebla i w sile roboczej, w ujęciu liczbowym i procentowym. Kobiety na stanowiskach kierowniczych wpływają korzystnie na procesy zarządzania firmą – wykazują się wysoką kreatywnością, posiadają odpowiednie umiejętności komunikacyjne i są skłonne do szukania kompromisowych rozwiązań, które uwzględniają wzajemne interesy partnerów biznesowych. Posiadanie mieszanych zespołów zarządzających, w których głos każdego jest tak samo ważny i zostanie wysłuchany, nie tylko stanowi walor, którym warto się chwalić przed kontrahentami – element ten odgrywa również bardzo ważny aspekt psychologiczny wewnątrz firmy. Mieszane pod względem płci zespoły kierownicze dają kobietom-pracowniczkom poczucie, że ich głos jest słyszany też „wysoko”, co z kolei z pewnością przekłada się na ich well-being psychiczny i fizyczny. Pracodawcy będą w związku z tym zobligowani do podejmowania działań w celu wyeliminowania dyskryminacji i promowania równych szans.
Czytaj więcej
Zawodowa poduszka bezpieczeństwa, oprócz oczywistych korzyści wynikających z zapewnienia stałego dochodu czy płynnego podjęcia nowej działalności, ma także spore znaczenie w kontekście sprawdzenia własnych możliwości na rynku pracy.