Dr Bianka Siwińska o Women in Tech Summit: To festiwal o technologiach, ludziach i ideach

12 i 13 czerwca 2024 roku w Warszawie odbędzie się Women in Tech Summit. Dr Bianka Siwińska, twórczyni Perspektywy Women in Tech Summit oraz prezeska Fundacji Perspektywy mówi o tym, dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu.

Publikacja: 04.06.2024 10:29

Dr Bianka Siwińska: Chciałyśmy, aby Polska stała się europejskim centrum, w którym „żyje” temat kobi

Dr Bianka Siwińska: Chciałyśmy, aby Polska stała się europejskim centrum, w którym „żyje” temat kobiet w technologiach.

Foto: Archiwum prywatne

Można powiedzieć, że czerwiec to miesiąc siły kobiet w technologiach?

Zdecydowanie. 12-13 czerwca Warszawa gościć będzie ponad 10 000 kobiet z 50 krajów świata działających w nauce, nowych technologiach i innowacjach. Od tej pory już nic nie będzie takie samo!

Jak krótko można by opisać  Women in Tech Summit?

Summit to niezwykłe wydarzenie, na którym powstają nowe pomysły, tworzą się ważne relacje.  Kobiety działające w technologiach wychodzą z niego z nowymi umiejętnościami, nową wiedzą i nowymi doświadczeniami, czasem także z nową pracą (w czasie Summitu odbywają się też targi pracy, na których prezentują się najbardziej innowacyjne firmy globalne), a przede wszystkim z nową energią. Stają się dzięki temu silniejsze, bardziej zmotywowane i bardziej pewne siebie. Przez Summit bardzo konkretnie wspieramy kobiety w ich wyborach, dążeniu do celu. Zachęcamy je do realizacji ambicji, by zyskały realny wpływ na zmianę zachodzącą w świecie.

Jak to się stało, że impreza robiona w Polsce przez niewielką organizację pozarządową stałą się się w kilka lat najważniejszym wydarzeniem dla kobiet w technologiach w Europie?

Nie ma tu przypadku, jest ciężka praca i patrzenie w długiej perspektywie. To nas określa. No i odrobina szaleństwa. Od początku chciałyśmy robić coś ważnego, wynoszącego naszą misję na nowy poziom. Od ponad 15 lat inspirujemy kobiety w technologiach i do technologii. Mamy w tym obszarze mnóstwo doświadczeń i znakomity know-how. Mamy też do tego serce. Czułyśmy, że nadszedł czas, aby się tym podzielić z jak największą liczbą ludzi.

Jak to się zaczęło?

Pamiętam pierwsze spotkanie na ten temat z dwoma dziewczynami z firm high tech, na podłodze w naszym maleńkim biurze na ul. Wspólnej. Puszczałyśmy im slajdy i opowiadałyśmy, że zrobimy jedną z największych i najważniejszych konferencji dla women in tech na świecie. Chciałyśmy, aby Polska stała się europejskim centrum, w którym „żyje” temat kobiet w technologiach. Patrzyły na nas sceptycznie, ale ostatecznie zaangażowały się – tak jak i nagle mnóstwo innych osób, firm, partnerskich, uczelni, instytucji. Odzew był niesamowity. Trafiłyśmy z naszą propozycją na świetny moment.

Czytaj więcej

Bianka Siwińska: Kobiety w technologiach reprezentują wielki potencjał gospodarczy i społeczny

Co to konkretnie znaczy?

To był moment przełomu, w którym świat – przemysł, biznes, nauka zrozumiały, że tak naprawdę potrzebują kobiet. Potrzebują mądrych ludzi, aby móc się rozwijać i aby tworzyć rozwiązania dla całego — pięknego i różnorodnego — świata, a nie dla jednej tylko części społeczeństwa. I że to się biznesowo i jakościowo opłaca. Nagle okazało się, że tych kobiet w obszarze technologii, nauki i innowacji nie ma. A przynajmniej jest ich za mało. Te, które są aktywne i świetne w tym, co robią, są natomiast mało widoczne. Było oczywiste, że należy to zmienić.

Jakie gorące tematy zostaną podjęte na Women in Tech Summit 2024?

Dla mnie osobiście najważniejsze wśród tegorocznych „hot news” są technologie kwantowe. Do standardowych scen (scena główna, dwie sceny Tech i scena Career) dołączamy w tym roku po raz pierwszy Scenę Science, której patronują Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a partnerami są m.in. takie instytucje jak znakomity CERN, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz najlepsze polskie uczelnie. Na uczestników wydarzenia czekać będzie wyjątkowa okazja: każdy będzie mógł zobaczyć komputery kwantowe (modele IQM i ORCA). To zupełnie zmienia wyobrażenie o tym, czym może być komputer.

Women in Tech Summit

Women in Tech Summit

Archiwum prywatne

Mówi pani o ty z błyskiem w oku. Co w nich jest tak fascynującego?

Kwanty to w tej chwili najgorętsza technologia przełomowa. To nie tylko obliczenia, ale też komunikacja kwantowa, sensoryka, kryptografia. Tak jak fizyka kwantowa proponuje absolutnie odmienną od fizyki klasycznej interpretację świata i praw nim rządzących, tak technologie kwantowe przewrócą świat do góry nogami. Zaoferują bezprecedensowa moc obliczeniową, niemożliwe do złamania szyfry, a może nawet i… teleportację.

Brzmi trochę jak science fiction…

To oczywiście teoria. Ale w praktyce zaczyna się w tych obszarach dziać dużo. Prowadzone są badania, powstają start-upy. Europa dąży do tego, by stać się „Quantum Valley”. Państwa realizują swoje strategie rozwoju technologii kwantowych, Także polskie Ministerstwo Cyfryzacji intensywnie pracuje nad tym obszarem. Bardzo mi zależy na tym, aby uczestniczki Szczytu zachwyciły się kwantami. Żeby w przyszłości rozwijały te technologie i żeby ich udział w tym był istotny.

Jednak na tegorocznym Summicie poruszy będzie nie tylko temat technologii kwantowych.

To wielki festiwal o technologiach, ludziach i ideach. Będzie mnóstwo spotkań dotyczących kariery — z  zakresu przywództwa, umiejętności miękkich. Zadbamy też o osoby neuroróżnorodne -  jest dla nich przewidziana specjalna przestrzeń. Pochylimy się też na typowo kobiecymi sprawami. Nie pominiemy też problemów edukacji seksualnej i zdrowotnej, kwestii klimatu, równości małżeńskiej par homoseksualnych i wielu innych ważnych tematów. Wszystko, co jest może być ważne dla uczestniczek Szczytu, jest ważne dla nas — jego organizatorów. Summit, tak jak życie, nie jest tylko o technologiach.

Można powiedzieć, że czerwiec to miesiąc siły kobiet w technologiach?

Zdecydowanie. 12-13 czerwca Warszawa gościć będzie ponad 10 000 kobiet z 50 krajów świata działających w nauce, nowych technologiach i innowacjach. Od tej pory już nic nie będzie takie samo!

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes i prawo
Praca zdalna na różnych etapach kariery kobiet. Zbadano, kto zyskuje, a kto traci
Prawo
Niewidoma prawniczka Katarzyna Heba: To ja jestem ta przebojowa, która niczego się nie boi
Biznes i prawo
Nietypowe benefity dla pracowników szkodzą firmie. Jak działa zjawisko carewashing?
Biznes i prawo
Ekspertka o zasadach savoir vivre'u na spotkaniach online: Kamera powinna być włączona
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes i prawo
Polska adwokatka w Londynie: Przyjazd na Wyspy nie czyni mężczyzny dżentelmenem