W ostatnich latach mnożą się analizy i spekulacje na temat tego, jak sztuczna inteligencja przekształci różne obszary funkcjonowania człowieka. Choć ta technologia oferuje niezliczone korzyści, to jak każdy przełom niesie ze sobą również wyzwania, których skutki dopiero zaczynamy dostrzegać. Najnowszy raport Światowego Forum Ekonomicznego, opracowany we współpracy z LinkedIn – „Gender Parity in the Intelligent Age” – ujawnia, że generatywna sztuczna inteligencja nie tylko przekształci rynek pracy, ale zrobi to w sposób, który bardziej wpłynie na miejsca pracy kobiet niż mężczyzn.
Zawody wykonywane przez kobiety są szczególnie narażone na zmiany
Aż 57 proc. kobiet pracuje na stanowiskach, które są najbardziej narażone na zmiany wywołane przez generatywną sztuczną inteligencję, podczas gdy wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 43 proc. Ponadto mężczyźni w większym stopniu korzystają z korzyści, jakie niesie AI – 54 proc. doświadcza wsparcia i wzbogacenia swojej pracy przez sztuczną inteligencję, w porównaniu do 46 proc. kobiet. W efekcie, zamiast otwierać drzwi do nowych możliwości i wyrównywać szanse zawodowe, rewolucja AI może pogłębiać istniejące nierówności zawodowe.
Zmiany na polskim rynku pracy
Także w Polsce wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy staje się coraz bardziej widoczny. Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, że spośród 121 przebadanych grup zawodowych, 20 jest szczególnie narażonych na zmiany wynikające z dynamicznego rozwoju AI. Największe ryzyko dotyczy przede wszystkim zawodów wymagających wysokich kwalifikacji, takich jak finansiści, prawnicy, urzędnicy państwowi, specjaliści ds. administracji czy programiści. Łącznie w tych profesjach pracuje około 3,68 mln osób, z czego aż 2,16 mln to kobiety. W przeciwieństwie do nich sektory rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa pozostają niemal nietknięte przez nowe technologie. Podobnie wygląda sytuacja w branży gastronomicznej, hotelarskiej i budownictwie, gdzie wpływ AI jest jak na razie niski.
Czytaj więcej
Według danych World Bank’s Women kobiety na świecie zarabiają średnio 0.77 dol. na każdego 1 dol....
Z czego wynika niższa obecność kobiet w AI?
Sztuczna inteligencja, choć jest zakorzeniona w naukach ścisłych, kierunek jej rozwoju pozostaje wciąż nie do końca sprecyzowany. To sprawia, że może stać się przełomem – nie tylko technologicznym, ale także społecznym.