Modny trend. Coraz więcej zamożnych osób interesuje się sztuką i inwestuje w nią

W DESA Unicum ruszyła właśnie ekspozycja „Oczy szeroko zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku” prezentująca twórczość artystów, którzy ożywili świat baśni, legend i ludowych podań.

Publikacja: 13.09.2023 09:04

Dariusz Kaleta - "Dialog z Malczewskim - II"

Dariusz Kaleta - "Dialog z Malczewskim - II"

Foto: materiały prasowe

Inspiracją do stworzenia wystawy była twórczość Jacka Malczewskiego, ojca polskiego symbolizmu. Na wystawie można podziwiać prace rodzimych surrealistów, ale nie zabrakło też czołowego nadrealisty światowego formatu – Salvadora Dalego. 

Bezpłatna wystawa sztuki współczesnej, symbolizmu i surrealizmu ,,Oczy szeroko zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku” w DESA Unicum trwa do 14 września i zostanie zwieńczona aukcją.

Na pytania związane z ekspozycją odpowiedziały nam Karolina Jankowska i Julia Gorlewska z Departamentu Projektów Aukcyjnych, DESA Unicum.

Skąd pomysł na przyjrzenie się twórczości ożywiającej świat baśni, legend i ludowych podań?

Punktem wyjścia do powstania aukcji była twórczość Jacka Malczewskiego – jednego z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki. Jego twórczość inspiruje wielu artystów po dzień dzisiejszy. W ofercie mamy  i prezentujemy dwa obrazy Jacka Malczewskiego. Ważnym dziełem jest z pewnością portret Józefa Nekanda-Trepki z 1909 roku. Druga proponowana kompozycja Malczewskiego to także portret - obraz o niezwykle dekoracyjnym charakterze, przedstawiający portretowanego przy fortepianie.

W zakresie sztuki współczesnej zaprezentujemy prace najważniejszych polskich malarzy surrealistów. W ofercie znajdzie się również dzieło czołowego nadrealisty światowego formatu, czyli Salvadora Dalego. Reasumując: „Oczy Szeroko Zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku” to duża dawka dobrego, zróżnicowanego malarstwa, oscylującego w kierunku symbolizmu, nadrealizmu oraz zmysłowej erotyki.

Czy surrealizm jest aktualnie dominującym kierunkiem w sztuce? Skąd takie zainteresowanie tym nurtem?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że surrealizm powstał w Paryżu na początku lat 20. XX wieku, czyli zaledwie kilka lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Surrealizm był pewnego rodzaju odskocznią od wojennej traumy. Twórczość pierwszych nadrealistów zbiegła się także z początkami psychoanalizy, co stanowiło pewne podłoże dla ich twórczości artystycznej. Tematyka ich obrazów była sprzeczna z rzeczywistością, negowała założenia realizmu i racjonalizmu. Artyści, tacy jak Salvador Dali, dawali upust swojej wyobraźni.

Teraz przenieśmy się do czasów współczesnych. Jesteśmy po kilku latach pandemii. Zmagamy się z kryzysem ekonomicznym, migracyjnym, klimatycznym, cały czas tuż za granicami naszego kraju prowadzone są działania wojenne. W dużym skrócie i uproszczeniu możemy powiedzieć, że rzeczywistość, tak jak w latach 20. XX wieku, nie napawa optymizmem. W dobie postpandemicznej rzeczywistości, napięć i konfliktów społecznych odnotowaliśmy wzrost zainteresowania metaforyczną twórczością symbolistów. Ludzie szukają ukojenia w sztuce.

Wystawa zakończy się aukcją, która odbędzie się 14 września. Jakie są przewidywane kwoty za wybrane obrazy podczas licytacji?

Katalog został podzielony na dziewięć sekwencji, które stanowią dogłębną analizę zróżnicowanej recepcji spuścizny malarstwa symbolistów. W ofercie prezentujemy prace zarówno autorstwa najbardziej uznanych twórców sztuki dawnej, jak i po przedstawicieli nowego pokolenia. Dlatego przedział cenowy jest bardzo zróżnicowany, estymacje oscylują wokół kwot do kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najdroższą pracą jest „Portret Józefa Nekanda-Trepki” Jacka Malczewskiego (estymacja 500 000 – 700 000 zł), która stanowi reprezentatywny przykład portretowego malarstwa artysty. Specjalnie na tę aukcję Rafał Olbiński namalował dla nas obraz „Siostra Ikara” (estymacja: 120 000 - 150 000 zł). W swym dziele artysta poprzez tytuł oraz symbol skrzydeł nawiązał do mitu o Dedalu i Ikarze. Kolejnym sztandarowym dziełem tej aukcji jest obraz Wojtka Siudmaka „La dignité d’une attente éternelle” (estymacja: 200 000 - 250 000 zł). Dzieło to zachwyciło nas na tyle, że znalazło się na okładce katalogu do niniejszej aukcji. Aukcja już cieszy sporym zainteresowaniem, co zwiastuje sukces podczas czwartkowej licytacji.

Kto najczęściej licytuje u was obrazy?

Polskie społeczeństwo bardzo wzbogaciło się w ostatnich latach. Coraz więcej majętnych osób interesuje się sztuką, także w kontekście inwestycyjnym. Największą popularnością cieszą się projekty z zakresu twórczości klasyków – zarówno współczesnych, jak i sztuki dawnej. W tym przypadku zakup staje się jednocześnie inwestycją, lokatą kapitału. Popularność aukcji Młodej Sztuki czy Sztuki Dzisiaj pokazuje, jak wiele osób chce rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem. Można powiedzieć, że teraz sztuką interesują się tak naprawdę wszyscy, zarówno z mniejszych miejscowości, jak i dużych miast.

Kultura
„Frida Kahlo. Życie ikony”. Czy świat był przygotowany na tę artystkę?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kultura
"The Third Gilmore Girl". Kelly Bishop opisała kulisy pracy na planie rodzinnego serialu
Kultura
Beyonce nagrała cover "Jolene" Dolly Parton. Gwiazda country zareagowała
Kultura
"Tratwa" Jacka i Rose z Titanica warta krocie. Rekordowa aukcja rekwizytów filmowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Brit Awards 2024: Raye rekordzistką w liczbie statuetek