Brit Awards 2024: Raye rekordzistką w liczbie statuetek

Podczas tegorocznej gali Brit Awards sześć nagród trafiło w ręce wokalistki i autorki tekstów Raye, młodej artystki, w przeszłości piszącej teksty piosenek między innymi dla Beyoncé. Tym samym 26-latka przechodzi do historii jako rekordzistka w liczbie statuetek zdobytych podczas jednego plebiscytu.

Publikacja: 05.03.2024 12:00

Raye odebrała nagrody w kategoriach: Album Roku, Najlepszy Nowy Artysta, Artysta Roku, Piosenka Roku

Raye odebrała nagrody w kategoriach: Album Roku, Najlepszy Nowy Artysta, Artysta Roku, Piosenka Roku, Najlepszy Artysta R&B oraz Autor Tekstów Roku 2024.

Foto: East News

Droga do sukcesu nie należała do najłatwiejszych. Jakie trudności młoda artystka, w przeszłości pisząca teksty piosenek między innymi dla Beyoncé, musiała pokonać, by swoim sześciokrotnym zwycięstwem pobić dotychczasowych rekordzistów takich jak Blur, Adele czy Harry Styles?

Oczekiwanie na potwierdzenie

Wokalistka, której prawdziwe imię i nazwisko brzmi Rachel Keen, odebrała nagrody w następujących kategoriach: Album Roku, Najlepszy Nowy Artysta, Artysta Roku, Piosenka Roku, Najlepszy Artysta R&B oraz Autor Tekstów Roku 2024. W historii Brit Awards jest pierwszą kobietą nagrodzoną w tej ostatniej kategorii. Wchodząc boso na scenę, by odbierać kolejne statuetki, przyznała, że jeszcze trzy lata temu nie uwierzyłaby, że taki sukces jest jej pisany.

Był rok 2021. Mimo podpisanego pięć lat wcześniej kontraktu z Polydor Records na wydanie czterech albumów w ramach przyszłej współpracy, wytwórnia nadal odmawiała opublikowania pierwszego z nich, sprawiając, że kilkanaście piosenek Raye zalegało w szufladach lub trafiało do innych artystów. Zdesperowana artystka nagrała video, które umieściła na swoich mediach społecznościowych – Jak długo jeszcze mogę czekać na potwierdzenie, czy jestem wystarczająco dobra? – pytała w nagraniu – Zrobiłam wszystko, o co prosili ludzie z Polydor: zmieniałam gatunki muzyczne zgodnie z ich wskazówkami, pracowałam 7 dni w tygodniu. Postanowiłam, że jeśli nie wysłuchają mnie teraz, to nasze drogi rozejdą się ze skutkiem natychmiastowym – zastrzegała.

Escapism jak uwolnienie

Po serii rozmów z artystką i jej managerem – ojcem Paulem – doszło do ugody między stronami i wytwórnia zgodziła się uwolnić Raye ze zobowiązań kontraktowych oraz pozwoliła jej zatrzymać napisane przez nią piosenki. Wśród nich znalazł się nagrodzony podczas Brit Awards mroczny utwór Escapism. Stworzony w trudnym dla artystki momencie w życiu, opisuje jej drogę wychodzenia ze stanu rozpaczy wiodącą przez narkotyki i przygodny seks – Polydor nigdy nie lubił tej piosenki – przyznaje – A każdy, kto jej słuchał, mówił: tak, utwór jest niezły, ale chyba musisz przepracować kilka rzeczy, dziewczyno – wspomina.

Samodzielne wydanie utworu okazało się strzałem w dziesiątkę. Natychmiastowa popularność na TikToku, miliony odsłuchań na serwisach streamingowych i umieszczenie numeru na płycie My 21st Century Blues, w towarzystwie piosenek jazzowych, soulowych, hip-hopowych, tanecznych, a nawet gospel, pozwoliło słuchaczom w pełni docenić skalę jej możliwości wokalnych – To wspaniałe uczucie, kiedy możesz udowodnić ludziom, że mylili się co do ciebie – przyznała w rozmowie z BBC – To nie była łatwa droga, ale pozwoliła mi zrozumieć, że zawsze trzeba wierzyć w siebie, niezależnie od tego, co ludzie mówią na twój temat – podkreśla.

Kobiety znów triumfują

Czytaj więcej

Wielki powrót Tracy Chapman. Fast Car - od kasety z 1988 roku po Grammy w 2024

2 marca 2024 roku Raye sięgnęła po wygraną w sześciu z siedmiu kategorii, do których była nominowana. W tej ostatniej pokonała ją kolejna niezwykle utalentowana młoda wokalistka Dua Lipa, zdobywając statuetkę dla najlepszej artystki pop. Podobnie jak w przypadku Grammy, również brytyjskie nagrody muzyczne zostały zdominowane przez kobiety: Międzynarodową Artystką Roku została wokalistka SZA, w kategorii Zespół Roku zwyciężyło ukochane przez Pokolenie Z trio Boygenius, a Miley Cyrus po raz kolejny zatriumfowała za sprawą hitu Flowers, zdobywając nagrodę w kategorii Międzynarodowa Piosenka Roku.

Wyróżnienie za całokształt twórczości odebrała Kylie Minogue zdobywając statuetkę Global Icon. Swoim 7-minutowym występem wokalno-tanecznym, podczas którego kilkakrotnie zmieniała kreację, prezentując wyśmienitą formę muzyczną oraz imponującą sylwetkę, australijska artystka potwierdziła, że zdobyte wyróżnienie jest w pełni zasłużone.

Odbierając jedną ze swoich sześciu nagród podczas jednej ceremonii, Raye zaapelowała ze sceny do decydentów przemysłu muzycznego, by wynagradzając artystów za ich muzykę nie pomijali autorów tekstów – Jeśli piosenka zarobi dużo pieniędzy, to znaczy, że i autorom słów należą się duże pieniądze – podkreśliła. Choć wokalistka przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która zwyciężyła w kategorii autora słów piosenki, wygląda na to, że jest to dopiero początek żmudnego procesu przemian w tym zakresie. Przyznać jednak trzeba, że przeprowadzonych w spektakularnym stylu.

Źródła:

https://www.bbc.com/news

https://www.theguardian.com/

Kultura
„Frida Kahlo. Życie ikony”. Czy świat był przygotowany na tę artystkę?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kultura
"The Third Gilmore Girl". Kelly Bishop opisała kulisy pracy na planie rodzinnego serialu
Kultura
Beyonce nagrała cover "Jolene" Dolly Parton. Gwiazda country zareagowała
Kultura
"Tratwa" Jacka i Rose z Titanica warta krocie. Rekordowa aukcja rekwizytów filmowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Adele odwołuje wszystkie marcowe koncerty. Ma problemy ze zdrowiem