W 1959 roku mieszkająca w Bangkoku Tajka Marayat Rollet-Andriane, córka i żona francuskojęzycznych dyplomatów, pod pseudonimem Emmanuelle Arsen przekazała wydawcy książkę, która ze względu na swoją treść natychmiast zostałaby ocenzurowana i objęta zakazem ekspozycji w księgarniach i na plakatach. To historia sentymentalnej, a jak się okazuje później - i zmysłowej - podróży 19-letniej kobiety, która wyjeżdża do Tajlandii, aby odnaleźć swojego męża dyplomatę. Tam odkrywa siebie na nowo w ramionach dwóch kobiet, Marie-Ange i Bee, oraz mężczyzny o imieniu Mario, który odrywa przed nią świat cielesnych przyjemności.
Emmanuelle — klasyka kina
Aby obejść surowe prawo ustanowione dekadę wcześniej przez generała de Gaulle’a w celu ochrony nieletnich przed szkodliwymi treściami, wydawca Eric Losfeld wymyślił fortel polegający na wprowadzeniu "Emmanuelle" do obiegu w dwóch częściach, bez nazwiska autora oraz w nieoficjalnym obiegu. Skandal obyczajowy i plotki, że powieść napisał mąż Marayat, Louis-Jacques Rollet-Andriane, tylko pomogły w promocji. W 1968 ukazała się wersja już bez cenzury i z pseudonimem autorki na okładce. Jest wznawiana do dzisiaj, nie tylko w języku francuskim, ale i angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim czy polskim. Została też wielokrotnie zaadaptowana na potrzeby telewizji i kina, ale najsłynniejsza jej ekranizacja to ta z 1974 roku.
Film o tym samym tytule, wyreżyserowany przez Justa Jaeckina i częściowo nakręcony w Tajlandii, był ogromnym sukcesem. W kinie UGC Triomphe na Polach Elizejskich wyświetlano go przez 553 tygodnie. W ciągu pierwszych czterech lat po premierze w Paryżu obejrzało go 2,5 mln ludzi, a w całej Francji 7,35 mln. Ekranizacja przyniosła rozpoznawalność holenderskiej aktorce Sylvii Kristel, która zagrała główną rolę. Wcielała się w tę postać jeszcze kilka razy, w latach 1975-1993. Grała też u Jean-Pierre'a Mocky'ego, Claude'a Chabrola i Rogera Vadima, ale ostatecznie nie zrobiła wielkiej kariery. W 2006 roku opublikowała autobiografię, w której opowiada o swoich trudnych przeżyciach jako ofiary swojej naiwności, oszustw, problemach z alkoholem i narkotykami. Była nałogową palaczką, co doprowadziło do raka przełyku. Zmarła z powodu tej choroby w 2012 roku.
Czytaj więcej
W tegorocznym konkursie głównym festiwalu canneńskiego o Złotą Palmę będą walczyły cztery filmy wyreżyserowane przez kobiety. W blisko osiemdziesięcioletniej historii festiwalu ze Złotą Palmą wyjechały stąd zaledwie trzy reżyserki. Kto i czym ma szansę zaskoczyć jury?
"Emmanuelle" odrodzi się po raz kolejny. Będzie to kolejna adaptacja książki nakręcona przez reżyserkę "Zdarzyło się" - obrazu powstałego na podstawie powieści Annie Ernaux o studentce, która w latach 60. XX wieku zachodzi w nieplanowaną ciążę i chce się poddać aborcji. Audrey Diwan tym razem w roli Emmanuelle widzi 35-letnią Noémie Merlant. Aktorka zachwyciła krytyków zwłaszcza wcieleniem się w Marianne, malarkę z filmu "Portret kobiety w ogniu". Za tę rolę otrzymała wiele nagród. W pisaniu scenariusza pomogła Rebecca Zlotowski (nosi nazwisko po ojcu — polskim Żydzie, który wyemigrował do Francji), scenarzystka, reżyserka i aktorka.