Leonor de Todos los Santos de Borbón y Ortiz jest pierworodną córką księcia koronnego Felipe VI i jego żony, księżnej Letycji. 18 czerwca 2014 roku jej dziadek, król Juan Carlos I podpisał akt abdykacji. Wówczas koronę przejął jego syn Filip i został zaprzysiężony w Kortezach jako król Hiszpanii Filip VI. Wtedy Eleonora otrzymała oficjalnie tytuł księżniczki Asturii. Gdy wstąpi na tron, będzie pierwszą królową Hiszpanii od czasów Izabeli II (1833-1868).

Czytaj więcej

Wielki strajk kobiet w Islandii. Wzięła w nim udział sama szefowa rządu

Odczarowanie wizerunku hiszpańskiej monarchii

Księżniczka Eleonora została postawiona przed niełatwym zadaniem odczarowania wizerunku hiszpańskiej rodziny królewskiej. Jej dziadek nie cieszył się bowiem dobrą sławą – krytykowano go za polowania na słonie, głośno było również o jego kochankach i łapówkarskich incydentach. Hiszpanie jednak nie postrzegają Eleonory przez pryzmat Juana Carlosa. Cenią ją za dojrzałość i wyczucie stylu, a zagraniczne media często podkreślają, że tchnęła nowe życie w hiszpańską monarchię.

Następczyni tronu rozpoczęła również debatę o obecności kobiet w siłach zbrojnych, podejmując w sierpniu (podobnie jak kiedyś jej ojciec) naukę w akademii wojsk lądowych w Saragossie. Przez najbliższe trzy lata kształcić się będzie także w akademii marynarki wojennej w Pontevedra w Galicii, oraz w San Javier w Murcji, gdzie znajduje się Wyższa Szkoła Sił Powietrznych, by na koniec, w 2026r. uzyskać stopień porucznika.

Księżniczka Eleonora kończy 18 lat

31 października będzie szczególnym dniem dla Hiszpanów. Właśnie wtedy, przy okazji osiągnięcia pełnoletności, księżniczka Eleonora złoży przysięgę wierności Konstytucji podczas uroczystej ceremonii z udziałem najwyższych władz państwa. Po ceremonii w Palacio de las Cortes król Filip VI nada jej insygnia Wielkiego Krzyża Kawalerskiego z kołnierzem Orderu Karola III, a na koniec monarsza rodzina weźmie udział w prywatnej uroczystości w Pałacu Królewskim El Prado.