Elegancko ubrana w czarny garnitur, w postawie godnej przyszłej królowej, Katarzyna-Amalia pozuje do obiektywu w naturalnym makijażu i rozpuszczonych długich blond włosach – takie zdjęcie pojawiło się z okazji jej 20-urodzin na portalach społecznościowych holenderskiej rodziny królewskiej. „Jesteś taka piękna i z taką klasą! Wszystkiego najlepszego, księżniczko” – czytamy w komentarzach pod postem na Instagramie. Portret, choć opublikowany teraz, pochodzi z grudnia zeszłego roku i został wykonany przez holenderską fotografkę Gemmy Woud-Binnendijk. Zdjęcie należy do serii zrobionej z okazji 85. urodzin byłej królowej Beatrycze podczas rodzinnego spotkania w pałacu Noordeinde w Hadze.

Katarzyna-Amalia - księżniczka Oranii

Katarzyna-Amalia jest najstarszą córką króla Holandii Wilhelma-Aleksandra i jego żony, pochodzącej z Argentyny królowej Maksymy. Pozostałe córki królewskiej pary to Aleksja urodzona w 2005 roku i dwa lata od niej młodsza Ariana. Ich babcią jest Beatrycze, była królowa, która abdykowała dekadę temu na rzecz swojego syna, stając się na powrót księżniczką Niderlandów. To otworzyło Katarzynie-Amalii drogę do tronu. Od czasu zaprzysiężenia swojego ojca nosi tytuł księżniczki Oranii, zarezerwowany dla spadkobierców korony. Ostatnią kobietą z tym tytułem była Mary Baux-Oranje, która żyła w XV wieku.

Aby sprostać swojemu przeznaczeniu, przyszła królowa od 18 roku życia zasiada między innymi w Radzie Stanu swojego kraju. Studiuje nauki polityczne, psychologię, prawo i ekonomię na Uniwersytecie w Amsterdamie. Księżniczka posługuje się językiem niderlandzkim, angielskim i hiszpańskim. Dwa lata temu zrezygnowała ze świadczenia, które przysługuje jej jako następczyni tronu. „Czuję się nieswojo, dopóki nie zrobię nic w zamian, innym studentom jest znacznie trudniej, szczególnie w czasach koronawirusa” – napisała w liście do premiera Holandii, Marka Rutte, tłumacząc decyzję zrzeczenia się rocznego dodatku w wysokości 1,6 mln euro.

Czytaj więcej

Hiszpańska księżniczka Eleonora nagrodziła Meryl Streep

Choć czasami pojawia się na królewskich wydarzeniach i przyjęciach, Katarzyna-Amalia raczej trzyma się na uboczu i z powściągliwością podchodzi do życia towarzyskiego. W lutym ubiegłego roku, podczas wyjazdu z rodzicami na Antyle Holenderskie, zapewniała dziennikarzy, że przede wszystkim chce mieć „normalne życie”.