19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 11:00 Publikacja: 16.10.2023 08:00
Kobieta robi zdjęcie dziecku.
Joanna Parafianowicz: "Dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajane do życia w towarzystwie oka kamery".
Foto: Adobe Stock
Przywykliśmy do fotografii maluchów dokumentujących niemal każdą chwilę ich życia - od narodzin, przez pierwsze dni adaptacji w przedszkolu, pasowanie na ucznia, ferie, wakacje, aż po gale i uroczystości religijne. Zdjęcia czy filmy, na których dzieci są nagie, w trakcie kąpieli czy na plaży dziwią coraz mniej. Tym bardziej, że na blogach parentingowych na dobre zagościła moda na imprezy obwieszczające płeć bobasa, czy baby shower i także te uroczystości stają się udziałem obserwatorów - niezależnie od tego, czy tematy te nas żywo ciekawią, czy ważymy je lekce. Za sprawą rodzimych influencerów coraz popularniejsze jest publikowanie w sieci filmików uwieczniających sprawdzanie testu ciążowego czy reakcje rodziny i znajomych na wieść o odnotowaniu dwóch kresek.
Upadek krwawego reżimu Baszara Asada w Syrii pod koniec 2024 r. spotkał się z pozytywnym odbiorem na Zachodzie, a przede wszystkim wywołał entuzjazm wśród samych Syryjczyków. Choć obalenie każdego dyktatora jest „światłem w tunelu”, globalne tendencje w zakresie praw człowieka i demokracji pozostają niekorzystne.
Forsowanie przekonania, że w pełni prywatną sprawą adwokata lub radcy prawnego jest to, co robi w czasie wolnym, należy oceniać jako niezrozumienie reguł zawodu, który zdecydował się wykonywać - mówi mec. Joanna Parafianowicz.
„Czy kobieta może zostać prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej?” – pyta była premier. W Stanach Zjednoczonych okazało się to niemożliwe, choć jak wylicza „Washington Post” kobiety sięgały do tej pory po władzę w 87 krajach.
Rodzice krytykują zajęcia opiekuńczo-wychowawcze organizowane w szkołach w Dniu Nauczyciela, a na co dzień niespecjalnie analizują aktywności proponowane ich dzieciom w świetlicy, mimo że wielu odbiera je z placówek w ostatniej chwili przed zamknięciem. Dlaczego?
Kilka dni temu opinią publiczną wstrząsnęła informacja o samobójstwie 16-latki, ofiary hejtu i nękania rówieśniczego. Wszyscy wydają się tym zaskoczeni i zadają pytania o to, jak mogło dojść do kolejnej tragedii na podobnym tle. Ja myślę o czymś innym.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
TikTok – mimo swojej ogromnej popularności – może zniknąć ze sklepów z aplikacjami w USA do 19 stycznia, jeśli Sąd Najwyższy nie zdecyduje się zablokować federalnego prawa zmuszającego TikTok do zerwania powiązań z chińską spółką macierzystą – informuje agencja AP. Aplikacja od lat znajduje się pod lupą amerykańskich prawodawców.
Błyskotliwa kariera Calina Georgescu byłaby niemożliwa, gdyby nie rumuńska specyfika – głęboki kryzys zaufania do państwa, partii i mediów.
Albańska opozycja krytykuje pomysł premiera Ediego Ramy, który ogłosił, że „zablokuje TikToka na rok”. Decyzja została podjęta po śmiertelnym pchnięciu nożem 14-latka, które było wynikiem serii kłótni, jakie nastolatek toczył w mediach społecznościowych.
W wywiadzie dla Radia ZET Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta, odniosła się do kwestii potencjalnych ingerencji w proces demokratyczny oraz roli, jaką odgrywają platformy społecznościowe. Wicemarszałek Senatu wyraziła swoje obawy związane z dezinformacją i manipulacjami w przestrzeni internetowej, wskazując na zagrożenia płynące z braku kontroli nad treściami.
Możliwość weryfikacji treści przed publikacją w sieci, kary umowne za reklamowanie konkurencyjnych produktów, sposób oznaczenia treści w internecie - o tym powinny pamiętać firmy, które decydują się na rozpoczęcie współpracy reklamowej z influencerami.
Podczas tzw. live streamów z miejsc publicznych należy pamiętać, że pokazywanie cudzego wizerunku jest regulowane zarówno w RODO, jak i prawie autorskim. Trzeba spełnić określone warunki, aby przetwarzanie wizerunku było legalne.
Chińscy hakerzy, wspierani przez władze w Pekinie, przełamali zabezpieczenia komputerów Departamentu Stanu USA i wykradli z nich dokumenty - wynika z informacji przekazanej amerykańskim parlamentarzystom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas