Nieznane zdjęcia brytyjskiej rodziny królewskiej trafiły na wystawę. Wyjątkowe kadry

Zorganizowano wystawę nieznanych dotychczas fotografii brytyjskiej rodziny królewskiej. Wśród nich znajduje się między innymi zdjęcie księżnej Kate. Gdzie można obejrzeć te pamiątki?

Publikacja: 17.05.2024 15:08

W trudnym momencie, gdy dwoje członków rodziny królewskiej zmaga się z chorobą nowotworową, fotograf

W trudnym momencie, gdy dwoje członków rodziny królewskiej zmaga się z chorobą nowotworową, fotografie zgromadzone na wystawie w Pałacu Buckingham ukazują stabilność i ciągłość brytyjskiej monarchii.

Foto: PAP/EPA

Otwarta 17 maja wystawa w Pałacu Buckingham obejmuje jedną z największych kolekcji zdjęć ilustrujących niemal 100 lat z życia rodziny królewskiej. Fotografie nie były dotychczas pokazywane publicznie, a wśród nich znajdują się m.in. kadry dokumentujące dzieciństwo obecnego króla Wielkiej Brytanii oraz młodość królowej Elżbiety II. Kolekcję uzupełnia romantyczna sesja księżnej Kate. W jakich okolicznościach zrobiono zdjęcie księżnej w zwiewnej, białej sukni?

8. urodziny księcia Karola

Wśród zaprezentowanych zdjęć znajduje się między innymi rodzinna fotografia z 1943 roku, przedstawiająca nastoletnią królową Elżbietę – wówczas jeszcze księżniczkę – wraz z księżniczką Małgorzatą oraz ich rodzicami: królem Jerzym VI i Królową Matką. Choć zdjęcie powstało w gabinecie królewskim, to jednak obrazuje rodzinną, spokojną atmosferę i podkreśla serdeczne relacje między królem a jego córkami i żoną. Jak podaje BBC, kolekcja pochodząca z lat 40. miała na celu podkreślenie stabilności i jedności rodziny królewskiej w czasie trwającej II wojny światowej.

Pamiątka z 1956 roku powstała z okazji 8. urodzin księcia Karola, obecnego króla Wielkiej Brytanii. Elegancki chłopiec ma na sobie strój stosowny do okazji, podobnie jak stojąca u jego boku, młodsza o dwa lata siostra, księżniczka Anna. Solenizant prowadzi ożywioną rozmowę, zapominając o pozowaniu i nonszalancko opierając się o ścianę, z drugą ręką w kieszeni, co odróżnia to ujęcie od tradycyjnych zdjęć, na których modele, stojący obok siebie, ustawiają się wedle wskazówek fotografa – w tym wypadku był nim Lord Snowdon.

Czytaj więcej

Moc, bogactwo, prestiż? Ekspertka mówi, jak interpretować kontrowersyjny portret króla Karola III

4 mamy

Na jednej z kolejnych fotografii udało się uwiecznić cenne chwile czterech matek pochodzących z rodziny królewskiej, trzymających w objęciach swoje dzieci, które przyszły na świat w tym samym, 1964, roku. Na zdjęciu przedstawione są: królowa Elżbieta II, księżniczka Małgorzata, księżniczka Alexandra oraz księżna Kentu.

Kolekcja uwzględnia też bardziej współczesne wydarzenia, takie jak ślub księcia Williama i księżnej Kate w 2011 roku oraz koronację króla Karola III w maju ubiegłego roku. Wśród fotografii ślubnych pary książęcej, autor sesji, Hugo Burnand, wskazuje na swoje ulubione ujęcie, przedstawiające nowożeńców w otoczeniu druhen i chłopców uczestniczących w ceremonii. – Na wykonanie zdjęcia mieliśmy trzy minuty – wspomina cytowany przez BBC autor ujęcia.

40 urodziny księżnej Kate

Użyte jako główny motyw kartki świątecznej z 2018 roku zdjęcie – wówczas jeszcze księcia – Karola i jego małżonki, przedstawia obecnych monarchów Wielkiej Brytanii w spokojnym otoczeniu ogrodu, zasiadających na ławce i wpatrzonych w siebie z uśmiechem.

Oprócz licznych portretów królowej Elżbiety II, dokumentujących jej kolejne lata na czele brytyjskiej monarchii, ale i momenty prywatne, jak choćby ten podczas 80. urodzin Królowej Matki, na wystawie będzie można obejrzeć zdjęcie księżnej Kate, pochodzące z sesji z 2021 roku zorganizowanej z okazji 40. urodzin księżnej. Przedstawia małżonkę księcia Williama w zwiewnej białej sukni i z rozpuszczonymi włosami. Zakończone kokardami rękawy sukni lekko opadają na ramiona księżej, a delikatna biżuteria i minimalistyczny makijaż podkreślają romantyczny charakter ujęcia. Fotografia zostanie zawieszona obok pochodzącego z 1864 roku portretu Alexandry, księżnej Walii. Uważa się, że podobieństwo obu pań jest dostrzegalne.

Wystawa zatytułowana „Royal Portraits: A Century of Photography” uwzględnia również królewską korespondencję. Wśród fotografii będzie można podziwiać ujęcia autorstwa między innymi Dorothy Wilding, Annie Leibovitz, Polly Borland czy Davida Baileya.

W trudnym momencie, gdy dwoje członków rodziny królewskiej zmaga się z chorobą nowotworową, fotografie ukazują stabilność i ciągłość brytyjskiej monarchii i pozwalają wierzyć, że kolekcja zapełniać się będzie kolejnymi, godnymi zapamiętania kadrami, uwieczniającymi najpiękniejsze momenty ich życia.

Źródła:
https://www.bbc.com/
https://people.com/

Otwarta 17 maja wystawa w Pałacu Buckingham obejmuje jedną z największych kolekcji zdjęć ilustrujących niemal 100 lat z życia rodziny królewskiej. Fotografie nie były dotychczas pokazywane publicznie, a wśród nich znajdują się m.in. kadry dokumentujące dzieciństwo obecnego króla Wielkiej Brytanii oraz młodość królowej Elżbiety II. Kolekcję uzupełnia romantyczna sesja księżnej Kate. W jakich okolicznościach zrobiono zdjęcie księżnej w zwiewnej, białej sukni?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
105-latka zdobyła upragniony dyplom uczelni. "Długo czekałam na ten moment"
Styl życia
Duża część młodzieży uważa, że poradzi sobie bez studiów. "Kariera nie jest wartością"
Styl życia
Taylor Swift zmienia miasta, w których koncertuje. Warszawa będzie Swiftszawą?
Styl życia
Slow mornings: dlaczego spokojne rozpoczęcie dnia służy zdrowiu?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Styl życia
Dating Zen. Pokolenie Z wylansowało nowy trend w podejściu do partnerstwa. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży