Co dla pokolenia Z oznacza finansowy sukces? Młodzi podają kwoty kilka razy wyższe niż inne generacje

Oznaką finansowego sukcesu dla Amerykanów z pokolenia Z jest roczny dochód na poziomie prawie 600 tys. dolarów. To więcej niż średnia dla wszystkich pokoleń wynosząca nieco ponad 270 tys. Kwoty te są zdecydowanie wyższe od tego, ile mieszkańcy USA faktycznie zarabiają.

Publikacja: 26.11.2024 16:31

Z badania firmy doradczej Empower opisywanego przez portal CNBC wynika, że roczne zarobki uznawane p

Z badania firmy doradczej Empower opisywanego przez portal CNBC wynika, że roczne zarobki uznawane przez Amerykanów za finansowy sukces wynoszą 270 tys. 214 dolarów.

Foto: Adobe Stock

Z badania firmy doradczej Empower opisywanego przez portal CNBC wynika, że między przedstawicielami poszczególnych pokoleń Amerykanów występują naprawdę duże różnice w tym, jakie zarobki uznają za finansowy sukces. 

Finansowy sukces w USA. Co mówi pokolenie Z? A co milenialsi, „iksy” i baby boomers?

Roczne zarobki uznawane przez Amerykanów za finansowy sukces wynoszą 270 tys. 214 dolarów. To średnia dla ogółu badanych. Zdaniem pokolenia Z (osoby w wieku 18-27 lat) ta kwota powinna być prawie dwa razy wyższa i wynieść 587 tys. 797 dolarów. Średnia kwota wskazywana przez milenialsów (od 28 do 43 lat) to 180 tys. 865 dolarów. Ze wskazań pokolenia X (osób, które dziś są mają 44-59 lat) wynika kwota 212 tys. 321 dolarów. Tymczasem dla pokolenia baby boomers (60-78 lat) oznaką finansowego sukcesu są roczne zarobki na poziomie 99 tys. 874 dolarów.

Czytaj więcej

Szefowie nie mogą już liczyć na ponowne zapełnienie biur

Ten sam trend widać w odpowiedziach na pytanie, jaki majątek (net worth) zdaniem obywateli USA trzeba zgromadzić, by móc mówić o sukcesie. Średnia to 5,4 mln dolarów. A jak to wygląda w rozbiciu na przedstawicieli różnych generacji?

  • Pokolenie Z – 9,5 mln dolarów
  • Milenialsi – 5,6 mln dolarów
  • Pokolenie X – 5,3 mln dolarów
  • Pokolenie baby boomers (wyżu demograficznego) – 1 mln dolarów

Zarobki Amerykanów. Finansowy sukces kontra rzeczywistość

CNBC zauważa, że średnie zarobki, które według Amerykanów mogą być oznaką finansowego sukcesu, są zdecydowanie wyższe od kwot, które realnie zarabiają. „Według U.S. Census Bureau (rządowa agencja odpowiedzialna za spisy ludności Stanów Zjednoczonych i inne zestawienia statystyczne – red.) jest to ponad trzykrotność średniego dochodu gospodarstwa domowego wynoszącego 80 tys. 610 dolarów. W rzeczywistości zaledwie 10 proc. gospodarstw domowych w USA zarobiło w 2023 roku ponad 234 tys. 900 dolarów” – czytamy.

Czytaj więcej

Pokolenie Z nie boi się zmieniać pracy dla pieniędzy i zarabia coraz więcej

Czy łatwo jest osiągnąć finansowy sukces? Pesymizm milenialsów

Agencja Empower zapytała również, jak mieszkańcy USA postrzegają swoją sytuację finansową na te rówieśników. Okazuje się, że prawie połowa (49 proc.) uważa, że finansowo radzi sobie gorzej niż rówieśnicy. Rebecca Rickert, dyrektor ds. komunikacji w Empower uważa, że może to być jeden z powodów, dla których Amerykanie potrzebowaliby tak wysokiej pensji, by czuć się spełnieni.

Dodatkowo większość z ankietowanych (60 proc.) twierdzi, że ich pokoleniu trudniej jest osiągnąć sukces finansowy w porównaniu z innymi pokoleniami. Najrzadziej taką opinię podzielają przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego (49 proc. zgadza się z tym stwierdzeniem). Najbardziej skłonni są do tego przedstawiciele milenialsów – 69 proc.

Z badania firmy doradczej Empower opisywanego przez portal CNBC wynika, że między przedstawicielami poszczególnych pokoleń Amerykanów występują naprawdę duże różnice w tym, jakie zarobki uznają za finansowy sukces. 

Finansowy sukces w USA. Co mówi pokolenie Z? A co milenialsi, „iksy” i baby boomers?

Pozostało 90% artykułu
Styl życia
Pokolenie Z kreuje nowy trend dotyczący bywania w restauracjach. Koniec tabu
Styl życia
Pokolenie Z nie boi się zmieniać pracy dla pieniędzy i zarabia coraz więcej
Rynek pracy
Koniec z klepaniem po plecach. Pokolenie Z ma nowe wyzwanie dla szefów
SPOŁECZEŃSTWO
Dzień Wolontariusza. Co dziś sprawia, że ludzie chcą pomagać potrzebującym?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
SPOŁECZEŃSTWO
Alarmujące dane Eurostatu: rekordowo niska dzietność w UE. Sytuacja Polski niepokoi
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska