Pokolenie Z nie boi się zmieniać pracy dla pieniędzy i zarabia coraz więcej

Generacja Z nie ma problemu ze zmianą pracy i miejsca zamieszkania, aby zarabiać więcej - tak wynika z najnowszego raportu H&R Block 2024 Outlook on American Life. Przedstawiciele tego pokolenia nieustannie poszukują też dodatkowych źródeł zarobku.

Publikacja: 19.11.2024 13:05

Pokolenie Z mocno wyróżnia się na tle innych generacji, głównie ze względu na odmienne podejście do

Pokolenie Z mocno wyróżnia się na tle innych generacji, głównie ze względu na odmienne podejście do pracy oraz sposobu zarabiania.

Foto: Adobe Stock

H&R Block to amerykańska firma działająca w branży doradztwa biznesowego oraz oferująca oprogramowanie do rozliczeń podatkowych. Od czterech lat publikuje raport, który pokazuje, jak radzą sobie cztery pokolenia Amerykanów - pokolenie wyżu demograficznego, pokolenie X, Y oraz Z.
Tegoroczny dokument został przygotowany na podstawie 11,4 mln zeznań podatkowych i czterech ogólnokrajowych badań.

Pokolenie Z zmienia pracę w zaskakującym tempie

Z najnowszego raportu wynika, że 66 proc. Amerykanów, niezależnie od poziomu dochodów i pokolenia, jest optymistycznie nastawionych do wzrostu dochodów, perspektyw emerytalnych i możliwości utrzymania stabilności finansowej mimo tego, że wiele osób walczy z dużym zadłużeniem. Pokolenie Z mocno wyróżnia się na tle innych generacji, głównie ze względu na odmienne podejście do pracy oraz sposobu zarabiania. To podejście okazuje się być bardzo opłacalne, bowiem z danych wynika, że wśród przedstawicieli tej generacji odnotowano największy względny wzrost zarobków.

Pokolenie Z zarobiło w 2023 roku o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Co więcej, aż 60 proc. ankietowanych osób z tej grupy przewiduje poprawę swojej sytuacji finansowej w nadchodzącym roku, głównie ze względu na rosnące dochody. Raport wykazał, że generacja Z ma nawet o 30 proc. większą siłę nabywczą niż pokolenie milenialsów w tym samym wieku. Jak udało się im uzyskać taki poziom?

Czytaj więcej

Pokolenie Z znalazło sposób na to, by nie musieć konkurować ze starszymi na rynku pracy. Co robią młodzi?

Okazuje się, że pokolenie Z jest bardziej innowacyjne oraz ma większą świadomość finansową niż mogliby się spodziewać Amerykanie. Wyższe zarobki wynikają m.in. z tego, że młodzi pracownicy nie boją się często zmieniać pracy, właśnie po to, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie, nawet jeśli wiąże się to z przeprowadzką do innego miasta. Z danych wynika, że w 2023 roku jedna na trzy osoby przeszła do innej firmy, a ponad jedna trzecia zrobiła to w celu zwiększenia zarobków. 59 proc. ankietowanych z pokolenia Z woli pracować dla dużej firmy jako pracownik etatowy, zaś 29 proc. chce założyć własną firmę, zostać influencerem lub pracować jako artysta lub twórca. 

Generacja Z szuka zarobku również poza pracą na etacie

Pokolenie Z zostało określone w raporcie jako mistrzowie dodatkowej pracy. Przedstawiciele tej generacji nie tylko zakładają nowe firmy, ale również monetyzują hobby oraz nie boją się inwestować. Ponad 51 proc. ankietowanych z opisywanej grupy przewiduje, że w nadchodzącym roku spienięży swoją pasję. W celu zwiększenia dochodów 24 proc. osób pracuje dodatkowo jako kierowca z aplikacji. Inne popularne prace dodatkowe to odpowiadanie na ankiety, testowanie produktów i sprzedaż produktów na platformach internetowych.

Czytaj więcej

Dorosłość według pokolenia Z zaczyna się w wieku 27 lat. Co zdaniem "zetek" trzeba zrobić, żeby stać się dorosłym?

W co inwestuje pokolenie Z? 41 proc. ankietowanych korzysta z pośrednictwa pracodawców, którzy oferują różne plany, 22 proc. osób inwestuje w kryptowaluty, a 15 proc. w złoto i srebro. Generacja Z jest też dwa razy bardziej skłonna do inwestowania w sztukę piękną i przedmioty kolekcjonerskie w porównaniu do pokolenia Y. Młodzi pracownicy mają konkretne cele finansowe związane z inwestowaniem i zwiększaniem zarobków. Dla 63 proc. tym celem jest zakup domu, zaś dla 86 proc. oszczędzanie na emeryturę. Z raportu jasno wynika, że pokolenie Z dobrze radzi sobie z finansami. Analiza zeznań podatkowych pokazuje, że 71 proc. młodych pracowników zarabia w tempie przewyższającym inflację w Stanach Zjednoczonych.

H&R Block to amerykańska firma działająca w branży doradztwa biznesowego oraz oferująca oprogramowanie do rozliczeń podatkowych. Od czterech lat publikuje raport, który pokazuje, jak radzą sobie cztery pokolenia Amerykanów - pokolenie wyżu demograficznego, pokolenie X, Y oraz Z.
Tegoroczny dokument został przygotowany na podstawie 11,4 mln zeznań podatkowych i czterech ogólnokrajowych badań.

Pokolenie Z zmienia pracę w zaskakującym tempie

Pozostało 90% artykułu
SPOŁECZEŃSTWO
Dzień Wolontariusza. Co dziś sprawia, że ludzie chcą pomagać potrzebującym?
SPOŁECZEŃSTWO
Alarmujące dane Eurostatu: rekordowo niska dzietność w UE. Sytuacja Polski niepokoi
SPOŁECZEŃSTWO
Koniec przemocy wobec kobiet na festiwalu Klaasohm. Zakazano kontrowersyjnego zwyczaju
Styl życia
Usunięcie licznika „kciuka w dół” na YouTube przyniosło dużą korzyść kobietom. O co chodzi?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Biznes
Pada mit o emocjonalnym stylu zarządzania kobiet. Zaskakujące wyniki badania
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska