Kiedy menedżer powinien wychodzić z pracy? Wcześniej niż podwładni

Menedżer nie może wychodzić wcześniej. Powinien! – twierdzi Sophie Plumer, francuska specjalistka ds. HR prowadząca podcast Chef(fe). Ekspertka pozytywnego zarządzania podkreśla, że żeby podejmować odpowiednie decyzje, ustalać priorytety i zachowywać zimną krew w sytuacjach kryzysowych, trzeba mieć czas na „przewietrzenie głowy”.

Publikacja: 18.10.2023 15:43

Szef powinien dawać dobry przykład podwładnym i wcześnie wychodzić z domu.

Kobieta wychodzi z pracy.

Szef powinien dawać dobry przykład podwładnym i wcześnie wychodzić z domu.

Foto: Adobe Stock

Nie da się pracować 12 godzin dziennie, być w ciągłym stresie, nie mieć czasu na odpoczynek poza godzinami (krótkiego snu) i jednocześnie mieć pewność, że będzie się dobrze zarządzać zespołem. Do tego potrzeba czystego umysłu – mówi Sophie Plumer cytowana przez francuski magazyn „Madame Figaro”. Dlatego zaleca rozsądnie gospodarowanie swoim kalendarzem - tak, żeby było w nim miejsce na wypoczynek i pasje.

„Szef, który wychodzi o 17:00, żeby jechać pograć w koszykówkę, lub robić inne rzeczy niezwiązane z pracą, daje pracownikom wzór zdrowego stylu życia” – argumentuje Sophie Plumer. Nie widzi też przeszkód, żeby menedżerowie robili sobie przerwy w ciągu dnia. To wręcz wskazane, bo powinni móc obniżać napięcie poza firmą, czy też uporządkować swoje myśli i pomysły. Warto podkreślić, że tydzień pracy we Francji ustawowo trwa 35 godzin, a zdecydowana większość pracowników ma godzinne przerwy w pracy na południowy posiłek. Zgodnie z prawem nie można pracować więcej niż 10 godzin dziennie.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes i prawo
Nowy europejski raport: Sytuacja kobiet w branży technologicznej nie jest optymistyczna
Biznes i prawo
Kupujesz w Black Friday? Sprawdź ten zapis na metce, a unikniesz fałszywej promocji
Biznes i prawo
Luka płacowa w wyjątkowo prokobiecym kraju wyższa niż w Polsce. Zaskakujący wynik raportu
Biznes i prawo
Edyta Demby-Siwek: Preferuję model partnerskiego zarządzania
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes i prawo
Najpierw kariera, potem dziecko? Korporacje finansują kobietom zamrażanie komórek jajowych