Zawody przyszłości: gdzie nasze dzieci będą pracować w 2040 roku?

Carl Frey, ekonomista i profesor z zakresu AI & Work na Uniwersytecie Oxford, we współpracy z BBC, przygotował listę zawodów, które jego zdaniem, będą cieszyć się popularnością w 2040 roku. Są na niej m.in.: etyk sztucznej inteligencji, instruktor jogi i szef kuchni.

Publikacja: 18.12.2023 14:29

Szef kuchni serwujący zdrowe jedzenie jest jednym z zawodów przyszłości.

Szef kuchni serwujący zdrowe jedzenie jest jednym z zawodów przyszłości.

Foto: Adobe Stock

Wśród najbardziej niezbędnych zajęć profesor wymienił sześć, które w jego ocenie wysuną się na prowadzenie i sprostają potrzebom ludzi w 2040 roku. Są to kolejno: naukowiec zajmujący się energią odnawialną, deweloper wirtualnej rzeczywistości, etyk sztucznej inteligencji, artysta rozszerzonej rzeczywistości, a także instruktor jogi i szef kuchni serwujący zdrowe jedzenie.

Naukowiec zajmujący się energią odnawialną

Świat powoli zmierza w kierunku źródeł odnawialnej energii i według niektórych badań, do 2050 roku będziemy w stanie produkować energię przy użyciu wiatru i słońca. Aby jednak dotrzeć do takiego etapu, potrzebni są naukowcy, którzy opracują technologie umożliwiające określone zmiany. – W mojej ocenie poczynione zostaną ogromne inwestycje w związku z tą rewolucją – podkreśla profesor Frey –  i nie chodzi jedynie o zastępowanie obecnie dostępnych źródeł, lecz o sprostanie przyszłym potrzebom, które wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i nowych technologii będą stopniowo coraz większe – dodaje.

Oprócz naukowców, zdaniem profesora niezbędni będą też konstruktorzy, choćby instalujący panele słoneczne. Dobrym punktem startowym do rozwijania zainteresowań w tych dziedzinach, są studia z zakresu matematyki i nauk ścisłych.

Deweloper wirtualnej rzeczywistości

Profesor prognozuje, że w międzynarodowych korporacjach przyszłości powszechne staną się spotkania przy użyciu gogli do wirtualnej rzeczywistości. Zamiast powszechnych już teraz telekonferencji, będzie można, po założeniu gogli, po prostu przenieść się w inną przestrzeń, tzw. metaverse i usiąść przy wirtualnym biurku obok współpracowników z całego świata.

Metaverse potrzebuje nowych deweloperów, którzy zajmą się na bieżąco tworzeniem tego świata tworzyć i dopisywaniem jego kodu. Choć profesor przyznaje, że AI będzie w stanie napisać ogromną część kodu, to jednak zaangażowanie ze strony człowieka będzie w tym wypadku niezbędne – W 2040 roku zapotrzebowanie na kodowanie stanie się ogromne – mówi Frey – podczas gdy AI może wykonać część tej pracy, to jednak człowiek wykazuje się przy tym o wiele większą kreatywnością – dodaje.

Przedmioty w szkole, które koncentrują się na rozwijaniu niezbędnych umiejętności we wspomnianym zakresie, to znów matematyka, nauki ścisłe oraz informatyka i wszelkie jej odmiany.

Etyk sztucznej inteligencji

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji rodzi się wiele pytań natury etycznej: czy narzędzia AI są mądrzejsze od człowieka? Jeśli tak, czy to dobrze, czy wręcz przeciwnie? Wiele firm – wśród nich Google i Microsoft – już teraz zatrudnia etyków sztucznej inteligencji odpowiedzialnych za weryfikację i zredukowanie szkodliwego, niewłaściwego użycia tych narzędzi. Według obserwacji profesora Freya, zapotrzebowanie na etyków sztucznej inteligencji będzie tylko wzrastać. – Wynika to między innymi z faktu, że nowoczesne narzędzia cieszą się coraz większą popularnością i mnóstwo firm już teraz z nich korzysta. Uważam, że zainteresowanie specjalistami z tej dziedziny jest ogromne, a do roku 2040 wzrośnie wielokrotnie – podkreśla.

Aby przygotować się do zawodu, warto rozważyć takie kierunki studiów, jak etyka, filozofia, psychologia w biznesie.

Artysta rozszerzonej rzeczywistości

Już w czasach obecnych artyści do swojej pracy nie muszą używać tradycyjnych narzędzi takich jak płótno, pędzel i farby. Umiejętności kreatywne potrzebne są przy projektowaniu gier komputerowych oraz przy kodowaniu. Obecne technologie pozwalają na rozszerzanie rzeczywistości i wzbogacanie jej elementami świata cyfrowego. W przyszłości ludzie będą oglądać za pomocą gogli wirtualną rzeczywistość zaprojektowaną w sposób cyfrowy. Narzędzia AI umożliwią artystom tworzenie sztuki łączącej rozszerzoną rzeczywistość ze światem realnym. – We wszystkich dziedzinach sztuki narzędzia AI mogą być niezwykle pomocne, natomiast z pewnością nie zastąpią ludzkiej kreatywności – podkreśla profesor.

Kierunki artystyczne są oczywistym wyborem dla każdego, kto jest zainteresowany taką profesją w przyszłości, natomiast pomocne mogą okazać się też studia z zakresu nowoczesnych technologii i informatyki.

Czytaj więcej

Członkini zarządu BASF Polska: Pokolenie Z nie chce czuć, że cokolwiek poświęca dla pracy

Instruktor jogi

Choć większość zawodów wymienionych przez profesora Freya bazuje na nowoczesnych technologiach, są i takie, które cieszą się popularnością już teraz i nie wymagają dostępu do zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Profesor jest przekonany, że w 2040 roku nadal będzie zapotrzebowanie na zawody oparte na interakcjach międzyludzkich, zalicza się do nich instruktor jogi.

Choć pandemia pokazała, że można wykonywać treningi w domu, korzystając z dostępnych online filmów instruktażowych, to jednak z chwilą otwarcia klubów fitness ludzie chętnie powrócili do tradycyjnych ćwiczeń pod okiem instruktorów i w otoczeniu innych kursantów. – Jest wiele dowodów wskazujących na to, że do lepszej motywacji potrzeba nam zachęty ze strony doświadczonych fachowców, z którymi mamy okazję spotkać się na żywo – podkreśla profesor Frey.

Zainteresowania tą dziedziną można pogłębiać podczas studiów wychowania fizycznego lub licznych kursów dla instruktorów jogi.

Szef kuchni serwujący zdrowe jedzenie

Innymi przykładami profesji, które również będą niezbędne w przyszłości, są zawody związane z branżą gastronomiczną – Nawet w 2040 roku ludzie będą musieli coś jeść i odwiedzać restauracje, w których obsłużeni zostaną przez inne osoby – wyjaśnia profesor.

Nowością mogą być jednak serwowane potrawy. Konsumenci wybierają jedzenie coraz bardziej świadomie, mając na uwadze swoje zdrowie i dobre samopoczucie – Już teraz dostępne są technologie, które, po otrzymaniu próbek z ludzkiego ciała, mogą zalecić potrawy dostosowane do kultur bakterii występujących w danym organizmie – dodaje profesor – te narzędzia będą stopniowo zyskiwać na sile.

Popularne kierunki studiów, które pozwolą na rozwijanie umiejętności w tym zakresie, to gastronomia, dietetyka i psychodietetyka.

Choć niektóre z wymienionych przez profesora zawodów dopiero się rozwijają lub jeszcze nie istnieją, to jednak sam Frey zaznacza, że edukacja w zakresie przedmiotów obecnie dostępnych jest i nadal pozostanie cenna. – Wiele zajęć będzie potrzebnych również w przyszłości i nie powinniśmy nerwowo zmieniać kierunków kształcenia, ilekroć pojawi się jakikolwiek nowy trend w technologii – uspokaja profesor.

Źródło:

bbc.co.uk

Wśród najbardziej niezbędnych zajęć profesor wymienił sześć, które w jego ocenie wysuną się na prowadzenie i sprostają potrzebom ludzi w 2040 roku. Są to kolejno: naukowiec zajmujący się energią odnawialną, deweloper wirtualnej rzeczywistości, etyk sztucznej inteligencji, artysta rozszerzonej rzeczywistości, a także instruktor jogi i szef kuchni serwujący zdrowe jedzenie.

Naukowiec zajmujący się energią odnawialną

Pozostało 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes i prawo
AI szybciej zabierze pracę kobietom niż mężczyznom? Ekspertka prognozuje
Biznes i prawo
Nowe technologie w biznesie okiem kobiet: chęci są większe niż zyski. Badanie
Biznes i prawo
Przerwy w pracy pozwalają wspiąć się na wyżyny intelektu. Jak to działa?
Biznes i prawo
Liderka, managerka, szefowa – to nie są synonimy
Biznes i prawo
Niedziela handlowa 24 marca: jak zaplanować przedświąteczne zakupy