Zofia Chylak po wygranym procesie z CCC: Dla mnie nie była to jedynie walka o sprawiedliwość

Liczę na to, że moja historia będzie przestrogą przed kopiowaniem cudzych pomysłów i przetrze szlak twórcom, którzy chcą walczyć o ochronę swoich projektów - mówi Zofia Chylak. Projektantka wygrała właśnie proces o naruszenie jej praw autorskich z firmą CCC w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu.

Zwolnienie po powrocie z urlopu macierzyńskiego: kiedy pracodawca ma do tego prawo?

Prawa pracownicze i ochrona przed zwolnieniem mają swoje granice, a przepisy przewidują wyjątki, które w pewnych sytuacjach umożliwiają zakończenie współpracy z matką będącą tuż po urlopie macierzyńskim, czy nawet w jego trakcie - wyjaśnia prawnik.

Prawo posagowe w Indiach miało chronić kobiety. Teraz to narzędzie do nękania mężczyzn?

Samobójstwo Atula Subhasha wywołało ogólnokrajową debatę na temat nadużywania prawa posagowego w Indiach, które pierwotnie miało chronić kobiety przed przemocą, lecz coraz częściej bywa wykorzystywane jako narzędzie do nękania mężczyzn.

Najważniejsze zmiany w prawie na rzecz kobiet, które weszły w życie w 2024 roku

Rok 2024 przyniósł kilka istotnych zmian w zakresie praw kobiet w Polsce, co pozwala mówić o krokach naprzód w kierunku równości płci. Wprowadzono nowe regulacje oraz znowelizowano istniejące przepisy, które mają na celu poprawę sytuacji kobiet zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Oto najważniejsze zmiany, które weszły w życie w 2024 roku.

Jakie specjalne prawa w pracy przysługują rodzicom dzieci do 8 roku życia?

Przez lata takie uprawnienie przysługiwało rodzicom dzieci do lat 4, jednak w zeszłym roku wiek ten został podniesiony do 8 roku życia. To, co istotne: uprawnienie to może przysługiwać zarówno pracownicom kobietom, jak i mężczyznom, nie ma rozróżnienia, czyja opieka jest priorytetowa.

Co kraj, to obyczaj: dotyczy to również rozwodów. Zaskakujące dane

Chociaż emocjonalny aspekt rozpadu małżeństwa jest uniwersalny, procedury prawne związane z rozwodem mogą znacznie różnić się w zależności od miejsca zamieszkania, obywatelstwa małżonków oraz kraju zawarcia małżeństwa.

Iran zaostrza kary za „niewłaściwy” ubiór. Co będzie grozić za łamanie przepisów?

Dwa lata po protestach przeciwko przepisom dotyczącym ubioru kobiet, Iran wprowadza nową ustawę w tej sprawie. Za „niewłaściwy” ubiór będzie grozić grzywna, więzienie a nawet kara śmierci. Przepisy przewidują również użycie sztucznej inteligencji do monitorowania przestrzegania tych zasad.

Granice w małżeństwie: jakie zachowania można uznać za zdradę? Prawnik wyjaśnia

Czy lunch z koleżanką z pracy lub wysyłanie emoji to już naruszenie małżeńskiej wierności? W dynamicznym świecie, gdzie relacje osobiste często przeplatają się z zawodowymi i towarzyskimi, granica między niewinnym zachowaniem a potencjalną zdradą może być rozmyta.

Kiedy pracodawca może powierzyć pracownikowi dodatkowe obowiązki bez podwyżki?

W ostatnim czasie rynek pracy dynamicznie ewoluuje, a przewaga sił w relacji pracownik - pracodawca potrafi zmienić się z dnia na dzień. W takiej rzeczywistości szczególnie ważna jest znajomość przepisów regulujących możliwości obciążenia pracowników dodatkowymi zadaniami.

Adwokatka Joanna Affre: Dla szefa nie ma nic gorszego niż poczucie samotności decyzyjnej

Na aplikację adwokacką dostałam się dopiero za trzecim podejściem. We współczesnym świecie nie mówimy o niepowodzeniach. Tymczasem to one są trampoliną do sukcesów – mówi Joanna Affre, adwokatka, liderka kancelarii Affre i Wspólnicy, dwukrotnie nagrodzonej w Rankingu Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej".

Stwierdzenie nieważności małżeństwa to nie to samo co rozwód. Adwokat kościelny wyjaśnia

Wbrew opiniom niektórych, stwierdzenie nieważności małżeństwa nie jest przywilejem dla bogatych. Ale nie każdy może je uzyskać, jak przy rozwodzie cywilnym. Proces jest długi, wymaga dowodów i świadków, a sądy kościelne orzekają zgodnie z prawdą – mówi adwokat kościelny Michał Pełka.

Jak przygotować się do wizyty w sądzie? Porady prawniczki

Sukces w sądzie jest wypadkową trzech czynników: faktów, które w sprawie obiektywnie miały miejsce, sposobu, w jaki te fakty zostaną przedstawione i poparte argumentacją prawną, i tego, czy druga strona zdoła tę wersję wydarzeń podważyć.

Małe gwiazdy, wielkie pieniądze – jak chronić młodych influencerów? Nowe prawo w Kalifornii

W tym roku gubernator Kalifornii Gavin Newsom, wspólnie z aktywistką i piosenkarką Demi Lovato, podpisał dwie ustawy, które mają na celu przeciwdziałanie finansowemu wykorzystywaniu dzieci w świecie cyfrowym.

Na czym polega ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem? Prawnik wyjaśnia

Polskie przepisy prawa pracy w wielu kwestiach zapewniają szczególne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z kluczowych elementów tej ochrony jest zapewnienie pracownicy w ciąży szczególnej ochrony przed zwolnieniem.

Trefne regulaminy transmisji sprzedażowych online. Jakie prawa naprawdę ma kupujący?

Transmisja sprzedażowa na Facebooku to format sprzedażowy, który od czasu pandemii w 2020 roku na dobre zagościł w polskim internecie. Z możliwości robienia zakupów w ten sposób korzystają setki tysięcy Polek. Zdarza się, że nie wszyscy sprzedawcy grają z nimi fair.

Przejście na umowę o pracę z uwagi na ciążę nie musi być nadużyciem. Prawnik wyjaśnia

Dążenie kobiety ciężarnej do uzyskania ochrony ubezpieczeniowej, bez ustalenia wynagrodzenia za pracę na nadmiernie rażąco wysokim poziomie jest zachowaniem rozsądnym i uzasadnionym - zarówno z osobistego, jak i społecznego punktu widzenia.

Jak zarządzać budżetem w rodzinach patchworkowych? Prawnik radzi

Współczesne rodziny coraz częściej funkcjonują w modelu patchworkowym. Zarządzanie finansami w takich rodzinach to proces złożony, wymagający nie tylko odpowiednich narzędzi, ale także wzajemnego zrozumienia, komunikacji oraz jasnych zasad.

Czy pracodawca może nakazać podwładnym noszenie bielizny? Dress code okiem prawniczki

Temat swobody wizerunku pracowników w miejscu pracy wywołuje co jakiś czas spore emocje. Niedawno w mediach ponownie rozgorzała dyskusja na temat tego czy pracodawca może nakazać pracownicom noszenie biustonosza. Czy tego typu żądanie jest zgodne z prawem? Czy nie jest dyskryminujące?