Prawniczka rodziła na sali sądowej. Pilnie potrzeba zmiany regulacji

Paryska izba adwokacka chce ochrony dla ciężarnych prawniczek po tym, jak jedna z nich zaczęła rodzić na sali. Niestety polskie prawo też nie ułatwia im pracy – uważa Izabela Konopacka, prezydentka Federacji Adwokatur Europejskich.

Sharenting pod prawniczą lupą. Adwokat obala mit, że to tylko nieszkodliwa moda

Chęć podzielenia się z obserwatorami swoim szczęściem skłania rodziców do udostępniania zdjęć dzieci w mediach społecznościowych. Adwokat wyjaśnia, z jakimi zagrożeniami wiąże się zjawisko sharentingu.

Dłuższe urlopy dla mam wcześniaków – wkrótce projekt ustawy

Już w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużający czas urlopu macierzyńskiego o okres, który rodzice spędzili w szpitalu opiekując się swoim przedwcześnie urodzonym dzieckiem.

Kamila Ferenc, Adwokatka Roku: W sprawie aborcji jest jeszcze wiele do zrobienia, nie tylko w przepisach

- Nie boję się trudnych pytań od sędziego podczas rozprawy. Ale warto by było, żeby zawczasu coś fachowego przeczytał, na przykład o zdrowiu kobiet – mówi Kamila Ferenc, nagrodzona przez palestrę tytułem Adwokatki Roku za działalność w obronie praw kobiet do aborcji.

Ścigałam oszustów finansowych nawet w Wielki Piątek

Dziś Kwinto i Duńczyk stosowaliby wyrafinowane techniki cyfrowe, by włamywać się do banku. Prawnik ścigający takich włamywaczy musi znać się na informatyce – mówi Magdalena Bartosiewicz, radczyni prawna.

Rzecznik KGP o zgwałceniu w centrum Warszawy: Nie można było właściwie zinterpretować sytuacji

- Myślę, że szczególnie ważne jest, aby każdy wiedział, jak wygląda procedura postępowania w przypadku zgłoszenia tego rodzaju ataku - mówi Katarzyna Nowak, Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Spór o wzór. Radczyni specjalizująca się w prawie patentowym o tym, co i jak można zastrzec

- Spory o prawo do wzoru torebki damskiej rozpalają wyobraźnię, bo dotyczą rzeczy nam bliskich – mówi Ewa Gryc-Zerych, radca prawny i rzecznik patentowy. Opowiada też o swojej działalności jako wiceprezeska Krajowej Rady Radców Prawnych.

Adwokat działająca na rzecz zwierząt: To one mnie znalazły. Bronię ich, gdy dzieje im się krzywda

Za walkę w obronie praw zwierząt stałam się obiektem niewybrednych ataków w mediach. Ale żaden hejter nie zarzucił mi, że jestem złym prawnikiem – mówi adwokat Katarzyna Topczewska.

Czy prawnikowi wypada być aktywnym na TikToku? Radczyni Marta Kruk odpowiada

Marta Kruk, ekspertka prawa własności intelektualnej, mówi o tym, jak prawo i prawnicy mogą zaistnieć w świecie nowych technologii i nowych mediów.

Styczeń miesiącem rozwodów. Nie tylko w Polsce

Najwięcej pozwów rozwodowych wpływa do sądów w styczniu. - Początek roku to szczególny czas na nowe postanowienia, plany do realizacji - potwierdza Anisa Gnacikowska, adwokat specjalizująca się w prawie rodzinnym.

Uczennica dostała uwagę, bo nie miała 10 zł na Szlachetną Paczkę. Jest reakcja

Czy należy karać złą oceną z zachowania osoby z neuroróżnorodnością, a nagradzać dobrą tych uczniów, których rodzice pieką ciasta na szkolną zabawę?

Palenie wbrew domownikom to przemoc. Może nawet być powodem założenia Niebieskiej Karty

Palenie jest formą przemocy. Palacz, który nie stosuje się do próśb domowników, może zostać zgłoszony na policję, a nawet otrzymać niebieską kartę. Adwokatka wyjaśnia.

Molestowanie w czasie imprezy świątecznej - to problem pracodawcy

Firmowe przyjęcia świąteczne na stałe wpisały się w grudniowy kalendarz. Zdarza się jednak, że zamiast budować przyjemną atmosferę, stają się źródłem wielu problemów dla pracodawcy.

Efekt kameleona w kancelariach prawnych. Zbadano, komu najbardziej ufają klienci

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu SWPS wskazują, że klienci są bardziej skłonni nawiązać współpracę z prawnikiem, którego słownictwo, gesty i postawa ciała przypomina ich własne.

Pojawi się nowa definicja gwałtu? Organizacje domagają się zmian

Amnesty International apeluje o zmianę definicji gwałtu. – Ta, którą mamy, zakłada domniemaną zgodę – tłumaczy rzeczniczka fundacji Feminoteka.

Kto nie donosi, będzie zwolniony?

Bierna postawa pracownika może stanowić powód do zwolnienia. Dbanie o dobro firmy i zgłaszanie nieprawidłowości to nie tylko prawo, ale również obowiązek, który ciąży na każdym zatrudnionym.

Natalia Klima-Piotrowska: Powinniśmy uwrażliwiać siebie nawzajem na problem przemocy

- Mamy ogromne braki w edukacji - seksualnej, antyprzemocowej, antydyskryminacyjnej, która powinna się zaczynać na jak najwcześniejszych etapach kształcenia młodych ludzi - mówi Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka NRA.

Kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka: Chcę zmienić myślenie o tym urzędzie

Rzecznik Praw Dziecka musi być "tubą", która pozwala dzieciom i młodzieży zabrać głos – mówi mec. Monika Horna-Cieślak, kandydatka na urząd Rzecznika Praw Dziecka.