Czy z praktyki, doświadczeń wynika, że kwestie dotyczące nazwiska małżonków często stają się przedmiotem sporu między partnerami – na różnych etapach trwania ich związku?
Katarzyna Siwiec: Raczej przy zawieraniu związku małżeńskiego małżonkowie są zgodni co do nazwisk, nie ma pomiędzy nimi sporów. Na początkowym etapie są bardziej skłonni do wypracowania wspólnego stanowiska w zakresie nazwisk. Problemy pojawiają się najczęściej dopiero przy okazji rozwodu, w chwili, gdy małżonkowie są skłóceni i np. mąż nie chce, aby żona nadal nosiła jego nazwisko. Czasem kłopotliwa jest sama zmiana nazwiska, do której rozwiedziony małżonek ma prawo chociażby w przypadku choroby. Czas na zmianę nazwiska jest stosunkowo niedługi i czasem nie udaje się go dochować.
Czy we wszystkich sprawach dotyczących nazwiska po ślubie oboje partnerzy muszą być zgodni? Tzn.: czy pod każdą decyzją – w kwestii nazwiska żony, męża, dziecka – muszą podpisać się oboje partnerzy? Czy np. żona może ustalić swoją formę bez zgody męża?
Najlepiej osiągnąć kompromis, ale jeżeli jest on niemożliwy, za małżonków decyduje ustawodawca. Trzeba wyjaśnić na początek, że o tym, jakie nazwisko będą nosić małżonkowie, decyduje ich zgodne oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jeżeli tej zgody nie ma, prawo przewiduje konkretne rozwiązanie – otóż wówczas każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko.
Jeżeli chodzi o nazwisko, jakie noszą dzieci zrodzone w małżeństwie, małżonkowie również składają oświadczenie i robią to jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, które będą nosić oni sami. Ustawodawca znowu, już w samej ustawie, wyeliminował problem potencjalnego braku zgodności małżonków, wprowadzając regułę, zgodnie z którą jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.
Czytaj więcej
Rozwód to zawsze trudny i emocjonalnie obciążający proces. Pierwszym krokiem przed podjęciem decy...
Warto dodać w tym miejscu, że po urodzenia pierwszego wspólnego dziecka w trakcie sporządzania aktu urodzenia małżonkowie mogą jeszcze swój wybór zmienić poprzez złożenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodnych oświadczeń o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka. Później nazwisko można zmienić jedynie w trybie administracyjnym, ale wówczas potrzebna jest też zgoda ojca. Chęć zmiany nazwiska przez tylko jedno z małżonków nie wywoła oczekiwanych skutków.