Nowy europejski raport: Sytuacja kobiet w branży technologicznej nie jest optymistyczna

Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.

Publikacja: 21.11.2024 11:57

Problem luki płacowej nie omija również branży technologicznej.

Problem luki płacowej nie omija również branży technologicznej.

Foto: Adobe Stock

Wiele kobiet pracujących w branży technologicznej wciąż mierzy się z efektem „szklanego sufitu”. Właścicielki startupów, a także pracownice firm z wykształceniem inżynierskim lub ekonomicznym wciąż zarabiają mniej od swoich kolegów po fachu.

Jak Europejki radzą sobie w branży technologicznej?

Danych na ten temat dostarcza nowy raport firmy inwestycyjnej Atomico pod tytułem „State of European Tech”, podsumowujący kondycję europejskiej branży technologicznej. Wnioski, jakie płyną z raportu, świadczą o tym, że między innymi pod względem równości wynagrodzeń jest jeszcze wiele do zrobienia – a to tylko jeden z problemów, jakie napotykają na swojej drodze kobiety działające w branży technologicznej.

Ankiety przeprowadzono w gronie ponad 3,5 tysiąca właścicieli firm i pracowników firm z branży technologicznej, a także inwestorów. Badanie w 41 krajach Europy zrealizowano we wrześniu i październiku 2024 roku.

Czytaj więcej

Dr Bianka Siwińska o Women in Tech Summit: To festiwal o technologiach, ludziach i ideach

Obecnie w branży technologicznej pracuje około trzy i pół miliona osób, z czego 34 proc. stanowią kobiety. Jak zauważyli autorzy raportu, w porównaniu z sytuacją z 2015 roku liczba ta zmniejszyła się o 1 proc. – a zatem kobiet w tym sektorze ubywa.

Problem kobiet w branży technologicznej: luka płacowa i inwestycyjna

Z badania wynika też, że problem luki płacowej nie omija również branży technologicznej. Badacze ustalili, że kobiety z dyplomem inżyniera pracujące na stanowiskach związanych z technologią zarabiają średnio o 5 proc. mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku. Luka płacowa na stanowiskach z obszaru finansów wynosi z kolei średnio 3,5 proc.

Autorzy raportu dostrzegli też niezadowalającą obecność kobiet na stanowiskach inżynierskich – stanowią one zaledwie 5 proc. pracowników zajmujących się aspektami technologicznymi w firmach. Kobiety mają natomiast dość dużą reprezentację w działach marketingu.

Problemy kobiet dotyczą także pozyskiwania funduszy od inwestorów. Również w tym obszarze od lat istnieje różnica między europejskimi przedsiębiorcami a przedsiębiorczyniami, która – jak zauważają badacze – zmniejszyła się tylko nieznacznie.

W latach 2021-24 jedynie 5 proc. środków trafiło ze strony inwestorów do kobiet kierujących startupami z branży technologicznej. To niewiele więcej w porównaniu z okresem między rokiem 2013 a 2016, kiedy do firm, na czele których stoją kobiety, trafiło 4,1 proc. ogółu zainwestowanych środków.

Czytaj więcej

Kobiety ocenia się w pracy inaczej niż mężczyzn. Nowy raport nie daje powodów do radości

Wygląda też na to, że sukces związany z pozyskaniem funduszy ma związek ze składem zarządów firm. W przedsiębiorstwach, którymi zarządzają wyłącznie kobiety, szanse na jego osiągnięcie, są mniejsze. Wśród tych firm środki zabezpieczające inwestycję po pierwszej rundzie inwestycyjnej otrzymało 47 proc. startupów – w porównaniu z 59 proc. firm, w których kadrę zarządzającą stanowią sami mężczyźni.

Co więcej, problemy z pozyskaniem funduszy przez kobiece startupy rosną wraz z kolejnymi rundami inwestycyjnymi. Badacze obliczyli, że na etapie czwartej rundy męskie startupy mają ponad dwa razy więcej szans na uzbieranie potrzebnej kwoty. Co ciekawe: jeszcze lepiej pod tym względem radzą sobie zespoły mieszane.

Źródło:
Raport „State of European Tech” firmy Atomico

Wiele kobiet pracujących w branży technologicznej wciąż mierzy się z efektem „szklanego sufitu”. Właścicielki startupów, a także pracownice firm z wykształceniem inżynierskim lub ekonomicznym wciąż zarabiają mniej od swoich kolegów po fachu.

Jak Europejki radzą sobie w branży technologicznej?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes i prawo
Dyrektywa o jawności wynagrodzeń już wkrótce wejdzie w życie. Czy zmniejszy lukę płacową?
Materiał Promocyjny
Abonament dla firm, który zrewolucjonizuje Twoją e-commerce! Sprawdź, jak zyskać przewagę na rynku!
Biznes i prawo
Współzałożycielka Fundacji IT Girls o swoim podejściu do pracy: Boję się i robię
Biznes i prawo
Ubrania z Shein, Temu i AliExpress przekroczyły normy bezpieczeństwa kilkaset razy. Wyniki kontroli
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Biznes i prawo
Dodatkowe dni wolne dla kobiet w państwowej jednostce budżetowej. Już od grudnia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska