W krajach analizowanych w raporcie ONZ „Towards Equal Opportunity for Women in Defence” z 2024 roku, kobiety stanowią zaledwie 2 proc. oficerów marynarki wojennej oraz 3 proc. oficerów wojsk lądowych i sił powietrznych. Choć to niewielki odsetek, obecność kobiet w siłach zbrojnych systematycznie wzrasta. Między 2016 a 2022 rokiem udział kobiet w armii w badanych w raporcie państwach zwiększył się średnio o jedną czwartą. Kobiety stanowią 12 proc. personelu wojsk lądowych, 15 proc. sił powietrznych, 14 proc. marynarki wojennej i 16 proc. żandarmerii. Dla porównania, w 2022 roku kobiety stanowiły średnio 24 proc. funkcjonariuszy policji w 34 analizowanych krajach.
Kobiety w wojsku
Kobiety w siłach zbrojnych często pełnią funkcje w logistyce, administracji, wsparciu bojowym i medycynie. Są też licznie reprezentowane w obszarach prawnych, kadrowych oraz public relations. Dostrzec można pozytywne zmiany w armiach świata – w wielu państwach arabskich, takich jak Egipt, Jordania czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, kobiety zaczęły pełnić funkcje pilotów myśliwców. Mimo tych postępów, zawód żołnierza pozostaje zdominowany przez mężczyzn, a kobiety nadal napotykają znaczne bariery w rozwoju kariery wojskowej. Jak wskazuje raport ONZ, źródłem tych trudności są głęboko zakorzenione stereotypy, które podważają ich kompetencje, a także praktyki związane z rekrutacją, awansami i utrzymaniem w służbie, które wciąż faworyzują mężczyzn.
Wyższy szczebel dowodzenia
Szczególnym wyzwaniem jest brak kobiet na wyższych szczeblach dowodzenia. W 2023 roku kobiety stanowiły 13 proc. ministrów obrony na świecie. Analizy wskazują, że kobiety częściej obejmują te stanowiska w krajach, gdzie siły zbrojne są wykorzystywane w znacznej mierze do prowadzenia działań pokojowych, odchodząc od tradycyjnych schematów. W Unii Europejskiej kobiety kierują resortami obrony w 6 z 27 państw członkowskich (22 proc.), reprezentując takie kraje jak Belgia, Czechy, Hiszpania, Luksemburg, Austria i Litwa. Dodatkowo, na czele Europejskiej Agencji Obrony, kluczowej instytucji wspierającej politykę obronną UE, również stoi kobieta. Przełomowe zmiany zachodzą także poza Europą. W 2023 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy kobieta objęła stanowisko Szefa Operacji Morskich, stając się najwyższym rangą oficerem w amerykańskiej marynarce wojennej. Rok później, w 2024 roku, Kanada mianowała pierwszą kobietę na stanowisko Szefa Obrony, a w Nowej Zelandii kobieta po raz pierwszy objęła funkcję Dowódcy Wojsk Lądowych. Te zmiany świadczą o rosnącej roli kobiet w obronności, choć droga do ich pełnego udziału wciąż pozostaje pełna wyzwań.
Czytaj więcej
„W wojsku nie ma kobiet i mężczyzn, są żołnierze” – mówią Wiktoria i Kamila, które służą w I Warszawskiej Brygadzie Pancernej Wojska Polskiego. I wyjaśniają czym dokładnie zajmuje się działonowy.
Bariery, inicjatywy i zmiany w podejściu
Kobiety wciąż stają w obliczu wielu trudności, takich jak płciowe stereotypy, dyskryminacyjne praktyki, a nawet brak odpowiedniego zaplecza i sprzętu. Te wyzwania utrzymują status quo, zgodnie z którym wojsko jest zdominowane przez mężczyzn. Aby, dać kobietom szanse na rozwój kariery w armii, kraje takie jak Ghana i Niemcy podkreślają konieczność przeprowadzania szczegółowych ocen stanu obecnego, wykorzystując narzędzia takie jak MOWIP (Measuring Opportunities for Women in Peace Operations). W tym kontekście RPA wdrożyło system celów rekrutacyjnych dla kobiet, co okazało się skuteczną metodą zwiększania ich reprezentacji w siłach zbrojnych. Natomiast Liberia i Brazylia oferują kobietom specjalne szkolenia przedrekrutacyjne, dając im szansę na lepsze przygotowanie do służby.