9-letnia reporterka wojenna pokazuje sytuację w Gazie. "Zakładam zbroję i mogę relacjonować"

Lama Abu Jamous zamieszkująca Strefę Gazy to najmłodsza na świecie reporterka wojenna. Nie tylko informuje o tym, czego sama doświadcza, ale też pomaga odbiorcom zrozumieć, w jakich realiach żyją dzieci w objętym wojną rejonie.

Publikacja: 03.01.2024 11:24

Członkowie wysiedlonej rodziny w obozie w pobliżu szpitala Nasser w Khan Yunis, południowa Strefa Ga

Członkowie wysiedlonej rodziny w obozie w pobliżu szpitala Nasser w Khan Yunis, południowa Strefa Gazy

Foto: PAP/EPA

Konflikt widziany oczami dziecka

Inicjatywa młodej reporterki to niezwykle oryginalny sposób na relacjonowanie działań wojennych z perspektywy dziecka. Przekazywane przez nią historie skupiają się nie tylko na rozpaczy i trudach wojny, ale też na odporności i nadziei, które definiują ludzki charakter. W miarę narastania konfliktu na terenie Strefy Gazy głos 9-latki wybrzmiewa niczym manifest najmłodszego pokolenia doświadczającego trudów wojny.

– Zakładam zbroję i hełm i jestem w pełni gotowa do relacjonowania wydarzeń w strefie Gazy – zapowiada Lama Jamous – Chcę pokazać całemu światu, że dzieci w Palestynie są torturowane. Brakuje nam jedzenia i picia. Nie mamy niczego – relacjonuje.

9-latka przeprowadza wywiady z dziećmi rannymi w atakach, odwiedza chorych w szpitalach i dokumentuje trudne warunki życia i edukacji w szkolnych schronach.

– Od samego początku wojny zauważyliśmy, że Lama chce o tym opowiadać – wspomina wujek dziewczynki, Ahmad, w wywiadzie dla CNN. – Kiedy dostała w ręce telefon, natychmiast zaczęła nagrywać video, aby relacjonować wszystkie zdarzenia na bieżąco – opisuje.

– Jesteśmy bardzo dumni z córki. Jej działalność i zaangażowanie pozwalają przekazać światu najważniejszą wiadomość: prośbę o zaprzestanie wojny i powrót do normalności – dodaje ojciec dziewczynki.

Praca reporterów szczególnie niebezpieczna

Od momentu rozpoczęcia konfliktu w Strefie Gazy, liczba zabitych dziennikarzy w tym rejonie niepokojąco wzrasta — podaje amerykańska pozarządowa organizacja non-profit Committee to Protect Journalists (Komitet Ochrony Dziennikarzy). Większość ofiar stanowią Palestyńczycy, co wzbudza dodatkowe obawy o celowe ataki na dziennikarzy i ich rodziny.  Zwraca się też uwagę na to, że relacjonowanie działań wojennych w Strefie Gazy staje się coraz bardziej niebezpieczne, a to stanowi naruszenie wolności prasy.

Pogłębiający się kryzys humanitarny

Według oficjalnych danych z Izraela, od 7 października 2023 roku w wyniku działań wojennych zginęło 21 320 Palestyńczyków, a 55 603 zostało rannych. Sytuację pogarsza fakt, że 85 proc. mieszkańców Palestyny zostało przesiedlonych. Młoda dziennikarka na bieżąco informuje świat o tych zdarzeniach, zwracając uwagę na pogłębiający się kryzys humanitarny, który powinien zyskać globalny rozgłos.

Czytaj więcej

Wojna w Izraelu. "Takiej skali ataków nie widziano". Szefowa Lekarzy bez Granic w Polsce o sytuacji w Strefie Gazy

Noworoczne życzenia

– Cześć wszystkim, jak się macie? Życzę szczęśliwego Nowego Roku wszystkim mieszkańcom Strefy Gazy! Mam nadzieję, że z Bożą pomocą konflikt w tym rejonie się skończy. Co możemy powiedzieć światu? Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich! – słychać w najnowszej relacji Lamy Abu Jamous.

Otoczona gromadką dzieci trzymających baloniki, przekazuje światu noworoczne życzenia. W obliczu dramatycznych działań wojennych te słowa brzmią wprawdzie gorzko, ale młodej reporterce trudno odmówić optymizmu i dziecięcej wiary — tak bardzo potrzebnych w sytuacjach największych życiowych kryzysów.

Źródła:

https://bnnbreaking.com/

https://twitter.com/

cnn.com

Jej historia
Maria Montessori - najbardziej pokojowa z rewolucjonistek
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Jej historia
Królowa kropek Yayoi Kusama. Mieszka w szpitalu psychiatrycznym i tworzy dla Louis Vuitton
Jej historia
Norweska księżniczka zakochana w szamanie. Marta Ludwika konsekwentnie łamie konwenanse
Jej historia
Angelina Jolie pracuje z córką Vivienne. W Nowym Jorku przygotowują się do występu na Broadwayu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Jej historia
Rebel Wilson schudła 36 kilogramów: mój management wolał mnie w wersji otyłej