Wybrano Miss America 2024. Tytuł zdobyła Podporucznik Sił Powietrznych i pilotka myśliwca

Najpiękniejszą Amerykanką została 22-letnia Madison Marsh z Kolorado. Jej historia wzrusza i inspiruje.

Publikacja: 16.01.2024 14:47

Miss America to zupełnie inny konkurs niż organizowany od 1952 roku Miss USA.

Miss America to zupełnie inny konkurs niż organizowany od 1952 roku Miss USA.

Foto: Adobe Stock

W miniony weekend odbyły się Wybory Miss America 2024. Wydarzenie zorganizowano w Orlando na Florydzie. Madison Marsh zdobyła tytuł najpiękniejszej Amerykanki, tym samym pokonując 50 konkurentek (przedstawicielkę każdego ze stanów oraz kandydatkę ze stołecznego Dystryktu Kolumbii).

Niedzielny wieczór był ostatnim etapem konkursu, podczas którego rywalizowało ze sobą już tylko 11 kobiet. 10 z nich wybrali jurorzy, natomiast o udziale ostatniej zdecydowali widzowie z całego kraju. Finałowy etap składał się z czterech rund. W pierwszej z nich kandydatki zaprezentowały się w strojach kąpielowych. Kolejna runda była dyskusją na wybrany temat. W poprzednich latach kandydatki odpowiadały na pytania jury, teraz wzięły udział w rozmowie.

Czytaj więcej

Eve Gilles, krótkowłosa nowa Miss Francji, łamie stereotypy

Już wtedy Madison Marsh zwróciła na siebie uwagę, poruszając problem rosnącej liczby osób uzależnionych od narkotyków w USA. Wspomniała też o takich zagadnieniach jak terroryzm czy zmiany klimatyczne. Odniosła się też do kwestii właściwego odżywiania.

Przyszła zwyciężczyni wygłosiła mowę dotyczącą swojej pasji — latanie. Reprezentantka Kolorado już jako 16-latka zdobyła licencję pilota, a obecnie jest podporucznikiem sił powietrznych oraz pilotką myśliwca.

W ostatniej rundzie pięć finalistek zaprezentowało się w sukniach wieczorowych. Wszystkie z nich usłyszały pytanie dotyczące inicjatyw, które chciałyby podjąć w czasie noszenia tytułu najpiękniejszej Amerykanki.

Czynna żołnierka zdobyła tytuł Miss America

Madison Marsh, reprezentantka stanu Kolorado ma szansę przejść do historii wyborów piękności. 22-latka jest pierwszą żołnierką czynnej służby Sił Powietrznych, która otrzymała tytuł najpiękniejszej Amerykanki.

Na portalu CNN można przeczytać, że matka Marsh zmarła na raka trzustki, kiedy ta była nastolatką. W dorosłym życiu Madison założyła fundację i nazwała ją na cześć matki— Whitney Marsh. Instytucji udało się zebrać ponad ćwierć miliona dolarów na badania nad nowotworami.

Konkurs Miss America — co to za rywalizacja?

Miss America to zupełnie inny konkurs niż organizowany od 1952 roku Miss USA. Wybory Miss America kontynuowane są od 1921 roku. Biorą w nich udział przedstawicielki wszystkich stanów oraz Dystryktu Kolumbii i Portoryko. Nowy Jork najdłużej ze wszystkich stanów mógł cieszyć się zwycięstwem, bo aż trzy razy z rzędu. Dziewczyna z tego stanu zdobyła nagrodę w 2013, 2014 i 2015 roku. Wcześniej tylko dwa razy z rzędu udało się zdobyć zwycięstwo — Missisipi i Oklahomie.

Ponadstuletnia tradycja organizowania Miss America paradoksalnie wyrosła ze sprzeciwu zabraniania kobietom publicznego pojawiania się w strojach kąpielowych. Po zakończeniu II wojny światowej, zamiast nagród pieniężnych zaczęto przyznawać wygranym miss stypendia. Obecnie instytucja wciąż skupia się na rozwoju kobiet. Poza głównym konkursem uczestniczki mogą liczyć na wspieranie ich pasji, spotkania z mentorami oraz zawiązywanie przyjaźni na całe życie, co chętnie podkreślają organizatorzy.

Jej historia
Maria Montessori - najbardziej pokojowa z rewolucjonistek
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Jej historia
Królowa kropek Yayoi Kusama. Mieszka w szpitalu psychiatrycznym i tworzy dla Louis Vuitton
Jej historia
Norweska księżniczka zakochana w szamanie. Marta Ludwika konsekwentnie łamie konwenanse
Jej historia
Angelina Jolie pracuje z córką Vivienne. W Nowym Jorku przygotowują się do występu na Broadwayu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Jej historia
Rebel Wilson schudła 36 kilogramów: mój management wolał mnie w wersji otyłej