Księżna Kate pojawiła się na paradzie Trooping the Colour. Kulisy uroczystości

Po spowodowanej chorobą nowotworową półrocznej przerwie w pełnieniu obowiązków służbowych, księżna Kate pojawiła się publicznie podczas parady Trooping the Colour. Kto jej towarzyszył i jakie plany na najbliższe miesiące ujawniła w najnowszym poście?

Publikacja: 15.06.2024 18:16

Księżna Kate: W towarzystwie mojej rodziny z radością wezmę udział w paradzie z okazji urodzin króla

Księżna Kate: W towarzystwie mojej rodziny z radością wezmę udział w paradzie z okazji urodzin króla Karola III.

Foto: Rex Features/East News

Księżna Kate, widziana po raz ostatni podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia w grudniu minionego roku, w wyniku choroby nowotworowej na wiele miesięcy wycofała się z życia publicznego. Choć w pierwszych tygodniach roku Pałac Kensington nie ujawniał oficjalnych powodów nieobecności księżnej, informując jedynie o przebytej przez nią w styczniu operacji jamy brzusznej, to jednak narastająca presja społeczna i liczne spekulacje co do jej stanu zdrowia skłoniły samą zainteresowaną do wydania oficjalnego oświadczenia.

W opublikowanym 22 marca nagraniu księżna Walii poinformowała o zdiagnozowanej u niej chorobie nowotworowej oraz chemioterapii, jakiej jest poddawana. Dziękując za wsparcie, zapewniła obserwatorów, że czuje się dobrze i każdego dnia staje się coraz silniejsza. Zaznaczyła też, że z niecierpliwością czeka na możliwość powrotu do pracy, jako że to właśnie wykonywane przez nią obowiązki służbowe stanowią dla niej źródło satysfakcji i radości.

Jeszcze w pełni nie wyzdrowiałam

Długo wyczekiwany moment nastąpił 15 czerwca, gdy księżna po raz pierwszy od chwili poinformowania obserwatorów o swoim stanie zdrowia, pojawiła się publicznie, uczestnicząc w paradzie Trooping the Colour zorganizowanej z okazji urodzin króla Karola III. O swojej obecności podczas ceremonii poinformowała dzień przed zaplanowaną datą obchodów, zamieszczając obszerny wpis na swoim profilu instagramowym. – Jeszcze w pełni nie wyzdrowiałam – napisała wówczas. – Zostałam wręcz zasypana serdecznymi życzeniami powrotu do zdrowia, za które bardzo dziękuję. Ciepłe słowa kierowane pod moim adresem pomogły mnie i Williamowi przetrwać trudny czas – dodała.

W dalszej części wpisu księżna informowała obserwujących, że wprawdzie ma przed sobą jeszcze co najmniej kilka miesięcy leczenia onkologicznego, to jednak zamierza w najbliższym czasie wziąć udział w kilku uroczystościach publicznych, jako pierwszą wymieniając paradę Trooping the Colour, organizowaną w Wielkiej Brytanii w czerwcu każdego roku na cześć urodzin króla, niezależnie od tego, w jakim miesiącu monarcha przyszedł na świat. – W towarzystwie mojej rodziny z radością wezmę udział w paradzie z okazji urodzin króla Karola III – napisała dzień przed uroczystością.

Kreacja dostosowana do okazji

Paradę ponad 1400 oficerów i żołnierzy oraz 400 muzyków księżna podziwiała z karety, w której towarzyszyły jej dzieci – książęta George, Charlotte i Louis. 2,5-godzinną uroczystość zwieńczył spektakularny pokaz lotniczy Royal Air Force, który członkowie rodziny królewskiej obserwowali z balkonu Pałacu Buckingham.

Na tę wyjątkową okazję księżna Walii wybrała białą suknię projektu Jenny Packham, z czarnym paskiem w talii, elegancką lamówką wokół dekoltu oraz efektowną kokardą na wysokości szyi. Symbolicznym ukłonem w stronę Gwardii Irlandzkiej była wpięta w suknię złota broszka w kształcie koniczyny. Zebranie włosów w kok pozwoliło wyeksponować nałożony na boku głowy czarno-biały kapelusz pochodzący z kolekcji Philipa Treacy’go oraz perłowe kolczyki w tym samym kolorze od Cassandry Goad. Dopasowane kolorystycznie szpilki Jimmy Choo oraz czarna kopertówka Mulberry stanowiły dopełnienie tej niezwykle szykownej i dostosowanej do okazji stylizacji.

Czytaj więcej

Księżna Kate po wielu tygodniach przerwała milczenie: Jeszcze w pełni nie wyzdrowiałam

Mini Trooping the Colour

Od momentu poślubienia brytyjskiego następcy tronu w 2011 roku, księżna Kate regularnie uczestniczyła w uroczystościach Trooping the Colour, z wyjątkiem lat 2020 i 2021, gdy z powodu pandemii Covid-19 ceremonia była znacznie ograniczona i określona mianem mini Trooping the Colour.

Przed dwoma laty król Karol III uhonorował swoją synową tytułem pułkownika Gwardii Irlandzkiej, za sprawą którego księżna bierze udział nie tylko w obchodach Trooping the Colour, ale i w poprzedzającej je tydzień wcześniej próbie generalnej, tzw. Colonel’s Review. Przypadająca w tym roku na 8 czerwca uroczystość odbyła się jednak bez jej udziału, za co księżna Walii przeprosiła, wysyłając list do przedstawicieli Gwardii Irlandzkiej. – Doceniam wielomiesięczny wysiłek, jaki włożyliście w organizację tegorocznej parady – napisała wówczas. – Pełnienie funkcji pułkownika jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i pragnę przeprosić za moją nieobecność podczas próby generalnej w tym roku. Mam jednak nadzieję, że będę mogła reprezentować was ponownie w najbliższym czasie – dodała.

Zgodnie z obietnicą, księżna Kate pojawiła się na uroczystości kilka dni później, prezentując niepowtarzalny uśmiech, szyk i formę, która pozwala mieć nadzieję, że jej leczenie przebiega w sposób pomyślny.

Źródła:
https://www.bbc.com/
https://time.com/
https://www.nytimes.com/

Księżna Kate, widziana po raz ostatni podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia w grudniu minionego roku, w wyniku choroby nowotworowej na wiele miesięcy wycofała się z życia publicznego. Choć w pierwszych tygodniach roku Pałac Kensington nie ujawniał oficjalnych powodów nieobecności księżnej, informując jedynie o przebytej przez nią w styczniu operacji jamy brzusznej, to jednak narastająca presja społeczna i liczne spekulacje co do jej stanu zdrowia skłoniły samą zainteresowaną do wydania oficjalnego oświadczenia.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Bolesne wspomnienia Sharon Stone. Została okradziona w czasie rekonwalescencji po udarze
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Jej historia
Legenda muzyki Dame Shirley Bassey odznaczona przez króla Karola III. Nie zawsze ją doceniano
Jej historia
Nie żyje słynna edukatorka seksualna dr Ruth Westheimer. Skąd wziął się jej fenomen?
Jej historia
Carolina Adriana Herrera. Jak córka znanej matki stała się ważnym filarem rodzinnego biznesu?
Jej historia
Liga NHL ma pierwszą w historii kobietę na stanowisku trenerskim. „Nie chcę być jedyna”