Asma Asad: Kim jest była pierwsza dama Syrii?

Córka kardiologa i dyplomatki. Jako absolwentka King's College London pracowała w znanym banku. Plan podjęcia studiów MBA na Uniwersytecie Harvarda porzuciła, gdy poznała przyszłego męża i została pierwszą damą Syrii. Kim jest Asma Asad?

Publikacja: 11.12.2024 14:21

Asma Asad

Asma Asad

Foto: PAP/Abaca

Przed laty na łamach prestiżowych magazynów, takich jak „Vogue” i „Paris Match”, wychwalano urodę, sylwetkę i wyczucie stylu żony prezydenta Syrii, Baszara Asada. Nazywano ją „różą pustyni” oraz „promykiem światła w kraju przepełnionym mrokiem”, doceniano „niewymuszoną elegancję, imponujące IQ, a także umiejętność łączenia obowiązków pierwszej damy z opieką nad trojgiem dzieci: córką Zein oraz synami Hafezem i Karimem”. O godnych potępienia czynach jej męża nie wspomniano, a obalone 8 grudnia 2024 roku rządy syryjskiego dyktatora sprawiły, że Asma Asad po 24 latach utraciła status pierwszej damy w bliskowschodnim kraju. Czym obecnie zajmuje się kobieta, którą autorka pochlebnego artykułu opublikowanego w 2010 roku w „Vogue”, określiła po latach mianem „pierwszej damy piekieł”?

Czytaj więcej

Melania Trump: Wspaniale czułam się w roli pierwszej damy Stanów Zjednoczonych

Asma Asad: kariera i początki znajomości z przyszłym prezydentem Syrii

Urodzona w Londynie Asma Fawaz Akhras dorastała w bezpiecznej dzielnicy miasta, Ealing, gdzie mieszkała wraz z dwojgiem młodszych braci oraz rodzicami – kardiologiem i dyplomatką zatrudnioną w ambasadzie Syrii w Wielkiej Brytanii. Jako nastolatka uczęszczała do prywatnej szkoły dla dziewcząt, Queen's College, a prestiżową uczelnię King’s College London ukończyła z wyróżnieniem. Jako programistka komputerowa zdobyła pracę w Deutsche Bank, a następnie w banku inwestycyjnym J.P. Morgan, w którym pełniła funkcję ekspertki do spraw fuzji i przejęć, rezydując nie tylko w Londynie, ale i w Paryżu oraz Nowym Jorku.

Pochodzący z Syrii rodzice Asmy często odwiedzali wraz z dziećmi swoje rodzinne strony. Podczas jednego z takich pobytów nastoletnia wówczas uczennica, przez rówieśników nazywana Emma, poznała młodszego syna ówczesnego prezydenta Syrii, Hafiza Asada, Baszara. Do ponownego spotkania doszło w Londynie, gdzie przyszły lekarz okulista przybył na studia medyczne. Gdy młodzi natknęli się na siebie w Damaszku w 2000 roku, ich drogi połączyły się na kolejne lata. Sekretny ślub w tym samym roku przypieczętował znajomość, a 25-letnią wówczas Asmę uczynił pierwszą damą Syrii. Początkowo planowano przekazanie władzy w ręce starszego syna Hafiza Asada, Basila, jednak jego śmierć w wypadku samochodowym w 1994 roku ostatecznie przesądziła o losach przywództwa w bliskowschodnim kraju.

Czytaj więcej

Nita Ambani, miliarderka z Indii: Młode kobiety w naszym kraju rozbijają szklany sufit w drobny mak

Asma Asad ratunkiem na poprawę wizerunku Syrii?

Prezydentura 35-letniego lekarza rozpoczęła się tuż po śmierci jego ojca, w 2000 roku. Zaplanowanych na ten sam rok studiów MBA na Uniwersytecie Harvarda Asma już nie podjęła, decydując się na przeprowadzkę do Damaszku i życie u boku męża. Pierwsze trzy miesiące po ślubie spędziła podróżując po kraju bez pierścionka zaręczynowego ani obrączki na palcu, przez ten krótki czas pozostając osobą anonimową i swobodnie rozmawiając z mieszkańcami poszczególnych miejscowości, chętnymi do podzielenia się z nią opinią na temat reform koniecznych do wprowadzenia po objęciu rządów przez nowego prezydenta.

Podejmowane w kolejnych latach podróże międzynarodowe u boku męża na zawsze odebrały jej możliwość pozostania osobą nieznaną wśród mieszkańców Syrii. Para wspólnie odwiedziła prezydenta Francji Jacques’a Chiraca w 2001 roku, królową Elżbietę II rok później, a także hiszpańską rodzinę królewską w 2004 roku. Małżonkowie pojawili się też na pogrzebie Jana Pawła II w Watykanie w 2005 roku. Obecność młodej, wykształconej kobiety u boku prezydenta kraju naznaczonego niemal 30-letnią dyktaturą Hafiza Asada miała pomóc w poprawie wizerunku Syrii na arenie międzynarodowej.

Czytaj więcej

Naomi Campbell: nieprawidłowości w działaniu fundacji. Na co przeznaczano środki?

Asma Asad w obliczu wojny domowej w Syrii

Asma Asad założyła kilka organizacji charytatywnych i deklarowała chęć wspierania praw kobiet oraz dbania o edukację syryjskich dzieci w ramach tzw. centrów odkryć (ang. discovery centers) nazwanych Massar. – Massar to po arabsku przeznaczenie, ścieżka – wyjaśniała we wspomnianym wywiadzie dla magazynu „Vogue", udzielonym w grudniu 2010 roku. – Przeznaczenie jest tworzone przez wybory, których dokonujesz. Nasz projekt ma na celu pomóc młodym ludziom w zrozumieniu, że mogą stać się aktywnymi obywatelami, zdolnymi do podjęcia zmian tak niezbędnych w naszym kraju – deklarowała wówczas.

Żona syryjskiego prezydenta dokładała też starań o zachowanie dziedzictwa kulturowego kraju, współpracując z przedstawicielami Luwru w Paryżu w celu stworzenia sieci muzeów. W 2005 roku wraz z mężem uczestniczyła w uroczystości otwarcia opery w Damaszku. – Lekarz, który został prezydentem, wraz z zachwycającą żoną brytyjskiego pochodzenia, którą Syryjczycy nazywają ich księżną Dianą – pisano wówczas w „The New York Times”. Cieniem na nieskazitelnym wizerunku nowoczesnej, wykształconej kobiety w eleganckich stylizacjach od słynnych projektantów i szpilkach z czerwonymi podeszwami położyły się wydarzenia w Syrii w 2011 roku.

Czytaj więcej

Najlepsze i najgorsze kraje dla kobiet. Polska na niezłym miejscu w nowym rankingu

Asma Asad: „pierwsza dama wspiera prezydenta w jego roli”

W marcu 2011 roku na ulice Damaszku wyszło około 3000 obywateli kraju, żądając uwolnienia setek więźniów politycznych, z których wielu zostało pojmanych jeszcze podczas reżimu Hafeza Asada. Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa zatrzymali i brutalnie pobili demonstrantów, a wydarzenia zapoczątkowały serię krwawych starć, doprowadzających do trwającej 13 lat wojny domowej w Syrii. Jak podaje zlokalizowana w Wielkiej Brytanii niezależna grupa monitorująca sytuację w Syrii, Syrian Network for Human Rights, wojna pochłonęła 580 tys. ofiar, z których 230 tys. to cywile.

Mimo brutalnych zamieszek na ulicach kraju, pierwsza dama na wiele miesięcy usunęła się w cień, nie zabierając głosu w sprawie tragicznych w skutkach poczynań reżimu Baszara Asada. Na pierwsze oficjalne oświadczenie zdecydowała się niemal rok później. „Prezydent jest reprezentantem Syrii, a nie frakcji Syryjczyków, a pierwsza dama wspiera go w tej roli” – napisała w mailu zaadresowanym do redakcji „The Times” w 2012 roku.

Czytaj więcej

Kobiety na wojnie - bardziej niż bomb boją się przemocy seksualnej

Asma Asad: brak reakcji na krwawe zdarzenia w Syrii

Pojawienie się u boku męża podczas wiecu w Damaszku stanowiło, zdaniem zagranicznych mediów, kolejny dowód poparcia wobec jego działań. Skonfrontowana z przybyłymi na miejsce krwawych zdarzeń przedstawicielami grup międzynarodowych, którzy udzielali pomocy rannym Syryjczykom, Asma Asad miała w milczeniu wysłuchać ich szczegółowych relacji. – Powiedzieliśmy jej o tym, że protestujący są brutalnie zabijani. Mówiliśmy o siłach bezpieczeństwa atakujących demonstrantów. O tym, jak uniemożliwiano ludziom dotarcie do szpitala. Nie było żadnej reakcji. Wysłuchała naszych relacji tak, jakby to była zwyczajna opowieść, którą słyszy każdego dnia – wspomina cytowany przez „The Independent” rozmówca.

Z opublikowanej przez „The Guardian” korespondencji, do której redaktorom pisma udało się dotrzeć w 2012 roku wynika, że brutalne wydarzenia w kraju nie powstrzymały rodziny Asadów od prowadzenia wystawnego życia i nabywania kosztownych obrazów, mebli, biżuterii czy ubrań. Luksusowe wnętrza pałacu rodziny Asadów od 8 grudnia 2024 roku można oglądać w licznych nagraniach publikowanych przez media zagraniczne. – Marmury, gigantyczne żyrandole, przestronne wnętrza i kosztowne meble. Hala garażowa wypełniona po brzegi samochodami najbardziej luksusowych światowych marek. W takich warunkach mieszkała rodzina Asadów, podczas gdy przedstawiciele ich kraju przez ponad dekadę walczyli o życie. Ta dynastia przejdzie do historii nie tylko za sprawą swoich brutalnych działań, ale i dziesięcioleci nadużyć oraz korupcji – zauważa Clarissa Ward w opublikowanym na łamach CNN nagraniu z opuszczonego pałacu.

Czytaj więcej

Wystąpienie Meryl Streep w ONZ: Zwierzęta mają więcej praw niż kobiety w Afganistanie

Asma Asad: problemy natury politycznej i poważne trudności zdrowotne

Po trwających 24 lata rządach Baszara Asada 8 grudnia syryjscy rebelianci ogłosili wyzwolenie Damaszku, a obalony prezydent wraz z rodziną opuścili kraj. 49-letnią Asmę Asad obowiązuje nałożony przez Unię Europejską zakaz podróżowania do krajów należących do Wspólnoty. W 2020 roku Stany Zjednoczone nałożyły na nią sankcje za gromadzenie „nielegalnych zysków kosztem narodu syryjskiego”, jak również za wykorzystywanie założonych przez siebie „tak zwanych organizacji charytatywnych w celu konsolidacji władzy gospodarczej i politycznej”. Wprawdzie posiadanie paszportu brytyjskiego nie wyklucza jej powrotu do rodzinnego kraju, jednak taka decyzja wiązałaby się z koniecznością rozstania z mężem, który zostałby aresztowany po przekroczeniu terytorium Wielkiej Brytanii. – Asma Asad nie kontaktowała się z rządem brytyjskim w celu omówienia możliwości powrotu do kraju – oświadczył przedstawiciel brytyjskiego rządu, Pat McFadden, w rozmowie z BBC.

Była pierwsza dama Syrii od kilku lat toczy też walkę o własne zdrowie. W 2018 roku zdiagnozowano u niej nowotwór piersi. W wydanym rok później oświadczeniu potwierdziła, że choroba została zażegnana. W maju bieżącego roku władze Syrii ogłosiły, że u Asad zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową, w wyniku której lekarze zalecili powstrzymanie się od aktywności zawodowych do czasu zakończenia leczenia.

Źródła:
https://www.independent.co.uk/
https://edition.cnn.com/
https://www.bbc.com/
https://www.theguardian.com/
https://www.parismatch.com/
https://www.vogue.com/

Przed laty na łamach prestiżowych magazynów, takich jak „Vogue” i „Paris Match”, wychwalano urodę, sylwetkę i wyczucie stylu żony prezydenta Syrii, Baszara Asada. Nazywano ją „różą pustyni” oraz „promykiem światła w kraju przepełnionym mrokiem”, doceniano „niewymuszoną elegancję, imponujące IQ, a także umiejętność łączenia obowiązków pierwszej damy z opieką nad trojgiem dzieci: córką Zein oraz synami Hafezem i Karimem”. O godnych potępienia czynach jej męża nie wspomniano, a obalone 8 grudnia 2024 roku rządy syryjskiego dyktatora sprawiły, że Asma Asad po 24 latach utraciła status pierwszej damy w bliskowschodnim kraju. Czym obecnie zajmuje się kobieta, którą autorka pochlebnego artykułu opublikowanego w 2010 roku w „Vogue”, określiła po latach mianem „pierwszej damy piekieł”?

Pozostało 93% artykułu
Jej historia
Firma Victorii Beckham po 17 latach wreszcie przyniosła zysk. Jej klucz do sukcesu
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Jej historia
Maria-Chantal Miller - księżna z talentem do robienia biznesu. Na czym zarabia?
Jej historia
Australijka zbiła fortunę na darmowym produkcie. Jak tego dokonała?
WSPOMNIENIA
Zmarła matka właścicieli marki Chanel. Miała 99 lat. Była przyjaciółką Karla Lagerfelda
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Jej historia
Isabelle Huppert obchodzi 50-lecie pracy artystycznej: Nie raz pracowała z polskimi reżyserami