Pasażerowie biorą ją za stewardessę. 26-letnia Rachel Gilmour najmłodszym kapitanem na świecie

Rachel Gilmour ma zaledwie 26 lat, jedna udało jej się zajść bardzo wysoko – i to dosłownie. Niedawno Szkotkę awansowano na stanowisko kapitana samolotu pasażerskiego. Brytyjskie media okrzyknęły ją najmłodszą na świecie kobietą pełniącą tę funkcję.

Publikacja: 31.03.2025 11:14

Rachel Gilmour ma nadzieję, że jej przykład zainspiruje kolejne młode kobiety, aby spróbować swoich

Rachel Gilmour ma nadzieję, że jej przykład zainspiruje kolejne młode kobiety, aby spróbować swoich sił w zawodzie pilota.

Foto: Adobe Stock

Szkockie regionalne linie lotnicze Loganair zyskały niedawno nowego kapitana w osobie 26-letniej Rachel Gilmour. Młoda pilotka dołączyła do grona najmłodszych kobiet zajmujących stanowisko kapitana samolotu.

Rachel Gilmour – prawdopodobnie najmłodsza kapitan samolotu na świecie

Istnieją spore szanse, że Szkotka zostanie rekordzistką. Jest bowiem w tym samym wieku, co Kate McWilliams, którą w 2019 roku ogłoszono najmłodszą kapitan na świecie.

Gilmour deklaruje w wywiadach, że doświadcza ogromnego wsparcia ze strony współpracowników. Zapewnia, że nigdy nie usłyszała od nich żadnych nieuprzejmych czy dyskryminujących komentarzy.

Pilotka zdążyła już przeżyć trudne momenty w powietrzu – chociażby ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, które są częste w regionie, w którym pracuje. - Przyznano, że w momentach kryzysowych zachowuję spokój – mówi Szkotka.

Zdecydowanie bardziej uprzedzeni są pasażerowie. Często bywają mocno zaskoczeni, kiedy uświadamiają sobie, że Gilmour jest kapitanem samolotu. Zadziwia ich zarówno młody wiek kobiety, któremu towarzyszy wyjątkowo młodzieńczy wygląd, jak i jej płeć.

Czytaj więcej

Katy Perry poleci w kosmos. Artystka spełnia marzenie z dzieciństwa

Niekiedy pasażerowie biorą ją za stewardessę. Nic dziwnego – znakomitą większość osób na zatrudnionych tych stanowiskach stanowią młode kobiety.

- To jedynie stereotypy dotyczące płci, które zawsze dochodzą do głosu – w końcu jestem młodą kobietą – mówi cytowana przez „Telegraph” Gilmour. - Próbuję przecierać szlaki i udowadniać, że ani płeć, ani wiek nie ma w tej kwestii znaczenia – dodaje Szkotka.

Rachel Gilmour ma nadzieję, że jej przykład zainspiruje kolejne młode kobiety, aby spróbować swoich sił w tym zawodzie. Na większy udział kobiet w branży lotniczej z pewnością trzeba będzie poczekać jeszcze wiele lat. Globalnie pracuje w niej jedynie sześć procent kobiet, w Europie ten odsetek jest jeszcze mniejszy: wynosi pięć procent.

Młoda kapitan walczy ze stereotypami i uprzedzeniami. „Wiek to tylko liczba”

Rachel Gilmour pochodzi z miejscowości Largs w hrabstwie Ayrshire we wschodniej Szkocji. W wywiadach dla brytyjskich mediów Szkotka przyznaje, że o karierze pilota marzyła od dzieciństwa. Pierwsze próby za sterami podejmowała już pod koniec szkoły średniej.

Dziewczyna znajdowała się wtedy w newralgicznym momencie swojego życia – musiała zdecydować, co chce robić w przyszłości. Nie miała żadnych wątpliwości. Widziała, że jedyne, czego pragnie, to być pilotem – i rozpoczęła naukę w szkole lotniczej Tayside Aviation w Dundee.

W wieku zaledwie 22 lat została instruktorką latania na swojej rodzimej uczelni. Również w Tayside Aviation zdobyła licencję pilota samolotu prywatnego. W kolejnych latach kontynuowała treningi i zaliczała egzaminy.

Mając 24 lata, Gilmour zatrudniła się na stanowisku pilota w liniach lotniczych Loganair i przeprowadziła się do Aberdeen. Tam zdobyła odznakę drugiego pilota, czyli oficera, który siedzi za sterami obok kapitana. Obecnie pracuje na lotnisku w Glasgow.

Źródło:
www.telegraph.co.uk
www.thenational.scot

Szkockie regionalne linie lotnicze Loganair zyskały niedawno nowego kapitana w osobie 26-letniej Rachel Gilmour. Młoda pilotka dołączyła do grona najmłodszych kobiet zajmujących stanowisko kapitana samolotu.

Rachel Gilmour – prawdopodobnie najmłodsza kapitan samolotu na świecie

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Patricia Vargas Llosa. Trwała przy mężu nobliście pół wieku, wybaczyła mu zdradę
Jej historia
Zbuntowana księżniczka Amira al-Tawil. Wykorzystała pieniądze męża na pomoc kobietom
Jej historia
Była wokalistka En Vogue przedstawiła kulisy decyzji o zamieszkaniu w samochodzie
Jej historia
75-letnia Twiggy ani myśli o emeryturze. Oto, czym się teraz zajmuje
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Jej historia
Marisa Abela zapłaciła wysoką cenę za rolę Amy Winehouse. „Nie byłam na to gotowa”