Marzena Okła-Drewnowicz. Kim jest nowa minister do spraw polityki senioralnej?

Typowana przez dłuższy czas na ministra rodziny i polityki społecznej, Marzena Okła-Drewnowicz ostatecznie została wybrana na ministra do spraw polityki senioralnej. To nowe stanowisko w rządzie.

Publikacja: 13.12.2023 14:02

Marzena Okła-Drewnowicz - minister do spraw polityki senioralnej.

Marzena Okła-Drewnowicz - minister do spraw polityki senioralnej.

Foto: PAP

Stworzono je po to, aby sprostać wymogom demograficznej rzeczywistości kraju. Marzena Okła-Drewnowicz, która będzie kierować działaniami w tym obszarze,  zasiada w Sejmie już od 2007 roku i bynajmniej nie jest nowicjuszką w świecie polityki. 

Marzena Okła-Drewnowicz  polityczka z duszą społecznika

51-letnia działaczka PO pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odebrała wykształcenie w dziedzinie socjologii (1996), zaś w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach ukończyła studia podyplomowe z organizacji pomocy społecznej (2002).

Nowo powołana minister do spraw polityki senioralnej  zawsze odznaczała się duszą społecznika. Ta cecha charakteru skłoniła ją do podjęcia pracy najpierw w rejonowym urzędzie pracy, a następnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej. W latach 1998-2007 pełniła tam funkcję zastępcy dyrektora. Pracowała również jako nauczycielka oraz wykładowca w Centrum Kształcenia Pracowników Służb Społecznych. W 2006 roku związała się z Platformą Obywatelską, z ramienia której została wybrana do sejmiku świętokrzyskiego. Rok później po raz pierwszy otrzymała mandat poselski. Od tej pory jest nieustannie obecna w Sejmie. Pełniła tam różne funkcje. Jednocześnie w 2017 roku rozstała się ze stanowiskiem szefowej PO w województwie świętokrzyskim,. Tłumaczyła tę decyzję nadmiarem obowiązków. W Sejmie najdłużej była wiceprzewodniczącą Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. W związku w tym wielu komentatorów spodziewało się, że w nadchodzącej kadencji polityczce znów zostaną powierzone zadania z tego obszaru. Okazało się jednak, że premier Donald Tusk znalazł dla swojej długoletniej współpracownicy inną misję. Resortem Rodziny i Polityki Społecznej pokieruje posłanka Nowej Lewicy Agnieszka Dziemanowicz-Bąk, zaś Marzenie Okła-Drewnowicz przypadnie w udziale czuwanie nad losem seniorów.

Czytaj więcej

Dr Timnit Gebru – aktywistka, która miała odwagę postawić się technologicznemu gigantowi

– Zbudujemy nowoczesną politykę senioralną. Jej wizytówką będzie bon senioralny i cały system opieki nad osobami starszymi. #PolskaSeniora to był i jest najważniejszy projekt w mojej społecznej oraz zawodowej pracy – jasno zadeklarowała nowa minister na jednym ze swoich profili w mediach społecznościowych. – Prawdziwie skoordynowana polityka senioralna znalazła swoje osobne miejsce w planie na konstrukcję nowego rządu. To przedsięwzięcie na fundamentach aktywizacji i opieki, o które walczyły środowiska. Jak wiecie, sprawy seniorów niejako wyznaczają bieg mojej aktywności politycznej. Przed nami trudne zadanie zbudowania czegoś praktycznie od podstaw. Mamy konkretny plan i go po prostu zrealizujemy – napisała.

Wiele wskazuje na to, że przed panią minister staną duże wyzwania. Donald Tusk zapowiedział  radykalne zmiany w polityce senioralnej. Innowacyjnym pomysłem ma być wprowadzenie wspomnianego bonu senioralnego. Szczegóły dotyczące tego programu mają zostać ujawnione w najbliższych miesiącach, gdy prace nad nim dobiegną końca i będą znane już dokładne zasady jego funkcjonowania.

Stworzono je po to, aby sprostać wymogom demograficznej rzeczywistości kraju. Marzena Okła-Drewnowicz, która będzie kierować działaniami w tym obszarze,  zasiada w Sejmie już od 2007 roku i bynajmniej nie jest nowicjuszką w świecie polityki. 

Marzena Okła-Drewnowicz  polityczka z duszą społecznika

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Suri Cruise kończy 18 lat. Ojciec przestanie łożyć na jej utrzymanie?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ludzie
Iga Światek ambasadorką Lancôme. Znamy kulisy współpracy
Ludzie
Seniorki gwiazdami sieci dzięki swoim opiekunom. Na czym polega zjawisko "carefluencers"?
Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą