Aktualizacja: 21.11.2024 10:12 Publikacja: 11.09.2023 15:18
Kobiety w Afganistanie
Foto: PAP/EPA
Afganistan przez wiele lat znajdował się w centrum światowej uwagi. Zaczął ją stopniowo tracić po wycofaniu zachodnich wojsk w sierpniu 2021 r. Pół roku później tendencję tę przypieczętował rosyjski atak na Ukrainę. Po fiasku dwudziestoletniego zachodniego zaangażowania w Afganistanie spadek zainteresowania był niedawnym interwenientom na rękę. Oddali przecież władzę talibom, którzy w latach 1996-2001 stworzyli jeden z najbardziej opresyjnych reżimów na świecie.
Niektórzy krzewili wiarę w „zreformowanych” i „pragmatycznych” talibów lub wyrażali przekonanie, że kryzys humanitarny i potrzeba finansowania mogą ich zmusić do ustępstw. Talibowie początkowo rzeczywiście formułowali obietnice nieprowadzenia polityki dyskryminacji. Szybko jednak zaczęli realizować własne idee, nie oglądając się na międzynarodowe zobowiązania w obszarze praw człowieka.
„Czy kobieta może zostać prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej?” – pyta była premier. W Stanach Zjednoczonych okazało się to niemożliwe, choć jak wylicza „Washington Post” kobiety sięgały do tej pory po władzę w 87 krajach.
Rodzice krytykują zajęcia opiekuńczo-wychowawcze organizowane w szkołach w Dniu Nauczyciela, a na co dzień niespecjalnie analizują aktywności proponowane ich dzieciom w świetlicy, mimo że wielu odbiera je z placówek w ostatniej chwili przed zamknięciem. Dlaczego?
Kilka dni temu opinią publiczną wstrząsnęła informacja o samobójstwie 16-latki, ofiary hejtu i nękania rówieśniczego. Wszyscy wydają się tym zaskoczeni i zadają pytania o to, jak mogło dojść do kolejnej tragedii na podobnym tle. Ja myślę o czymś innym.
- Przymykamy oko na powszechnie obecne reklamy alkoholu na profilach wielu znanych nazwisk. Nie mamy kłopotu z dojrzałymi aktorami reklamującymi fastfood, ale podnosimy raban, gdy robią to idole czy idolki młodzieży - mówi mec. Joanna Parafianowicz.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W każdej sferze życia wypada zachować choćby minimum zdrowego rozsądku. Nade wszystko zaś warto myśleć, bo choć czynność ta zdaje się nie być doceniana, ma przed sobą przyszłość.
Afgańskie Ministerstwo Propagowania Cnoty i Zwalczania Występków zapowiedziało w poniedziałek wdrożenie prawa zakazującego publikowania wizerunków wszystkich żywych istot.
Sportsmenka Marzieh Hamidi uciekła z Afganistanu do Paryża po tym, jak talibowie przejęli władzę w jej kraju. Niedawno zamieściła ważny apel w obronie praw Afganek na Instagramie. Teraz jej życie jest zagrożone - do tego stopnia, że ma ochronę policji. Głośno mówi jednak: „Nikt nie zdoła mnie uciszyć”.
Oceniając wniosek o przyznanie statusu uchodźcy, jaki złożyła kobieta posiadająca obywatelstwo afgańskie, państwo członkowskie UE może wziąć pod uwagę wyłącznie jej płeć i obywatelstwo - wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątkowym wyroku.
Ministerstwo Cnoty i Zwalczania Występków ogłosiło wprowadzenie w życie ustawy regulującej zasady codziennego życia. Zapewnia, że jest odpowiedzialne za zapewnienie pokoju i braterstwa wśród ludzi.
Niemiecki rząd osiągnął w środę porozumienie ws. projektu przepisów ułatwiających deportowanie osób, która chwalą lub promują "przestępstwa o charakterze terrorystycznym" - informuje niemieckie MSW.
Mimo iż od czasu zdobycia władzy w Afganistanie w 2021 roku talibowie są formalnie uznawani w Rosji za terrorystów, ich delegacje wielokrotnie już przyjeżdżały na zaproszenie Kremla. W tym roku były już dwukrotnie, a po marcowym ataku terrorystycznym na Krokus City Hall pod Moskwą talibowie potępili zamachowców.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej zaproponowały wykluczenie talibów z listy organizacji terrorystycznych.
Ośmioro kobiet i dzieci zginęło na terenie Afganistanu w przeprowadzonych przez Pakistan atakach - podali talibowie. Pakistan twierdzi, że przeprowadził operację przeciw terrorystom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas