W szpilkach za kierownicą. Co jest zakazane, a co dozwolone według przepisów

Prowadzenie samochodu w butach na wysokim obcasie może spowodować poważne problemy. Jakie?

Publikacja: 28.09.2023 10:46

Czy można prowadzić samochód w szpilkach?

Czy można prowadzić samochód w szpilkach?

Foto: Adobe Stock

Czy dozwolone jest kierowanie samochodem bez koszulki, w klapkach lub szpilkach, palenie papierosów albo jedzenie w trakcie jazdy - na pytania „Rzeczpospolitej” odpowiada r. pr. dr inż. Jonatan Hasiewicz (radca prawny, doktor nauk prawnych, inżynier ruchu drogowego).

Czy przepisy prawa drogowego określają, jakie konkretnie czynności nie mogą być wykonywane w czasie kierowania samochodu?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem będący uczestnikiem ruchu drogowego ma "unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego" podczas prowadzenia pojazdu. Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie odnosi się w skonkretyzowany sposób do partykularnych zachowań uczestników ruchu drogowego, które stanowią swoiste dystraktory zakłócające prowadzenie pojazdów. Niemniej należy wskazać, że spowodowanie wypadku drogowego lub popełnienie wykroczenia drogowego w sytuacji jednoczesnego wykonywania innych rozkojarzających czynności w pojeździe będzie stanowiło okoliczność obciążającą dla kierującego pojazdem.

Czy dozwolone jest kierowanie samochodu bez koszulki w przypadku mężczyzn lub w samym staniku w przypadku kobiet?

Przepisy prawne tego nie regulują. Obowiązuje tutaj zatem zasada - co nie jest zakazane, jest dozwolone.

Bez odpowiednich butów ani rusz

Czy można prowadzić auto w klapkach lub w szpilkach?

Prowadzenie pojazdu w obuwiu nieprzystosowanym do używania pedału hamulca i gazu jest działaniem nieodpowiedzialnym. Niemniej w sprawach takich wypowiadały się sądy karne rozstrzygające wypadki drogowe z udziałem kierujących pojazdami, którzy poruszali się nimi w "klapkach". Na przykład sam byłem Obrońcą w sprawie II K 92/21 toczącej się przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia - Fabrycznej we Wrocławiu II Wydział Karny, gdzie na etapie postępowania sądowego ustalono iż Pokrzywdzony, który zginął tragicznie w wypadku drogowym miał założone "klapki" typu "japonki". Biegli sądowi sporządzający opinię w tej sprawie uznali, iż mogło mieć to negatywny wpływ na panowanie nad pojazdem przez Pokrzywdzonego i wykonywanie manewrów obronnych, przy czym nie miało to znaczenia na tyle istotnego w kontekście rozpatrywanego wypadku drogowego. Opinii biegłych sądowych w przedmiotowej sprawie nie zakwestionował Sąd Okręgowy we Wrocławiu IV Wydział Karny Odwoławczy w sprawie IV K 309/22, który orzekał jako sąd drugiej instancji. Reasumując, ewentualne nieadekwatne obuwie używane przez kierującego pojazdem może mieć dla niego negatywne konsekwencje jedynie w sytuacjach ograniczających podejmowanie właściwych manewrów obronnych lub prewencyjnych reakcji w trakcie sytuacji niebezpiecznych (wypadek drogowy).

Czy natomiast kierowca może palić papierosy w trakcie prowadzenia samochodu?

Przepisy prawne tego nie regulują.

Z posiłkiem lepiej poczekać do postoju

A czy kierujący może jeść?

Przepisy prawne także tego nie regulują, przy czym jedzenie samo w sobie powoduje konieczność odrywania jednej lub obu rąk od kierownicy, co może utrudniać szeroko rozumiane "panowanie nad pojazdem mechanicznym".

Czy w przypadku kontroli przeprowadzonej przez policję kierująca samochód osoba musi okazać dokument tożsamości? Czy musi to być wersja materialna dokumentu czy może być w aplikacji mObywatel? Jakie konsekwencje mogą spotkać osobę, która nie okaże dokumentu (czy np. transport na komisariat w celu ustalenia tożsamości jest możliwy)?

Kierujący pojazdem w obecnym stanie prawnym nie musi posiadać przy sobie dokumentu prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Co do zasady funkcjonariusze Policji zawsze proszą o okazanie dowodu osobistego i dokumentu prawa jazdy. Jeśli prowadzący pojazdem nie posiada tych dokumentów, to proszą o podanie numeru PESEL oraz danych osobowych. Na podstawie tych danych ustalają prowadzącego pojazdem. Należy pamiętać, iż próba "oszukiwania" Policji stanowi poświadczanie nieprawdy w rozumieniu art. 272 Kodeksu Karnego, co jest sankcjonowane karą pozbawienia wolności do 3 lat. Funkcjonariusze policji - w sytuacji braku dokumentów u prowadzącego pojazd - mogą także żądać potwierdzenia tożsamości prowadzącego pojazd przez pasażera (o ile jest on w pojeździe). Policja nie prowadzi praktyki polegającej na transportowaniu na komisariat prowadzącego pojazd mechaniczny bez posiadanych dokumentów w celu ustalenia jego tożsamości.

Czy dozwolone jest kierowanie samochodem bez koszulki, w klapkach lub szpilkach, palenie papierosów albo jedzenie w trakcie jazdy - na pytania „Rzeczpospolitej” odpowiada r. pr. dr inż. Jonatan Hasiewicz (radca prawny, doktor nauk prawnych, inżynier ruchu drogowego).

Czy przepisy prawa drogowego określają, jakie konkretnie czynności nie mogą być wykonywane w czasie kierowania samochodu?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo
Jak zarządzać budżetem w rodzinach patchworkowych? Prawnik radzi
Prawo
Czy pracodawca może nakazać podwładnym noszenie bielizny? Dress code okiem prawniczki
Prawo
Czy i jak pracodawca może wyznaczać granice aktywności pracownicy w Internecie?
Prawo
Jak wspierać pracownice przechodzące korektę płci? Prawnik wyjaśnia
Prawo
Niewidoma prawniczka Katarzyna Heba: To ja jestem ta przebojowa, która niczego się nie boi
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne