Aktualizacja: 16.02.2025 14:46 Publikacja: 16.10.2023 08:00
Sophie Marceau
Sophie Marceau: "Nauczyłam się być kobietą, obserwując inne kobiety".
Foto: East News
„Czy wiesz, jak być kobietą” – zapytał Sophie Marceau dziennikarz Simon Brunfaut, a ona odparła: „Nauczyłam się tego, obserwując inne kobiety”. To im poświęciła trzynaście opowiadań i siedem wierszy zebranych w jej drugiej książce „La Souterraine”. „Kobieta to impuls, obietnica życia. Tam, gdzie jest kobieta, tam jest nadzieja” – mówi 57-letnia aktorka, reżyserka i pisarka.
Myślenie, że miarą szczęścia albo spójności relacji jest to, że partner spełnia określone potrzeby związane z kwestiami finansowymi i "pasuje" do wyznawanych w tym zakresie wartości, jest złudne – mówi seksuolog i psychoterapeuta Robert Kowalczyk.
Badania wskazują, że podejście do walentynek zmienia się na całym świecie. Królują: ekologiczne trendy w Europie, luksusowe wydatki w USA, i pragmatyzm w Polsce. Jaki udział w kreowaniu tych nowych zwyczajów mają przedstawiciele pokolenia Z?
Czyli to już czas, by powiedzieć, że z przegranego pokolenia uważanego za przegrane generacja Y stała się najbogatszą w historii - przynajmniej według statystyk?
Funkcjonujący od blisko 160 lat The Savile Club z siedzibą w Londynie, jeden z historycznych brytyjskich klubów dżentelmenów, przegłosował decyzję o dalszym, tradycyjnym niedopuszczaniu kobiet do swojego grona. Decyzja ta wywołała sprzeciw wśród niektórych członków klubu.
Zdaniem ekspertów zabieranie do pracy pupila poprawia nastrój, co wydatnie poprawia produktywność pracownika. Z badań nad tym tematem płynie też kilka innych wniosków, które mogą zainteresować pracodawców.
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Tak jak Bośnia ma swoją najbardziej literacką rzekę Drinę, opiewaną przez noblistę Ivona Andricia, tak i my w Polsce mamy nasz najbardziej literacki ze wszystkich cieków – Bug. Książki o nim powstają i zdaje się, że wciąż powstawać będą. Są świeże przykłady.
Piekło to świat bez przyjaźni, przyszłości i nadziei – mówi Adam Zagajewski w swoich ostatnich wierszach.
W „Anatomii upadku” Justine Triet doceniam to, jak reżyserka „nakłuwa” fabułę środkami filmowymi, bierze w cudzysłów i demaskuje wyłącznie obrazem i montażem.
40 lat temu Janusz Zajdel otrzymał pierwszą w historii Nagrodę Fandomu Polskiego za powieść „Paradyzja”. Nie zdążył jej odebrać, bo w tym samym 1985 r. zmarł, a sama nagroda została ochrzczona jego imieniem. Jak po czterech dekadach czyta się książki prozaika, którego nazwisko trwale połączyło się z polską fantastyką?
Czasem zastanawiam się, jak by wyglądał Zajdel, gdyby nie został odwołany z tego padołu. Przez te cztery darowane dekady – co by robił? Co by napisał? Jak by komentował to, co się stało z Polską?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas