Mniej rodzinnie niż wcześniej. Oto, jak Polacy chcą spędzić w tym roku Święta Bożego Narodzenia

O czasie poprzedzającym Boże Narodzenie mówi się, że jest magiczny. Zbadano, jakie plany związane ze Świętami robią dziś Polacy.

Publikacja: 24.11.2023 16:15

Boże Narodzenie na plaży? Polacy mówią TAK.

Boże Narodzenie na plaży? Polacy mówią TAK.

Foto: Adobe Stock

Badania przeprowadzone przez Amazon.pl we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS miały dać odpowiedź na pytanie, czy święta wciąż są obchodzone w Polsce zgodnie z dawnymi tradycjami, czy też młodsze pokolenia wolą realizować własne wizje spędzania tego czasu? Zapytano też o takie kwestie, jak kultywowanie rodzinnych tradycji aż po preferencje co do otrzymywanych prezentów. Wyniki wydają się ciekawe.

30 proc. badanych Polaków, zadeklarowało, że zamierza spędzić Święta w dużym rodzinnym gronie. Jednak zeszłoroczne Boże Narodzenie spędziło w ten sposób znacznie więcej osób, bo aż 60 proc. odpowiadających.

Boże Narodzenie to czas na wyjazd

Okazuje się, że Polacy szukają ciepła nie tylko w zaciszu rodzinnego domu, ale i w egzotycznych krajach. Wykorzystują świąteczny czas wolny od pracy na wakacje – o takiej formie spędzenia Bożego Narodzenia marzy 26 proc. badanych. Takiej odpowiedzi najczęściej udzielały osoby będące w grupie wiekowej od 43 do 55 roku życia (przedstawiciele tzw. Generacji X).

Badanie pokazało również, że Polacy mimo wszystko licznie kultywują bożonarodzeniowe tradycje przekazane im przez ich rodziców i dziadków – nawet te niezbyt przez siebie lubiane. Przykładem jest dzielenie się opłatkiem. Choć pamięta o niej 80 proc. badanych, to duża część z nich przyznaje, że negatywnie ją odbiera. Takie zdanie wyraziło aż 33% badanych w wieku poniżej 27 lat.

Czytaj więcej

Rusza jarmark świąteczny w Krakowie. CNN uznało go za jeden z najpiękniejszych na świecie

Pomimo przywiązania do dawnych zwyczajów, na popularności zyskują także te „nowe tradycje”, np. wysyłanie życzeń świątecznych SMS-owo czy odwiedzanie bożonarodzeniowych jarmarków. Tego rodzaju atrakcje organizowane zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach z roku na rok przyciągają coraz większe tłumy.

Styl życia
Raport: samotne matki bardziej narażone na ubóstwo. Wskazano powody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl życia
"Zrobione przez kobiety? Powinno być tańsze”. Badanie ujawniło seksizm wśród miłośników win
Styl życia
Przerywanie lektury książki to nie grzech. Wiadomo, jakie woluminy warto odkładać bez wahania
Styl życia
Prezenty na komunię psują dzieci? Psycholog Maria Rotkiel: Winne są zaniedbania dorosłych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Styl życia
Starożytna kobieta uratowana spod kół buldożerów. Cenne znalezisko na placu budowy