Mniej rodzinnie niż wcześniej. Oto, jak Polacy chcą spędzić w tym roku Święta Bożego Narodzenia

O czasie poprzedzającym Boże Narodzenie mówi się, że jest magiczny. Zbadano, jakie plany związane ze Świętami robią dziś Polacy.

Publikacja: 24.11.2023 16:15

Boże Narodzenie na plaży? Polacy mówią TAK.

Boże Narodzenie na plaży? Polacy mówią TAK.

Foto: Adobe Stock

Badania przeprowadzone przez Amazon.pl we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS miały dać odpowiedź na pytanie, czy święta wciąż są obchodzone w Polsce zgodnie z dawnymi tradycjami, czy też młodsze pokolenia wolą realizować własne wizje spędzania tego czasu? Zapytano też o takie kwestie, jak kultywowanie rodzinnych tradycji aż po preferencje co do otrzymywanych prezentów. Wyniki wydają się ciekawe.

30 proc. badanych Polaków, zadeklarowało, że zamierza spędzić Święta w dużym rodzinnym gronie. Jednak zeszłoroczne Boże Narodzenie spędziło w ten sposób znacznie więcej osób, bo aż 60 proc. odpowiadających.

Boże Narodzenie to czas na wyjazd

Okazuje się, że Polacy szukają ciepła nie tylko w zaciszu rodzinnego domu, ale i w egzotycznych krajach. Wykorzystują świąteczny czas wolny od pracy na wakacje – o takiej formie spędzenia Bożego Narodzenia marzy 26 proc. badanych. Takiej odpowiedzi najczęściej udzielały osoby będące w grupie wiekowej od 43 do 55 roku życia (przedstawiciele tzw. Generacji X).

Badanie pokazało również, że Polacy mimo wszystko licznie kultywują bożonarodzeniowe tradycje przekazane im przez ich rodziców i dziadków – nawet te niezbyt przez siebie lubiane. Przykładem jest dzielenie się opłatkiem. Choć pamięta o niej 80 proc. badanych, to duża część z nich przyznaje, że negatywnie ją odbiera. Takie zdanie wyraziło aż 33% badanych w wieku poniżej 27 lat.

Czytaj więcej

Rusza jarmark świąteczny w Krakowie. CNN uznało go za jeden z najpiękniejszych na świecie

Pomimo przywiązania do dawnych zwyczajów, na popularności zyskują także te „nowe tradycje”, np. wysyłanie życzeń świątecznych SMS-owo czy odwiedzanie bożonarodzeniowych jarmarków. Tego rodzaju atrakcje organizowane zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach z roku na rok przyciągają coraz większe tłumy.

Styl życia
Kenza Layli - pierwsza na świecie zdobywczyni tytułu Miss Sztucznej Inteligencji
Styl życia
Wakacje pod kontrolą. 9 rzeczy, o które należy zadbać, by bezpiecznie się opalać
Zdrowie
Czy można przedawkować kawę? Oto, co się dzieje z ciałem, gdy ma nadmiar kofeiny
Styl życia
Oprah Winfrey zawstydzona publicznie. Trudny temat mocno ją dotknął
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Styl życia
Marina Abramović uciszyła festiwalowy tłum w Glastonbury. Co wydarzyło się na scenie?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą