Całowanie kobiety w dłoń. We współczesnym świecie nie ma na to miejsca? Ekspertka odpowiada

Kwestia całowania kobiety co jakiś czas powraca jako temat w debacie społecznej i prywatnych rozmowach. Choć wiele kobiet nie życzy sobie, aby obdarowywano je tym gestem, niektórzy mężczyźni nie potrafią z niego zrezygnować. Jak się zachować w takiej sytuacji?

Publikacja: 12.12.2023 18:49

W jakich sytuacjach wypada całować kobietę w dłoń?

W jakich sytuacjach wypada całować kobietę w dłoń?

Foto: Stock Adobe

Całowanie kobiety w dłoń jest bardzo starym zwyczajem. O jego początkach na stronie internetowej instytutetykiety.pl pisze znawczyni zasad savoir-vivre'u Aleksandra Pakuła. Pierwsi zaczęli całować Hiszpanie. Później robili to Francuzi oraz Włosi. Początkowo ten przywilej dotyczył tylko pań o arystokratycznych korzeniach, ale w kolejnych stuleciach stał się już pospolitym gestem. Chociaż w innych kulturach zniknął dość szybko, to w Polsce zakorzenił się na długi czas. Jeszcze w PRL-u był nieodłącznym elementem powitania kobiety. Chociaż w XXI wieku w większości kręgów uznawany jest za nietakt, niektórzy mężczyźni wciąż uważają, że jest to wyraz szacunku.

Całowanie kobiety w rękę - wypada czy nie?

Składanie pocałunku na kobiecej dłoni nadal jest bardzo popularne szczególnie podczas uroczystości  i spotkań rodzinnych, ale wcale nierzadko można dostrzec ten gest również w kręgach politycznych. Kiedy znany polityk zdecyduje się na jego wykonanie i zostaje to pokazane w mediach, często pojawiają się dyskusje dotyczące przekraczania granic bliskości. Trenerka etykiety Renata Wrona uważa, że kiedy nie jest się w sytuacji intymnej, całowania w dłoń należy unikać.

- W takich okolicznościach po prostu podajemy sobie rękę. Wiem, że w Polsce ten zły nawyk wciąż pokutuje. Wyraźnie widać to w polityce - mówi ekspertka.

Według Renaty Wrony takie podejście wynika z chęci okazania szacunku kobietom oraz przywiązania do tradycji. Byłoby jednak wskazane, aby decydując się na całowanie kobiety w dłoń, mężczyzna uwzględniał przede wszystkim jej podejście do sprawy - oczekiwania i emocje. 

Podobne zasady obowiązują w sferze biznesowej. Podobnie jak w świecie polityki, tak i tutaj pocałunki składane na dłoni nie powinny mieć miejsca. 

- Pamiętajmy, że w biznesie nie ma płci. Są tylko zajmowane stanowiska. Podawanie dłoni zawsze odbywa się na stojąco i, co ważne, nigdy nie przez biurko czy stół. Jeżeli chodzi o przepuszczanie w drzwiach, to niezależnie od płci pierwszeństwo mają osoby wyżej w zawodowej hierarchii. W niektórych sytuacjach biznesowych danie pierwszeństwa kobiecie może być nawet uznane za gest o charakterze seksistowskim - podkreśla ekspertka.

Całowanie kobiety w rękę - jak i kiedy?

Renata Wrona informuje, że jedyną sytuacją, w której można sobie pozwolić na gest nawiązujący do pocałunku w dłoń, jest powitanie starszej pani - w wieku powyżej 80 lat. Wówczas faktycznie jest to wyraz szacunku. Trzeba jednak pamiętać, aby i tu nie pojawiał się intensywny dotyk ust zostawiający ślad na skórze. Cmoknięcie powinno być kurtuazyjne, centymetr od skóry. Ważne jest, aby odpowiednio się ukłonić.

- Jeśli już mężczyzna decyduje się ucałować kobietę w rękę, to wówczas pochyla się do wysokości dłoni, ale w żadnym wypadku nie podnosi jej sobie do ust - wyjaśnia trenerka etykiety. - Jeśli chodzi o młode pokolenie, to w ogóle należy zrezygnować z gestu, o którym mowa. Jest równouprawnienie, kobiety zarabiają, płacą za siebie i również nie chcą być całowane w dłoń. Tym bardziej że w sytuacjach biznesowych taki gest jest przejawem umniejszenia kobiecie - tłumaczy.

Czytaj więcej

Życzenia na mikołajki. Ekspertka o tym, czy wypada je składać

Mimo że całowanie kobiety w dłoń od dawna uznawane jest za nietaktowne, to niektórzy mężczyźni wciąż trzymają się tego zwyczaju. Ekspertka wyjaśnia, co można zrobić w takiej sytuacji.

- Kobieta podaje rękę do uścisku w określonej pozycji - ułożoną bokiem, z odstającym kciukiem i czterema palcami obok siebie. Jeśli czuje, że mężczyzna starszej daty odwraca dłoń do pocałunku, to faux-pas byłoby jej zabieranie i mówienie, że sobie tego nie życzy. Jeśli do tego dojdzie, to kulturalniej jest udawać, że nic się nie stało - radzi.

Ekspertka zwraca też uwagę, by mężczyźni byli wrażliwi na niewerbalne sygnały, jakie wysyła kobieta. Powinni przede wszystkim zauważać, w jaki sposób podaje dłoń i uwzględniając ten znak, nie ofiarowywać pocałunku wbrew jej woli. 

Styl życia
Raport: samotne matki bardziej narażone na ubóstwo. Wskazano powody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl życia
"Zrobione przez kobiety? Powinno być tańsze”. Badanie ujawniło seksizm wśród miłośników win
Styl życia
Przerywanie lektury książki to nie grzech. Wiadomo, jakie woluminy warto odkładać bez wahania
Styl życia
Prezenty na komunię psują dzieci? Psycholog Maria Rotkiel: Winne są zaniedbania dorosłych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Styl życia
Starożytna kobieta uratowana spod kół buldożerów. Cenne znalezisko na placu budowy