Aktualizacja: 11.11.2024 15:24 Publikacja: 09.01.2024 19:29
"Chwilowa" adopcja daje psom nadzieję, że oto wreszcie znalazły nowy dom i troskliwego opiekuna.
Foto: Adobe Stock
Akcja „Mrozy” polegająca na krótkotrwałym przyjmowaniu zwierząt ze schroniska do mieszkań i domów, aby przeczekały w bezpiecznych warunkach niskie temperatury, spotkała się z wyjątkowym odzewem Polaków. Przed weekendem w schroniskach ludzie stali w wielogodzinnych kolejkach, aby pomóc. Co państwo sądzą o tej inicjatywie?
Joanna Burakiewicz: Przyznaję, że jako wieloletni opiekunowie bezdomnych i porzuconych zwierząt mamy mieszane uczucia odnośnie do tej inicjatywy. Byłoby wspaniale, gdyby przyjmowanie przez ludzi psów i kotów do domów kończyło się co najmniej przetrzymaniem ich do czasu znalezienia im stałego domu przez schronisko czy fundację lub adoptowanie na stałe przez osobę uczestniczącą w akcji. Przyjmowanie zwierząt na weekend czy kilka dni, a później oddawanie ich z powrotem do schroniska nie jest dobre dla psychiki tych istot. To dawanie im nadziei, że oto wreszcie znalazły nowy dom i troskliwego opiekuna. Szczególnie może być to bolesne dla zwierząt, które kiedyś miały taki dom, ale z różnych powodów go straciły. Oczywiście trzymamy jednak kciuki za powodzenie akcji oraz za to, żeby jak najmniej psów i kotów po zakończeniu inicjatywy wróciło później pod opiekę schroniska.
Każde pokolenie twierdzi, że ma w życiu trudniej niż poprzednie generacje, przy czym te trudności dotyczą różnych sfer życia. Pokolenie Z nie tu jest wyjątkiem. Największym problemem młodych dorosłych jest dziś osiągnięcie niezależności finansowej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Jedno z najsłynniejszych dzieł autorstwa Banksy’ego, „Dziewczynka z balonikiem”, zostało sprzedane na aukcji za 104,000 dolarów. Jakie inne obrazy i przedmioty ikonicznego artysty trafiły pod młotek?
Jak podaje Pałac Buckingham, królowa Kamila jest zmuszona odwołać spotkania zaplanowane na najbliższe dni. Powodem ma być obecny stan zdrowia monarchini. Jaką infekcję zdiagnozowano u żony króla Wielkiej Brytanii?
Pokryta 10,000 pereł suknia ślubna księżnej Diany z 1981 roku po niemal czterech dekadach poróżniła małżonków odpowiedzialnych za jej projekt. Co wywołało spór i czy autorom tej wyjątkowej kreacji udało się dojść do porozumienia?
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Badania pokazują, że manipulacja informacjami podważa pewność siebie kobiet i ogranicza ich udział w debacie publicznej, a równocześnie przyczynia się do podziałów społecznych. Czy można temu przeciwdziałać?
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
W ciągu ostatniej dekady niektóre populacje jeża europejskiego – dobrze znanego w części Polski – skurczyły się o nawet jedną trzecią. „Trzeba zapobiec dalszemu pogarszaniu się statusu tego gatunku” – alarmują eksperci.
Ukrócona ma zostać praktyka wydawania "rodowodów" przez niekompetentne stowarzyszenia oraz będą określone minimalne warunki dla hodowców rasowych psów i kotów.
Koszty zabiegu - czyli kilkaset zł - pokryje gmina, gdy tylko właściciel zwierzęcia wyrazi takie oczekiwanie.
Co roku o Pałac Kultury i Nauki rozbija się co najmniej 500 słonek. Pomalowanie go na różowo będzie znacznie efektywniejszym sposobem ochrony ptaków niż zakazanie polowania - mówi prof. Henryk Okarma z UJ, przedstawiciel środowiska myśliwych w zespole ds. reformy łowiectwa.
Wrocławskie zoo poinformowało o narodzinach czterech tygrysów sumatrzańskich, jednych z najrzadszych i najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie.
W rządzie trwają prace nad Krajowym Rejestrem Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Dzięki niemu zwierzęta mają być zarejestrowane i oznakowane. Jednak zdaniem dyrektora biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) projektowane przepisy są niewystarczające.
Stella McCartney, znana brytyjska projektantka mody, poruszyła w mediach niewygodną dla swojej branży kwestię. Jak zaznaczyła „miliardy ptaków cierpią i umierają, by ludzie wyglądali mogli wyglądać dobrze”. Stanowisko w tej sprawie projektantka zaprezentowała tuż po jej pokazie mody w Paryżu.
Choć polskie gminy mają możliwość wprowadzenia opłaty za posiadanie psa, nie wszystkie ją ustalają. Jednym z powodów jest trudność w egzekwowaniu należności. To jednak może się niedługo zmienić dzięki Krajowemu Rejestrowi Oznakowanych Psów i Kotów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas