Drogocenny wykop. Wyjątkowe znalezisko na budowie elektrowni słonecznych w okolicy Rzymu

Po prawie dwóch latach wykopalisk związanych z budową elektrowni słonecznych w pobliżu Rzymu archeolodzy natknęli się na niecodzienne odkrycie: 67 szkieletów pochowanych w 57 bogato zdobionych grobowcach. Oprócz szczątków w trumnach znajdowała się złota biżuteria i drogocenne skórzane buty.

Publikacja: 12.01.2024 17:07

Różnorodność i bogactwo znalezionych w grobowcach w okolicy Rzymu akcesoriów pozwalają archeologom w

Różnorodność i bogactwo znalezionych w grobowcach w okolicy Rzymu akcesoriów pozwalają archeologom wysnuć wniosek, że przed pochówkiem rodzina próbowała dla zmarłego odtworzyć warunki domowe.

Foto: Adobe Stock

Jakie jeszcze obserwacje poczyniono w toku prac w okolicach Rzymu?

Biżuteria, drogocenne elementy garderoby i buty

Znalezisko datuje się na mniej więcej II wiek naszej ery. Same grobowce, zdaniem naukowców, przypominają luksusowe domy. Odkrycie dokonane w pobliżu starożytnego miasta Tarquinia, na północ od Rzymu, było dla archeologów zaskoczeniem, mimo że obszar ten słynie z podobnych znalezisk.

Obok złotych naszyjników i kolczyków znaleziono srebrne pierścionki z bursztynami i grawerowanymi inicjałami, kamienie szlachetne, ceramikę z terakoty, monety, błyszczące kieliszki, amulety, a nawet elementy garderoby.

– Znaleźliśmy kilka szkieletów wciąż ubranych w drogie pończochy i buty – powiedział CNN Emanuele Giannini, główny archeolog prowadzący wykopaliska w tym miejscu. – Wszystkie te akcesoria oraz fakt, że kości nie wykazują śladów stresu ani pracy fizycznej, pozwalają wysnuć wniosek, że nie byli to miejscowi rolnicy, ale członkowie wyższych sfer rzymskich rodzin, przybywający z miast – dodaje Giannini.

Archeolog wyjaśnia, że do identyfikacji potencjalnie starożytnych konstrukcji pod ziemią wykorzystano techniki „archeologii wyprzedzającej”, takie jak badania terenowe i próbne rowy.

– Mieliśmy przypuszczenie, że w tym miejscu natkniemy się na drogocenne wykopaliska, ponieważ źródła historyczne wskazywały na obecność stacji pocztowej dla podróżujących w tym rejonie, więc wielu Rzymian zatrzymywało się tutaj na noc. Natomiast skala znaleziska jest dla nas zaskakująca – przyznaje.

Grobowce jak domy

Różnorodność i bogactwo znalezionych w grobowcach akcesoriów pozwalają archeologom wysnuć wniosek, że przed pochówkiem rodzina próbowała dla zmarłego odtworzyć warunki domowe. Świadczą o tym dywany, płytki czy elementy terakoty zdobiące grobowce i sprawiające, że wyglądały one jak miniatury domów. Giannini zauważa również, że większość grobowców była przeznaczona dla kilku osób, co sugeruje więzi rodzinne między osobami w nich pochowanymi.

– Budowanie grobowców dla kilku członków rodziny było w starożytnym Rzymie powszechne – przyznaje naukowiec. – Jednak te odkopane w okolicach Tarquinii są wyjątkowe ze względu na niespotykane dotąd dekoracje, wskazujące na wysoki status społeczny i zamożność pochowanych osób – zauważa.

Groby zakopano na tyle płytko – zaledwie około 50 cm pod powierzchnią ziemi – że niemal można je było dostrzec wśród kęp traw. Jednak przed rozpoczęciem prac budowalnych w tamtym rejonie nie odnotowano tego faktu.

Jak dodaje Emanuele Giannini, wyjątkowy stan zachowania tego miejsca wynika między innymi z tego, że ogromne bloki wapienia wystające z ziemi uniemożliwiają orkę, siew i nowoczesne rolnictwo na tym obszarze.

– Dzięki temu cała powierzchnia gruntu, pod którą znajdowały się grobowce, pozostała nietknięta przez stulecia – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Rzymski luksus w nienaruszonym stanie. Niezwykłe odkrycie archeologiczne na Wzgórzu Palatyńskim

Na tym polega piękno Włoch

Odnalezione w okolicach Rzymu przedmioty zostaną zachowane w niezmienionej formie i wiele z nich będzie można oglądać w pobliskim mieście Santa Marinella, na wystawie w zamku Santa Severa.

Zdaniem archeologów, istnieje spore prawdopodobieństwo natrafienia na podobne znaleziska w toku kolejnych wykopalisk zaplanowanych w tych rejonach.

– Prowadzimy prace wykopaliskowe na ogromnym terenie miejskim, jednak dbamy o to, by zachować podobne znaleziska w nienaruszonym stanie – potwierdza w rozmowie z CNN Margherita Eichberg, kurator ds. dziedzictwa artystycznego prowincji Viterbo i południowej Etrurii z włoskiego Ministerstwa Kultury – teren, na którym odkryto grobowce, nie stanie się częścią parku fotowoltaicznego. Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa zostanie odgrodzony kordonem i nie będzie dostępny dla zwiedzających – potwierdza. – Na tym polega piękno Włoch: ilekroć rozpoczynamy prace wykopaliskowe, znajdujemy niesamowite skarby z przeszłości, które muszą być zachowane i zabezpieczone z należytą dbałością – podsumowuje.

Źródła:

Jakie jeszcze obserwacje poczyniono w toku prac w okolicach Rzymu?

Biżuteria, drogocenne elementy garderoby i buty

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Jolie kontra Pitt: sporu o winnicę ciąg dalszy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Styl życia
W kapciach do pracy: nowy trend wśród młodych Chińczyków
Styl życia
Żółte żonkile w kolejną rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim
Styl życia
Samotne kobiety mają większy apetyt na słodycze. Ważne odkrycie
Styl życia
Dzień Kostki Rubika. Kobiety powinny się nią bawić ze względów zdrowotnych