Aktualizacja: 22.11.2024 01:06 Publikacja: 12.01.2024 17:07
Różnorodność i bogactwo znalezionych w grobowcach w okolicy Rzymu akcesoriów pozwalają archeologom wysnuć wniosek, że przed pochówkiem rodzina próbowała dla zmarłego odtworzyć warunki domowe.
Foto: Adobe Stock
Jakie jeszcze obserwacje poczyniono w toku prac w okolicach Rzymu?
Generacja Z nie ma problemu ze zmianą pracy i miejsca zamieszkania, aby zarabiać więcej - tak wynika z najnowszego raportu H&R Block 2024 Outlook on American Life. Przedstawiciele tego pokolenia nieustannie poszukują też dodatkowych źródeł zarobku.
Co Europejki i Europejczycy myślą o perspektywie, w której – już jako osobami starszymi lub niedołężnymi – będzie się nimi opiekował robot? Opinie na ten temat zbadał zespół brytyjskich i australijskich naukowców. Okazuje się, że w porównaniu z mężczyznami kobiety są znacznie bardziej sceptyczne.
Jedna z najbardziej prestiżowych uczelni świata, Uniwersytet Yale, zamierza włączyć do programu nauczania przedmiot poświęcony twórczości Beyoncé. Jakie reakcje wśród studentów wzbudza nowa propozycja dydaktyczna?
Jeden z japońskich prawicowych polityków zaproponował ostatnio, aby wprowadzić prawo zakazujące samotnym kobietom powyżej 25 roku życia wchodzenia w związki małżeńskie i jednocześnie zmuszające kobiety po 30 do usunięcia macicy. Postulaty spotkały się z ostrą krytyką wielu środowisk – informuje anglojęzyczny dziennik „The Japan News”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dwa miesiące po zakończeniu chemioterapii księżna Kate pojawiła się u boku księcia Williama i króla Karola III podczas obchodów Dnia Pamięci. Kogo zabrakło na uroczystościach?
Polscy naukowcy zbierają pieniądze na misję archeologiczną, w trakcie której zostanie zbadany królewski grobowiec w Egipcie. Potrzeba 250 tys. zł.
Południowo-wschodni meksykański stan Campeche stał się przedmiotem zainteresowania naukowców, odkąd okazało się, że w leśnych gęstwinach znajdują się ruiny dawnego miasta Majów. Prawdopodobnie założono je przed 150 r. n.e.
Międzynarodowy zespół archeologów odkrył liczący 4000 lat grobowiec, w którym zachowały się w doskonałym stanie dwie bogato zdobione trumny.
17 października w paryskim Luwrze odbędzie się pokaz strojów zrekonstruowanych przez badaczy i projektantów z Polski na podstawie malowideł z Faras.
Naukowcy z IPN oraz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego znaleźli na terenie dawnego poligonu wojskowego Brus koło Łodzi szczątki kilku osób. Czy wśród nich jest legendarny dowódca?
Amerykańscy naukowcy zeskanowali komputerowo hieroglify pokrywające 2 fragmenty całunu okrywającego liczącą 2300 lat egipską mumię. Okazało się, że hieroglify zawierają fragmenty ze starożytnej egipskiej „Księgi umarłych”.
W dawnych ogrodach biskupów unickich w Chełmie znaleziono tajemnicze pochówki dziecięce. Czy odkryto pochówek antywampiryczny?
Na długo przed powstaniem Imperium Rzymskiego na Półwyspie Apenińskim żyły odmienne etnicznie i językowo społeczności plemienne, których kultury zostały wyparte i zniszczone wiele wieków później przez Latynów, którzy założyli Rzym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas