5 proc. powieści autorstwa AI
33-letnia autorka zapowiada, że planuje nadal korzystać ze wsparcia sztucznej inteligencji w pracy nad swoimi powieściami – Jednocześnie nie zamierzam ograniczać mojej kreatywności i pragnę nadal dawać jej wyraz w moich kolejnych książkach – przyznaje zdobywczyni prestiżowej nagrody Akutagawa Prize.
Podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników plebiscytu, Rie Kudan otwarcie wyjaśniła, że 5% jej powieści „The Tokyo Tower of Sympathy” zostało wygenerowane w całości przez AI. Jury konkursu, argumentując wybór zwyciężczyni w kategorii „najlepsza fikcja literacka obiecującego nowego autora” podkreśliło, że przedłożona powieść była bezbłędna pod względem językowym.
Fabuła powieści skupia się na dylemacie architekta, któremu powierzono zadanie zbudowania więzienia w Tokio. Wątek AI jest wkomponowany w treść: jak przyznaje sama autorka, w swoim prywatnym życiu często konsultuje z Chatem GPT pytania, których nie chce zadawać nikomu bliskiemu. Kiedy narzędzia AI nie udzielają jej pomocnych odpowiedzi, jej uczucia przelewa na papier, wplatając je w losy swoich bohaterów.
AI wygrywa konkurs fotograficzny
Japońska pisarka nie jest jedyną artystką, która otwarcie przyznaje się do korzystania ze wsparcia nowoczesnych technologii w swoich dziełach.
W ubiegłym roku niemiecki fotograf Boris Eldagsen odmówił przyjęcia nagrody głównej w konkursie Sony World Photography Awards, ogłaszając oficjalnie, że zwycięskie zdjęcie zatytułowane „Pseudomnesia: The Electrician” powstało przy użyciu nowoczesnych technologii. Artysta przyznał wówczas, że jego intencją było sprowokowanie dyskusji, na ile powstałe przy użyciu AI dzieła mogą konkurować z prawdziwymi fotografiami.