AI partycypuje w tworzeniu powieści. Autorka nagrodzona

Rie Kudan, zdobywczyni prestiżowej japońskiej nagrody literackiej, przyznaje, że w tworzeniu jej książki pomogły narzędzia AI. Jury podtrzymuje swój werdykt. Co na to inni artyści i jak komentują tę kwestię czytelnicy?

Publikacja: 23.01.2024 10:15

Rie Kudan przyznała, że 5% jej powieści „The Tokyo Tower of Sympathy” zostało wygenerowane w całości

Rie Kudan przyznała, że 5% jej powieści „The Tokyo Tower of Sympathy” zostało wygenerowane w całości przez AI.

Foto: Adobe Stock

5 proc. powieści autorstwa AI

33-letnia autorka zapowiada, że planuje nadal korzystać ze wsparcia sztucznej inteligencji w pracy nad swoimi powieściami – Jednocześnie nie zamierzam ograniczać mojej kreatywności i pragnę nadal dawać jej wyraz w moich kolejnych książkach – przyznaje zdobywczyni prestiżowej nagrody Akutagawa Prize.

Podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników plebiscytu, Rie Kudan otwarcie wyjaśniła, że 5% jej powieści „The Tokyo Tower of Sympathy” zostało wygenerowane w całości przez AI. Jury konkursu, argumentując wybór zwyciężczyni w kategorii „najlepsza fikcja literacka obiecującego nowego autora” podkreśliło, że przedłożona powieść była bezbłędna pod względem językowym.

Fabuła powieści skupia się na dylemacie architekta, któremu powierzono zadanie zbudowania więzienia w Tokio. Wątek AI jest wkomponowany w treść: jak przyznaje sama autorka, w swoim prywatnym życiu często konsultuje z Chatem GPT pytania, których nie chce zadawać nikomu bliskiemu. Kiedy narzędzia AI nie udzielają jej pomocnych odpowiedzi, jej uczucia przelewa na papier, wplatając je w losy swoich bohaterów.

AI wygrywa konkurs fotograficzny

Japońska pisarka nie jest jedyną artystką, która otwarcie przyznaje się do korzystania ze wsparcia nowoczesnych technologii w swoich dziełach.

W ubiegłym roku niemiecki fotograf Boris Eldagsen odmówił przyjęcia nagrody głównej w konkursie Sony World Photography Awards, ogłaszając oficjalnie, że zwycięskie zdjęcie zatytułowane „Pseudomnesia: The Electrician” powstało przy użyciu nowoczesnych technologii. Artysta przyznał wówczas, że jego intencją było sprowokowanie dyskusji, na ile powstałe przy użyciu AI dzieła mogą konkurować z prawdziwymi fotografiami.

Tymczasem wielu autorów, takich jak między innymi George R. R. Martin, Jodi Picoult czy John Grisham dołączyli do pozwu zbiorowego przeciwko OpenAI – firmie odpowiedzialnej za stworzenie Chatu GPT, oskarżając ją o bezprawne wykorzystywanie ich powieści w celu zasilania bazy technologicznej, by ta generowała odpowiedzi jak najbardziej zbliżone do sformułowań ludzkich.

Ponad 10.000 autorów, takich jak chociażby James Patterson, Roxane Gay czy Margaret Atwood, podpisało list otwarty do leaderów firm zarządzających nowoczesnymi technologiami, aby ci zwracali się każdorazowo do autorów z prośbą o zgodę na zamieszczanie ich publikacji w bazach zasilających generatory tekstów.

Powieść Kudan błędnie zrozumiana

Jeden z członków jury japońskiego konkursu, Keiichiro Hirano, zamieścił w mediach społecznościowych komentarze w obronie nagrodzonej autorki – Wygląda na to, że powieść Rie Kudan została błędnie zrozumiana. Jeśli przeczyta się ją dokładnie, można zauważyć, że generatory AI są w niej wielokrotnie wspomniane – argumentuje – Być może w przyszłości tego typu problemy wystąpią przy innych dziełach, natomiast nie dotyczy to nagrodzonej powieści – dodaje.

Zdania osób komentujących te wpisy na platformie X, są jednak podzielone. O ile część internautów otwarcie przyznaje, że ich zainteresowanie pracami młodej autorki wzrosło, o tyle pozostali są zdania, że jest to niesprawiedliwe potraktowanie tych uczestników konkursu, którzy swoje książki napisali w całości samodzielnie.

Źródło:

https://edition.cnn.com/

5 proc. powieści autorstwa AI

33-letnia autorka zapowiada, że planuje nadal korzystać ze wsparcia sztucznej inteligencji w pracy nad swoimi powieściami – Jednocześnie nie zamierzam ograniczać mojej kreatywności i pragnę nadal dawać jej wyraz w moich kolejnych książkach – przyznaje zdobywczyni prestiżowej nagrody Akutagawa Prize.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Nieznane zdjęcia brytyjskiej rodziny królewskiej trafiły na wystawę. Wyjątkowe kadry
Styl życia
"Ciężkość w sercu". Jednopłciowa para o życiu w Polsce - najbardziej homofobicznym kraju Europy
Styl życia
Powrót do domu: kolekcja „The Walking Home” trafia do właścicielki po 3 dekadach
Styl życia
Królowa Kamila rezygnuje z naturalnych futer. Żona Karola III wydała oświadczenie
Styl życia
Kobieta czy robot? Właścicielka chińskiej restauracji podbija serca klientów i internet